Jump to content



Αγορά laser εγχρώμου εκτυπωτή


Recommended Posts

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Trackman και γω σκεφτομουν το ιδιο πραγμα καθαρα γιατι οι laser Μπορουν να βγαλουν 4500 σελιδες περιπου δλδ ειναι οικονομικοι!

Ομως μετα απο κει αν χρειαζεται αλλαγη των toners την πατησες γιατι κανουν κανα 100ρικο το ενα *4 για καθε χρωμα 400...

Επισης η ποιοτητα δε νομιζω να ειναι καλυτερη των inkject!

Βασικα γιατι χρηση τον χρειαζεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Αν θές όγκο εκτύπωσης πολλές σελίδες αξίζει......

@ blade_pan μην το κοιτάς σας 4χ100 δες το σαν κόστος σελίδας που είναι πολύ πιο οικονομικό

Η ποιότητα μέχρι στιγμής δεν συγκρίνεται με Inkjet αλλά η ταχύτητα και η οικονομία είναι άλλη φάση.

Αν τον θές για να τυπώνεις φωτογραφίες τότε Inkjet αν θες να τυπώνεις κείμενα, σχέδια κ.λ.π με χρώμα τότε laser!

Εγώ έχω έναν HP3550, τώρα έχουν βγεί και πιο καινούργιοι HP, αν ασχοληθείς μπορείς να βρείς δείγματα εκτυπώσεων και να βρείς ποιος σου ταιριάζει, προσοχή στο κόστος των αναλώσιμων!!!

P.S. Οι solid ink της Xerox αν και πολύ καλοί απευθύνονται σε επαγγελματικές λύσεις γιατί πρέπει να είναι συνέχεια αναμμένοι...... και να τυπώνουν πολύ συχνά

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan

Trackman και γω σκεφτομουν το ιδιο πραγμα καθαρα γιατι οι laser Μπορουν να βγαλουν 4500 σελιδες περιπου δλδ ειναι οικονομικοι!

Ομως μετα απο κει αν χρειαζεται αλλαγη των toners την πατησες γιατι κανουν κανα 100ρικο το ενα *4 για καθε χρωμα 400...

Επισης η ποιοτητα δε νομιζω να ειναι καλυτερη των inject!

Βασικα γιατι χρηση τον χρειαζεσαι?

Πάντως μακριά από epson inject έχω δυο και την έχω πατήσει είναι για πέταμα injcect εκτυπωτές με την κεφαλή πάνω στο μελάνι όπως hp είναι όλα τα λεφτά

Link to comment
Share on other sites

@trackman αν καθίσουμε ο καθ ένας να λέει μακριά από . γιατί είναι .. τότε για να τελειώσουμε θα χρειαστούμε κανένα χρόνο, ή θα τα παρατήσουμε όλα και θα πιάσουμε το κέντημα. Έχω Epson c42 3 χρόνια τώρα και δουλεύει άψογα και σε οικονομικά (εως 100) μοντέλα της hp τα είδα να χαλάνε πάνω στο χρόνο το πολύ.

Αν πας τελικά σε laser να σκεφτείς ότι αλλάζεις επίπεδο και οι υπόλοιπες μάρκες είναι εξίσου ή ακόμα και καλύτερες από την hp, απλά πρέπει να σκεφτείς το κόστος του τόνερ, αν παίρνει μεγαλύτερο τόνερ, αν γεμίζει ( και σε ενδιαφέρει ), αλλά πρέπει να σκεφτείς και αυτά που σου είπαν και ο blade με τον pano

Link to comment
Share on other sites

Τί θες να εκτυπώνεις; Κοίτα και τη λύση του μαύρου laser ο οποίος είναι σημαντικά πιο οικονομικός... Κι αν θες μια στο τόσο τίποτα έγχρωμο έχεις δίπλα τον inkjet για να μην τρέχεις! Έγχρωμος laser μήπως είναι ακραία περίπτωση για τις ανάγκες σου; Αναλόγως πάντα πόσο και τί τυπώνεις;

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι με έναν καλό έγχρωμο inkjet όπως ο Canon Pixma IP4200 και έναν ασπρόμαυρο οικονομικό laser όπως ο Samsung ML1610 είσαι καλυμμένος και για μικρό όγκο καλών έγχρωμων εκτυπώσεων (φωτογραφίες, προσωπικές δημιουργίες, έργα τέχνης, αλλά και dvd..) αλλά και για μεγάλο όγκο ασπρόμαυρων εκτυπώσεων (έγγραφα, σημειώσεις, βιβλία κτλ.) και είσαι περίπου στα 200, πολύ λιγότερα δλδ από έναν καλό έγχρωμο laser.. Aν όμως θες μεγάλο όγκο καλών έγχρωμων εκτυπώσεων, τότε είσαι αναγκασμένος να δώσεις πολλάααα λεφτά.. Αλλά αν δεν είσαι επαγγελματίας φωτογράφος πχ, που έτσι κι αλλιώς θα τα έδινες, δε βλέπω το λόγο να το κάνεις..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nobig

Τι λέτε ρε παιδιά καλύτερη ποιότητα Inkjet>laser;;; Μην τρελαθούμε

Ναι, και με διαφορά μάλιστα στο έγχρωμο.. Στο ασπρόμαυρο όμως ο laser υπερτερεί και σε ποιότητα..

Για την ακρίβεια θα μπορούσαμε να τα βάλουμε σε σειρά από το καλύτερο προς το χειρότερο..

Έγχρωμη εκτύπωση:

1)dye sub

2)inkjet (CMYK)

3)inkjet (RGB)

4)Laser

Ασπρόμαυρη:

1)Laser

2)inkjet

3)dye sub

Υπάρχουν και άλλοι τύποι εκτύπωσης αλλά δε μας ενδιαφέρουν.

Φυσικά και σε εκτυπωτές του ίδιου τύπου υπάρχουν από μικρές μέχρι πολύ μεγάλες διαφορές στην ποιότητα, αλλά συνήθως τις πληρώνεις ανάλογα..

Ο Laser μπορεί να είναι συνήθως ακριβότερος από τον inkjet, αλλά στο κόστος ανά εκτύπωση υπερτερεί εντυπωσιακά..

Link to comment
Share on other sites

προτείνω τον HP3700N

μη πάρεις φτηνό εκτυπωτη θα το πληρώσεις στα τονερ αργοτερα. Τα φτηνά μοντέλα έχουν τονερ για καμια 500αρια σελιδες βαριά βαριά, μετα σκας καμια 300αρα ευρώ σε τόνερ, οπότε καλύτερα να πας σε μεγάλο μηχάνημα με φουλ τονερ στην τιμή αγοράς του. Θα σου έρθει οικονομικα σχεδόν το ίδιο και μετα την πρωτη αλλαγή τονερ θα εχεις ενα πολύ καλύτερο μηχάνημα σε χαρακτηριστικά από το φτηνιάρικο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nobig

Μέχρι πρότινος ήξερα ότι ο laser είναι καλύτερος, 1η φορά ακούω ότι inkjet καλύτερος. Αλήθεια που έχεις δει RGB inkjet?

το καλύτερος είναι σχετικό.

Ο laser είναι καλύτερος για γραφείο όπου θές γρήγορες οικονομικές εκτυπώσεις , σε άπειρες σελίδες με κείμενα και κάποια γραφικα. Ο inkjet έχει καλύτερη φωτογραφική ποιότητα, είναι απελπιστικά πιο αργός και ακριβός σε εκτύπωση /σελίδα ακόμα και όταν πρόκειται για κείμενο.

Ο καθένας κρίνει τις ανάγκες του και παίρνει το αντίστοιχο , εγώ στο γραφείο έχω και τους 2 (βασικά ο inkjet είναι Α3 οπότε βολευει και για κάποιες άλλες περιπτώσεις).

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα κάποιο επαγγελματία φωτογράφο που έχει δοκιμάσει όλες τις μεθόδους εκτύπωσης να δεις τι θα σου πει.. Ψάξε και στο google..

Α.. Το RGB ήταν βλακώδες λάθος λόγω κεκτιμένης ταχύτητας.. Οι 4χρωμοι inkjet χρησιμοποιούν Κυανό, Ματζέντα, Κίτρινο και Μαύρο, οι 5χρωμοι Κυανό, Ματζέντα, Κίτρινο, Μαύρο και Φωτογραφικό Μαύρο (είναι πιό "ζωντανό") και οι 6χρωμοι (νομίζω μόνο η Canon βγάζει τέτοιους) Κυανό, Ματζέντα, Κίτρινο, Μαύρο, Φωτογραφικό Κυανό και Φωτογραφικό Ματζέντα.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός και αν θέλεις να παράγεις μεγάλο όγκο έγχρωμων εκτυπώσεων, με έναν έγχρωμο inkjet των 100 ευρώ και έναν ασπρόμαυρο laser των επίσης 100 ευρώ έχεις τα πλεονεκτήματα και από τις 2 τεχνολογίες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από satkok

@trackman αν καθίσουμε ο καθ ένας να λέει μακριά από . γιατί είναι .. τότε για να τελειώσουμε θα χρειαστούμε κανένα χρόνο, ή θα τα παρατήσουμε όλα και θα πιάσουμε το κέντημα. Έχω Epson c42 3 χρόνια τώρα και δουλεύει άψογα και σε οικονομικά (εως 100) μοντέλα της hp τα είδα να χαλάνε πάνω στο χρόνο το πολύ.

Αν πας τελικά σε laser να σκεφτείς ότι αλλάζεις επίπεδο και οι υπόλοιπες μάρκες είναι εξίσου ή ακόμα και καλύτερες από την hp, απλά πρέπει να σκεφτείς το κόστος του τόνερ, αν παίρνει μεγαλύτερο τόνερ, αν γεμίζει ( και σε ενδιαφέρει ), αλλά πρέπει να σκεφτείς και αυτά που σου είπαν και ο blade με τον pano

Πάντως εχω δυο epson εκτυπωτές και οι δυο δεν εκτυπώνουν είναι μπουκωμένοι

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.