Jump to content



Αγορά laser εγχρώμου εκτυπωτή


Recommended Posts

  • 2 months later...
  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από blade_pan [Σήμερα, στις 10:35]

Πως σας φαινεται ο KONICA MINOLTA MAGICOLOR 2400W?

Βλεπω οτι τα toners ειναι λιγο ακριβα...:...:

Mέσα στις 3 μάρκες/(μοντέλα-σειρά) που είναι προτεινόμενα από εμένα. Αν βρήκες τον 2400 (μοντέλο που αντικαταστάθηκε από τον 2430) ακόμα καλύτερα, λογικά θα είναι φθηνότερος. Με ενδιαφέρει που τον βρήκες και πόσο?

Ακριβά τόνερ: εντάξει οι laser είναι ένα βήμα παραπάνω σε κατηογρία σε σχέση με τους inkjet. To συνολικό κόστος εκτυπώσεων σε laser είναι περίπου 2 φορές υψηλότερο (όποια κατηγορία τιμής να επιλέξεις και ότι είδους αναλώσιμα χρησιμοποιείς) από τους αντίστοιχους inkjet.

(Η σύγκριση αν γίνει με ίδια κριτήρια:

π.χ. μέσης τιμής laser/inkjet, original μελάνια και στος δύο ή

π.χ. φθηνός laser/inkjet, αναγόμωση μελανιών από εσένα και στους δύο).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan [Χθες, στις 10:35]

Πως σας φαινεται ο KONICA MINOLTA MAGICOLOR 2400W?

Sorry, δεν πρόσεξα ότι το link οδηγούσε στο μαγαζί. Φοβάμαι όμως ότι δεν πρόλαβες, βλέπω ότι τον αναφέρει "Εξαντλημένο. Το προϊόν δεν είναι διαθέσιμο για αγορά". Bλέπω όμως ότι τον έχει στο πλαίσιο σε καλή τιμή. Δεν είμαι εντελώς σίγουρος, αλλά η εκτίμησή μου είναι ότι η εταιρεία σταμάτησε να τον βγάζει, συνεπώς αν ενδιαφέρεσαι να βιαστείς.
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες "To συνολικό κόστος εκτυπώσεων σε laser είναι περίπου 2 φορές υψηλότερο απο Inkjet"εννοεις πως οι Inkjet ειναι οικονομικοτεροι??

Ο λογος για τον οποιο θελω laser ειναι κυριως η οικονομια,κανω λαθος?

Προοριζεται για εγγραφα κυριως και καποιες εικονες ισως πχ κανα εξωφυλλο dvd κτλ κτλ...οχι δλδ κατι σημαντικο.

Και ναι αν συμφερει το refill γιατι να μην κανω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan [Σήμερα, στις 01:17]

Οταν λες "To συνολικό κόστος εκτυπώσεων σε laser είναι περίπου 2 φορές υψηλότερο απο Inkjet"εννοεις πως οι Inkjet ειναι οικονομικοτεροι??

Ο λογος για τον οποιο θελω laser ειναι κυριως η οικονομια,κανω λαθος?

Προοριζεται για εγγραφα κυριως και καποιες εικονες ισως πχ κανα εξωφυλλο dvd κτλ κτλ...οχι δλδ κατι σημαντικο.

Nαι, οι laser είναι ακριβότεροι στο κόστος εκτύπωσης αν μιλάμε για έγχρωμες εκτυπώσεις. Και ίσως και περισσότερο από 2 φορές. Στις ασπρόμαυρες εκτυπώσεις τα πράγματα αντιστρέφονται.

Τώρα σε θέμα επιλογών, εξαρτάται πάντα από τη χρήση (α/μ - έγρχωμα, ποσότητα εκτυπώσεων, είδος εκτυπώσεων, ταχύτητα, κλπ). Αν είναι να τυπώνεις κύρια α/μ και ελάχιστο χρώμα, ένας laser ίσως ήταν μια επιλογή. Αλλά για οικονομικά θα επέλεγα έναν inkjet ή έναν α/μ laser (ακόμα και το απόλυτα φθηνό μοντέλο HP 1018, Samsung ML-1610, Brother 2030).

Link to comment
Share on other sites

Αφου και τα μελανια τα εγχρωμα ειναι για 1500/3000/4500 σελιδες απορω πως ειναι ακριβοτεροι...

εχω το πολυμηχανημα HP psc 2410 και φοβαμαι να τυπωσω μηπως τελειωσει το μελανι:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnG [Σήμερα, στις 06:44]

Nαι, οι laser είναι ακριβότεροι στο κόστος εκτύπωσης αν μιλάμε για έγχρωμες εκτυπώσεις. Και ίσως και περισσότερο από 2 φορές. Στις ασπρόμαυρες εκτυπώσεις τα πράγματα αντιστρέφονται.

Επειδή έχω τον Conica Minolta magicolor 2450 να μου επιτρέψεις να εκφράσω ΕΝΤΟΝΕΣ διαφωνίες.

Εχω τυπώσει μέχρι στιγμής περίπου 850 έγχρωμες σελίδες. Οταν μου τον έφεραν τα τονερ ήταν στο 92% και τώρα βρήσκονται στο 80%. οι σελίδες είναι σχεδόν γεμάτες με χρώμα. Τα τόνερ είναι τα οικονομικά (για 1500 σελίδες) γιατί υπάρχουν και τα high density για 5000 σελίδες (αν θυμάμαι καλά).

Η γνώμη και η εμπειρία μου είναι οτι ΚΑΙ στην έγχρωμη εκτύπωση οι laser είναι οικονομικότεροι. Οι Inkjet είναι όντως ποιοτικότεροι στο χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλύτερη ανάλυση σε έχγρωμο Laser είναι 600x600.

Επειδή και εγώ τυπώνω εξώφυλλα για τα DVD σου λέω ότι δεν θα έχεις καλή ποιότητα.

Τα εξώφυλλα έχουν ανάλυση 1000x960 και πάνω και ο εκτυπωτής δεν μπορεί να τα τυπώσει

πολύ καλά και ιδιαίτερα σε απλό χαρτί. Εγώ βάζω χαρτί 100gr laser το οποίο μπορεί να

"ξεγελάσει" το μάτι στην ποιότητα, δείχνει πιο γυαλιστερό και δεν ποτίζει όπως το ink.

Αλλά απο ποιότητα όχι και πολλά. Αν μπορείς τύπωσε φωτο απο ψηφιακή 2Mpixel και πάνω

και θα δεις τι εννοώ.Μάπα τελείως.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ θα συμφωνήσω ότι οι inkjet είναι οικονομικότεροι

από τους laser...

Έχω τον Canon MP500 έχω τυπώσει πάνω από 50 cd, καμιά 30αρια έγχρωμες φωτογραφίες Α4, και γύρω στις 2500 σελλίδες κειμένου οι μισές από αυτές έγχρωμο excel και έχω αλλάξει μόνο το μαύρο - κόστος 11 και κάτι ευρώ -

όλα τα μελάνια κοστίζουν γύρω στα 60+- τα γνήσια και καμιά 30αρα τα δεύτερα και αρκούν άνετα για 2000-3000 σελλίδες...

βάλε και το κόστος αγοράς...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Γιάννης Ν [Σήμερα, στις 12:07]

Η μεγαλύτερη ανάλυση σε έχγρωμο Laser είναι 600x600.

Επειδή και εγώ τυπώνω εξώφυλλα για τα DVD σου λέω ότι δεν θα έχεις καλή ποιότητα.

Τα εξώφυλλα έχουν ανάλυση 1000x960 και πάνω και ο εκτυπωτής δεν μπορεί να τα τυπώσει

πολύ καλά και ιδιαίτερα σε απλό χαρτί. Εγώ βάζω χαρτί 100gr laser το οποίο μπορεί να

"ξεγελάσει" το μάτι στην ποιότητα, δείχνει πιο γυαλιστερό και δεν ποτίζει όπως το ink.

Αλλά απο ποιότητα όχι και πολλά. Αν μπορείς τύπωσε φωτο απο ψηφιακή 2Mpixel και πάνω

και θα δεις τι εννοώ.Μάπα τελείως.

Είπα οτι από ποιοτητα είναι πολύ καλύτεροι οι inkjet αλλά διαφωνώ για το οικονομικότεροι. κοντά στις 1000 σελ γεμάτες χρώμα και μονο 12% μείωση. Με τι να το συγκρινουμε? Θα δω ποσο θα φτάσει και όοοοοοοταν τελειώσει το τονερ θαααααα σας πώ (αλλά δεν θα είναι σύντομα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aliendna51 [19-09-2006 17:13]

Το RGB ήταν βλακώδες λάθος λόγω κεκτιμένης ταχύτητας.. Οι 4χρωμοι inkjet χρησιμοποιούν Κυανό, Ματζέντα, Κίτρινο και Μαύρο, οι 5χρωμοι Κυανό, Ματζέντα, Κίτρινο, Μαύρο και Φωτογραφικό Μαύρο (είναι πιό "ζωντανό") και οι 6χρωμοι (νομίζω μόνο η Canon βγάζει τέτοιους) Κυανό, Ματζέντα, Κίτρινο, Μαύρο, Φωτογραφικό Κυανό και Φωτογραφικό Ματζέντα.

Δεν έκανες λάθος, σωστά τα είπες, απλά η τεχνολογία είναι τόσο πολύπλοκη που άντε να τα θυμάσαι όλα καλά.

Οι inkjet και οι περισσότεροι laser είναι RGB. O driver είναι rgb, το χρωματικό μοντέλο που δουλεύουν rgb. Mόνο οι postscript είναι CMYK.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ποιος ειναι οικονομικοτερος o colour laser ή Inkjet?

johnG αυτο δεν παιζει ρολο αναλογως το toner που θα παρεις?

Υπαρχει καποιο συγκριτικο με νουμερα να δουμε διαφορες εν τελει?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ποιος ειναι οικονομικοτερος o colour laser ή Inkjet?

Δες στο μέσον περίπου της σελίδας http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=1&category=26174435 τα μελάνια CLI-8 του Canon 3300/4200/4300. 12,95e για 450 σελ. Αυτό σημαίνει 2,88 λεπτά ανά σελίδα.

Δες στο τέλος της σελίδας http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=1&category=26175515 τα 4 τόνερ του Μinolta 2300/2400. Kόστος του έγχρωμου 155e για 4.500 σελ. (πάντα αναφέρεται σε 5% κάλυψη, για απλοποίηση θα υπολογίσω μόνο ένα χρώμα, κλπ). Αυτό σημαίνει 3,44 λεπτά ανά σελίδα. Βάλε τώρα και τα 4 τύμπανα (drums), 1 transfer belt, 1 fuser του laser το κόστος αυξάνει αρκετά. Δεν γίνεται να κάνω τώρα υπολογισμούς αλλά ας υποθέσουμε 1,5 λεπτό ακόμα, δηλαδή σύνολο 4,94 λεπτά.

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα (απλοϊκότατο) η αναλογία είναι 1,7 φορές υψηλότερο. Και η σύγκριση έγινε με τον Canon που τυχαίνει να έχει φθηνότερα κατά μέσο όρο μελάνια λόγω της συντομότερης φθοράς της κεφαλής του σε σχέση με άλλους εκτυπωτές (π.χ. epson).

Aκόμα και τον Konica 5430 να δεις (στην ίδια προηγούμενη σελίδα) που είναι σε άλλη κατηγορία τιμής (μεσαία σε σχέση με τα δύο προηγούμενα παραδείγματα που είναι στη φθηνή). 235e το τόνερ (εδώ περιλαμβάνεται το τύμπανο) για 6.000 σελ. δηλαδή 3,90 λεπτά. Εδώ προστίθενται μόνο ακόμα λίγα "ψιλά" από fuser, κλπ.

Το θέμα όμως είναι ακόμα πιο πολύπλοκο. Στους inkjet υπάρχουν καθαρισμοί, ή 5-6 μελάνια, στους laser τα τύμπανα φθείρονται άσχετα με την κάλυψη της σελιδας σε χρώμα (μια γραμμή ή μια φωτογραφία τα φθείρει ίδια) κλπ, κλπ, κλπ. Μόνο αν υποθέσεις συγκεκριμένο είδος εκτυπώσεων, όγκο εκτυπώσεων, συχνότητα, μπορεί να βγάλεις το κόστος εκτύπωσης ανά σελίδα. Ακόμα και μια λεπτομέρεια παίζει ρόλο, π.χ. αν στον laser δίνεις μια-μια σελίδα ή 10 ταυτόχρονα.

johnG αυτο δεν παιζει ρολο αναλογως το toner που θα παρεις?
Φυσικά. Γι' αυτό είπα στην ίδια κατηγορία τιμής, στις ίδιες συνθήκες. Βέβαια υπάρχουν αποκλίσεις. Αν υπολογίσεις τον R2400 ίσως να αντιστρέφεται ο κανόνας... Και αν υπολογίσεις τον HP 2600 θα φτάσει στο x4. ;)
Υπαρχει καποιο συγκριτικο με νουμερα να δουμε διαφορες εν τελει?
Όπως είπα προηγούμενα συγκριτικό μπορεί να γίνει μόνο αν κάποιος πει, τυπώνω τις συγκεριμένες 10 σελίδες κάθε 2 μέρες. Δηλαδή να υπολογίσει στην πράξη ή θεωρητικά με βάση συγκεκριμένες εκτυπώσεις.

Εδώ, υπάρχουν διαφορές, π.χ. αν κάποιος τυπώνει λίγο χρώμα, προτιμότερο είναι να συμπεριλαμβάνεται το τύμπανο στο cartirdge, αν τυπώνει φωτογραφίες, brochures, καλύτερα είναι με ξεχωριστά τύμπανα.

Νομίζω τα είπα αναλυτικά! Δεν μπορώ να ξέρω με μια ματιά ποιός εκτυπωτής συμφέρει για κάθε χρήση, αλλα αν ξέρω τη χρήση μπορώ να υποθέσω κατηγορία μοντέλο/μάρκα κατ' εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο άσχετο με το θέμα, αλλά όχι πολύ.

http://inkdot.gr/inkjet/newtech/misc/oemprinterstrategy.mht

Ένας εκτυπωτής inkjet κόστους 90 θα αρχίσει να αποδίδει κέρδος στην εταιρεία κατά μέσο όρο 200 μέρες από την αγορά!!! :...:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επιτρέψτε μου να ρωτήσω κάτι. Για τον HP K550 inkjet έχετε κάποια γνώμη; Διαβάζω ότι είναι φθηνότερος στην χρήση από τους laser, λόγω κάποιας διαφορετικής τεχνολογίας. Επίσης κάτι άκουσα -διάβασα για νέα γραμμή εκτυπωτών της HP με πολύ μεγάλο cartridge που κατά κάποιο τρόπο, το cartridge θα καταλαμβάνει όλο το πλάτος του χαρτιού ώστε δεν θα κινείται παρά μόνο το χαρτί, αυξάνοντας την ταχύτητα και την αξιοπιστία στην συντήρηση, λόγω λιγότερων κινούμενων μερών.

Λέτε;... και σκόπευα να αγοράσω τον Konica 2400... πάλι θα περιμένω;;:giveup:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Aplos [Σήμερα, στις 00:38]

Για τον HP K550 inkjet έχετε κάποια γνώμη; Διαβάζω ότι είναι φθηνότερος στην χρήση από τους laser, λόγω κάποιας διαφορετικής τεχνολογίας.

Πολλοί αγοράζουν αυτό το μοντέλο σαν καινούριο. Εγώ θα προτιμούσα τον ΗΡ business 1200. Έχει μεγαλύτερα μελάνια (28ml αντί 17ml στα έγχρωμα και 69ml αντί 59ml στο μαύρο, πάντα μιλώντας για τα μεγάλης χωρητικότητας). Συν το γεγονός ότι επειδή τα παλιότερα cartridge έχουν μείνει μεγαλύτερο διάστημα υπάρχουν περισσότερες/φθηνότερες επιλογές σε αναγόμωση, συμβατά, κλπ.
Λέτε;... και σκόπευα να αγοράσω τον Konica 2400... πάλι θα περιμένω;;
Αν δεν σε νοιάζει μεταξύ inkjet/laser "χτύπησε" έναν business 1200 θα με θυμηθείς. Προσοχή, πιστεύω ότι αυτό το μοντέλο θα αποσυρθεί σύντομα.
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Aplos [Σήμερα, στις 00:38]

Επίσης κάτι άκουσα -διάβασα για νέα γραμμή εκτυπωτών της HP με πολύ μεγάλο cartridge που κατά κάποιο τρόπο, το cartridge θα καταλαμβάνει όλο το πλάτος του χαρτιού ώστε δεν θα κινείται παρά μόνο το χαρτί, αυξάνοντας την ταχύτητα και την αξιοπιστία στην συντήρηση, λόγω λιγότερων κινούμενων μερών.

Δεν το άκουσα για ΗΡ, αλλά υπάρχει μια εταιρεία που έβγαλε τέτοια κεφαλή, στην ουσία μισού πλάτους Α4 (θέλει 2 κεφαλές για Α4). Αλλά το πρώτο μοντέλο θα κυκλοφορήσει σε κανένα 6μηνο, και φυσικά θα είναι πανάκριβο!!

Το σημαντικό δεν είναι να μειωθούν τα κινητά μέρη, συντήρηση, κλπ, αλλά η τεράστια ταχύτητα που θα έχει. Εκτίμησή μου είναι ότι αρχικά θα προορίζεται για επαγγελματικά μηχανήματα εκτύπωσης φωτογραφιών. Η κεφαλή 10,5 εκατοστών, τον κάνει άριστο για φωτογραφίες 10χ15. Έγινε παρουσίασή του -νομίζω Ιαπωνία- να τυπώνει 360 φωτογραφίες την ώρα (6 το λεπτό), σε άριστη ποιότητα!!

Link to comment
Share on other sites

κάτι λίγο άσχετο...

μένω αγγλία και πρίν λίγο γύρισα απο το κατάστημα που μου γέμισε το toner του hp 1320

ήταν το μαμίσιο και είχα εκτυπώσει 2855 σελίδες!!!

μου δώσανε ένα που έχει X τσιπάκι (του μεγάλου τόνερ) και αλλαγμένο drum (έτσι λέγεται???)

μου είπανε ότι δίνουν εγγύηση και κάθε φορά αλλάζουν το drum με νέο και επίσης θα εκτυπώσω γύρω στις 4000 σελίδες.

την εγγύηση την πιστεύω. τις σελίδες να τις πιστέψω?

επίσης το νέο δε μπορώ να πώ ότι είναι και πολύ καινούργιο.

με πιάσανε κορόιδο? (εννοείται ότι πήγα στο μαγαζί και ζήτησα εξηγήσεις όταν το πήρα χαμπάρι αλλά και πάλι νιώθω λίγο τύψεις!)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.