Jump to content



Ιός - Eject Dvd drive ?!?!


tsofras

Recommended Posts

Έχω την εντύπωση ότι έχω κολλήσει κάποιον ιο/ trojan / spyware / adware δεν ξέρω τι ακριβώς είναι και με το που συνδέομαι στο δίκτυο αρχίζει να ανοιγοκλείνει συνέχεια το dvd drive μου αλλά όχι και το dvd writer. Έχω κάνει full scan με το BitDefender 8.0 και το Ad - Aware SE Professional, καθάρισα ότι βρήκε ο adaware (το bitDefender δεν βρήκε κάτι ιδιαίτερο ) αλλά το dvd συνεχίζει να ανοιγοκλείνει με το που συνδέομαι στο net. Καμιά ιδέα ? Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό? Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...το να ανοιγοκλείνουν dvd devices, να κλειδώνει το πλκτρολόγιο κτλ κτλ μπορεί να είναι δουλειά κάποιου trojan backdoor beasty 2.x(07,08,1.2ktl ktl). Όμως λογικά θα τον είχε πιάσει το bitdefender...δοκίμασε να κάνεις scan με το spybots s&d και με κάποιο πιο καινούργιο antivirus...bitdefender 9 pro plus, nod32, mcafee 2006 viruscan κτλ. Σίγουρα δεν πρόκειτε για κάποιο spyware/adaware γιατι δεν θα είχε τέτοιες συνέπειες...εκτος απο το να ανοιγοκλείνει το dvd κάνει τπτ άλλο? (π.χ εχεις παρατηρήσει οτι κολάει, χάνεις αρχεια...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tsofras [Χθες, στις 19:38]

Έχω την εντύπωση ότι έχω κολλήσει κάποιον ιο/ trojan / spyware / adware δεν ξέρω τι ακριβώς είναι και με το που συνδέομαι στο δίκτυο αρχίζει να ανοιγοκλείνει συνέχεια το dvd drive μου αλλά όχι και το dvd writer. Έχω κάνει full scan με το BitDefender 8.0 και το Ad - Aware SE Professional, καθάρισα ότι βρήκε ο adaware (το bitDefender δεν βρήκε κάτι ιδιαίτερο ) αλλά το dvd συνεχίζει να ανοιγοκλείνει με το που συνδέομαι στο net. Καμιά ιδέα ? Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό? Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις...

Αποσυνδεσε το dvd drive και εισαι ετοιμος:magic:

Link to comment
Share on other sites

Είναι η τρίτη αναφορά που ακούω για αυτό το 10μερο για παρόμοια κατάσταση.

Τσέκαρε κανένα ποιο θηρίο antivirus. Το BitDefender δεν το προτιμώ, κατέβασε το trial του Kaspersky για 1 μήνα να κάνεις τη δουλειά σου.

Αρχική απάντηση από giorgos_cupra

Αποσυνδεσε το dvd drive και εισαι ετοιμος:magic:

Πονάει χέρι κόψει κεφάλι ε? :p

Link to comment
Share on other sites

θα δοκιμάσω σήμερα με κάποιο καλύτερο antivirus να δώ τι παίζει...ευχαριστώ

Αρχική απάντηση από giorgos_cupra [Σήμερα, στις 00:17]

Αποσυνδεσε το dvd drive και εισαι ετοιμος:magic:

Το έκανα και αυτό γιατί με έπρηξε κρατσα κρούτσα 1 ώρα

:boxed:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.