Jump to content



Περί 19",20",και 21" Wide οθονών


skumix

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους ,

Τον τελευταίο διάστημα είμαι σε αναζήτηση μιας αξιόλογης TFT οθόνης πάνω από 19". (όπως πολύς κόσμος φαντάζομαι)

Τα κριτήρια επιλογής συνοψίζονται στα ακόλουθα (με μια σχετική σειρά προτεραιότητας) :

- Τιμή: δεν μπορώ να ανέβω πάνω από 550 ευρώ.

- Ποιότητα εικόνας, χωρίς ghosting (χρόνο απόκρισης < 8ms), με φυσικά χρώματα, καλό contrast, και γενικά όσον πιο καλή ποιότητα γίνεται. (Κάθομαι πολλές ώρες στον υπολογιστή)

- Στιβαρή και αξιόπιστη βάση.

- Κομψό σχέδιο.

Τώρα θα μπορούσε να πεί κανείς: Ώπα ρε μεγάλε, τέτοια οθόνη ψάχνουμε όλοι μας :)

Η αλήθεια είναι ότι η επιλογή είναι αρκετά δύσκολη, και μετά απο αρκετό ψάξιμο-διάβασμα έχω καταλάβει πολλά, αλλά και έχω μπερδευτεί περισσότερο. Πάσχω από το σύνδρομο paralysis by analysis :rolleyes:

Θα ήθελα να αποφύγω ΤΝ pannel, και θα προτιμούσα κάτι σε MVA/PVA (και τις εξελίξεις του), ή S-iPS / SA-iPS . Από ότι κατάλαβα τα πάνελ αυτά πλέον είναι αρκετά γρήγορα συγκριτικά με τα ΤΝ, και προφανώς πιο καλά σε πιστότητα χρώματος, κοντράστ, κ.α

Επί του θέματος τώρα, μου αρέσουν ιδιαίτερα οι wide screen, μιας κα δουλεύω με μια 15,4" εδώ και 2 χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. (του laptop). Οπότε θα προτιμήσω τέτοια κατηγορία.

Τελευταία κοιτάζω την Samsung 215TW LCD 21" , για την οποία μόνο καλά λόγια έχω διαβάσει (TrustedReviews, forums...)

Θα ήθελα τις προτάσεις σας (όχι μόνο για την συγκεκριμένη αλλά και για άλλες), έτσι ώστε να πάρω την καλύτερη απόφαση.

Ευχαριστώ,

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Aν ειναι τοσο φθηνη η samsung τσιμπα την.Τις καλες μαρκες και τα καλα μοντελλα τα εχεις διαβασει εδω σε ενα σωρο threads.Απλα διαλεξε ενα! :p

philips 200p7,gx2,samsung και παει λεγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Αν η Samsung 215TW LCD 21" είναι μέσα στο όριο χρημάτων σου πάρε αυτή αλλιώς 20WGX2 που είναι η καλύτερη 20αρα για μένα, με δεύτερη επιλογή την ViewSonic VX2025wm.

υ.γ. Η Nec έχει glossy οθόνη (γυαλιστερή) ή Viewsonic και η Samsung όχι.

υ.γ. Δεν έχουμε δει ακόμα και τις νέες philips...

Link to comment
Share on other sites

Έχω την 215TW και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος μαζί της

Το μαύρο είναι απόλυτο μαύρο , το backlight είναι ομοιόμορφο οπότε δεν παρατηρούνται φαινόμενα πιο φωτεινών σημείων , άριστη χρωματική διαβάθμιση , δεν παρατήρησα ghosting σε όποιο παιχνίδι και αν έπαιξα , πληθώρα συνδέσεων (έως και component έχει)

Το μόνο ίσως ελλάτωμα της εν λόγω οθόνης είναι η βάση της , η οποία μπορεί μεν να περιστρέφεται 360 μοίρες (πολύ θετικό) , δεν είναι "συμπαγής" όμως , με αποτέλεσμα όταν κουνιέται το γραφείο (πχ με τον εκτυπωτή να εκτυπώνει) , να κουνιέται ελάχιστα και η οθόνη

Πάντως η οθόνη αποτελεί άριστη αγορά , και περιττό να πω πως που την έχω δίπλα δίπλα με μία LG με ΤΝ panel , η διαφορά στην ποιότητα είναι μεγάλη

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

παιδια για την LG - L204WT-BF τι έχετε να πείτε?

την είδα χτες σ'ένα φίλο και μάρεσε.

την είδα συνδεδεμενη με xbox360 και την ίδια χρήση θα την έχω και εγω (+pc)

αυτή τη τύπου είναι?

βάση τα όσα λέγατε πιο πάνω....

ΤΝ pannel, MVA/PVA, S-iPS / SA-iPS .........

η LG είναι στα 330euro, στις 20"

τι εχετε να αντιπροτίνετε? σίγουρα κατω απο 400 για την ακρίβεια 300-350

και σίγουρα widescreen.

thanks

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.