Jump to content



Οι τιμές πέφτουν και πέφτουν... X1900gt @ �169!!!


dimcar

Recommended Posts

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από dellman

Έχεις κανένα πρόβλημα να το λύσουμε? Ε παλιόαλεπού:p

Ίσα πέρα ρε.... ;)

Αρχική απάντηση από F117

jimmy έχεις δει αν έχεις πυρήνα PRO ή LE?

Όλες οι GeCube έχουν LE.

Link to comment
Share on other sites

σε σχεση με 6800gt ποσο καλυτερη κάρτα είναι? επισης απο θόρυβο πως πάει με την ψύκτρα της?

εχω καιρο να ασχοληθω με καρτες γραφικών και δεν ξερω τι γίνεται

επισης απο τροφοδοτικο θέλει κανα τέρας?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν θα πήγαινα από 6800gt σε x1900gt 2 μήνες πριν βγουν οι dx10. Η 6800gt αντέχει μια χαρά και θα συνεχίσει να αντέχει μέχρι να πέσει η τιμή της 8800gt σε φυσιολογικά σχετικά επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr [Σήμερα, στις 16:19]

Ειναι πιο αθορυβη απο τις αλλες χ1900 και ειναι σημαντικα πιο γρηγορη απο την 6800gt.

Αληθεια το πλαισιο τις πουλαει ακομα?

Υπάρχουν κομμάτια
Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι τυπος που αλλάζει συνέχεια κάρτες, την 6800 την πηρα μεταχειρισμένη μιας και πέρασα σε pcie πλατφόρμα πέρυσι και αντικατέστησα μια 6600gt που είχα.

οσο για dx10 δεν ξέρω κατα πόσο θα είναι ταχύτερες οι μεσαιες κάρτες με budget γύρω στα 160 ευρώ απο την 1900 γιαυτο το σκέφτηκα για αλλαγή.

απο φασαρία πώς πάει η στοκ ψυκτρα σε σχέση με την zalman cu700 που έχω τώρα?

επίσης έχω ενα τροφοδοτικό chiefteck 420 με d 930. θα αντέξει η θα χρειαστώ και εκει αναβάθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως θα έγινε κάποιο λάθος με την τιμή. Συμβαίνει καμμιά φορά.Τυχεροί όσοι πρόλαβαν, και άτυχος αυτός που έκανε το λάθος,και ελπίζω να μην τα πλήρωσε απο την τσέπη του, αν ήτανε λάθος πάντα. Δεν ξέρω αν έχει ξαναγίνει κάτι παρόμοιο, με τις τιμές απο την μια μέρα στήν άλλη.

Τώρα σε οτι έχει να κάνει με τις κάρτες , με επεξεργαστές NVIDIA & ATI, απο όσες εχω δει τουλάχιστον μέχρι σήμερα, η ΑΤΙ, έχουνε σίγουρα πιο καλά φίλτρα, πιο γλυκιά εικόνα απο τις NVIDIA. To προβλημά τους είναι οι υψυλές θερμοκρασίες λειτουργείας, που αν κάποιος καταφέρει να τις κρατήσει σε φυσιολογικά επίπεδα,που αυτο σημαινει, πως ξεχνάμε τις εγγυήσεις , σίγουρα θα την χαρεί και με το παραπάνω. Καλά είνα τα Frames, αλλά απο μόνα τους δεν λένε τίποτα.......το βασικό είναι η ποιότητα τους και σε αυτό νομίζω πως κερδίζουν οι κάρτες τις ΑΤΙ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr [26-09-2006 14:19]

Ειναι πιο αθορυβη απο τις αλλες χ1900 και ειναι σημαντικα πιο γρηγορη απο την 6800gt.

Αληθεια το πλαισιο τις πουλαει ακομα?

Xτες πήρα μία.

Είναι πιο ήσυχη, διότι ο ανεμιστήρας είναι ρυθμισμένος από το bios να δουλεύει σε αργές στροφές. Με κλειστό, καλά αεριζόμενο κουτί, default, 85+ βαθμούς.

Επίσης, παρά τα όσα διαβαζω στο διαδίκτυο, ο πυρήνας πήγαιναι μέχρι 605-610 σταθερά. Ωστόσο, με αύξηση Vgpu από 1.25 (3d) στα 1.45, φτάνει κάπου 675-680 σταθερά. Αλλά εκεί θες τέρμα στροφές στη ψύκτρα (5900σαλ), και με πλαινό fan αργόστροφο να τη φυσάει, για να μην ξεπεράσει τους 80.

Αλήθεια, 1.45 Vgpu είναι επικίνδυνο λέτε; Επειδή η 1900χτ έχει 1.4 νομίζω default, και ο πυρήνας βασικά είναι ίδιος (απλά "χειρότερης" παρτίδας), θεώρησα το 1.45 ασφαλές, ενώ έβαλα και ψυκτράκια στα τετράγονα διαόλια που βρίσκονται μπροστά από την κόκκινη ψύκτρα των mosfet, διότι ζεσταίνονται πολύ ακόμα και με default συχνότητες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr [26-09-2006 16:19]

Ειναι πιο αθορυβη απο τις αλλες χ1900 και ειναι σημαντικα πιο γρηγορη απο την 6800gt.

Αληθεια το πλαισιο τις πουλαει ακομα?

Σήμερα 15:30 υπήρχε μία στο πλαίσιο ψυχικού στα 169. Αναρωτιέμαι ποιός θα είναι ο τυχερός.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.