Jump to content



Thermaltake Tai-Chi


fidelio

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!

Ήθελα να ρωτήσω, τι γνώμη έχετε για το Tai-Chi της Thermaltake?

Σκέφτομαι να το αγοράσω και να πετάξω το Armor :rolleyes:

Θα έχει πρόβλημα η αντλια του BW745 να στερεωθεί στο πάτωμα του case? αν γνώριζετε..

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Aφου είδα θετικά σχολία, το έβαλα σε παραγγελία! Ελπίζω να μην βγει μάπα το καρπούζι :p

θα ποστάρω καποίες εικόνες όταν το παρω.. Και μια τελευταία ερώτηση: Από θόρυβο πως πάει γιατι βλέπω έχει ανοίγματα στην πόρτα και κάτω στη βάση του...

Link to comment
Share on other sites

Τις έχω δει τις φωτο και πίστεψε με, από εκεί κολλησα το μικροβιο και άρχισα να ψάχνω για αυτό το κουτί:)

Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις! Οποιοδήποτε πρόσθετο σχόλιο καλοδεχούμενο!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την έκδοση με την υδρόψυξη.

Αν θες μπορείς να δεις δικές μου φωτο στο δείξτε το κουτί σας.

Εϊναι απίστευτο κουτί.

Ότι καλύτερο υπάρχει κατά τη γνώμη μου.

Έχει όμως και κάποια μικρά μειονεκτήματα.

Ο ανεμιστήρα εισαγωγής είναι βιδωμένος πάνω στη θήκη για τους σκληρούς δίσκους.

Ο ανεμιστήρας είναι μια χαρά, αλλά το κουτί αυτό είναι ψεύτικο και κόβει.

Τo έβγαλα και αγόρασα για τους σκληρούς δίσκους τις εκπληκτικές αλουμινένιες θήκες 5 και 1/4 της coolermaster (μία κανονική και δύο lite) από το Multirama.

Επίσης άνοιξα τέσσερις τρύπες στο μπροστινό αφαιρούμενο αλουμίνιο που έχει τα ανοίγματα εισαγωγής αέρα και βίδωσα εκεί τον ανεμιστήρα.

Το κουτί πνίγει κάθε θόρυβο και δεν συντονίζει ότι και να γίνει.

Πολύ στιβαρή κατασκευή.

Τα αξίζει τα λεφτά του με το παραπάνω.

post-2226-1416072799,1178_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα τίποτα ιδιαίτερο. Τo κουτί είναι μια χαρά έτσι όπως είναι.

Μόνο που γύρισα τους ανεμιστήρες του WC, να φυσάνε προς τη μητρική (πάνω στις μνήμες) αντί να φυσάνε προς τα έξω. Έτσι κι αλλοιώς ο αέρας που έβγαινε ήταν κρύος.

’λλαξα και τους δύο 120ρηδες ανεμιστήρες με άλλους πιο δυνατούς, με ρυθμιζόμενες στροφές και εξαφάνισα τα καλώδια, άλλα πίσω από τη βάση της μητρικής (έλυσα του κουτί) και άλλα στο πλάι μπροστά, δεξιά από τα drive bays.

Πες μας τα δικά σου και δείξε μας κάποια φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι,ακόμα τουλάχιστων!Απλα εγω εχω αρχίσει να βάζω custom υδρόψυξη κ θέλει μερικές πατεντες όσον αφορά την αντλία!Σκεφτομαι για παραξενα μοδσ, θα δω...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ οταν με το καλό έρθει το Tai-chi και τα υπόλοιπα εξαρτήματα θα ανεβάσω φωτος

Ενδεικτικά σκέφτομαι το IFLASH 12 FAN να μπει μπροστά αν χωράει θα κάνει ωραία εφε...

Όπως επίσης και λαστιχάκια στις βίδες για τους σκληρούς κτλ κτλ:)

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και λέμε:

Tt Hardcano 12SE (το περιμένω), Sharkoon Silencer Kit, Tt Waterblock, Tt UV 12cm Fan,

Tt Noise Dampener 120mm, Tt Blue UV Υ cable, 2x Tt UV cathode, Tt Aquabay M5 (το περιμένω), Tt Itube 9 (το περιμένω), Tt Flow Indicator, Tt Iflash fan 12cm, Tt Toughpower 700 CM, Tt Power Mini Box kai Tt Ozone Cleaner ... αυτά τα ολίγα απο αξεσουάρ:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σκέφτoμαι να πάρω τα SLI VGA waterblock Corsair Nautilus, για δύο κάρτες γραφικών 7800gtx, αλλά δεν νομίζω ότι θα τις σηκώσει η αντλία της υδρόψυξης που έχω (μόνο 84 L /Hour).

http://www.corsairmemory.com/corsai...gpu_blocks.html

Οι σωλήνες στο Nautilus είναι 3/8, οπότε ταιριάζουν με την υδρόψυξη που έχει το Tai Chi.

Επίσης και το ψυγείο είναι μεγάλο και πολύ καλό.

Συνολικά το σύστημα όπως είναι, πήρε 400ml νερού.

Το πρόβλημα που έχω είναι με την αντλία και το δοχείο νερού (tank) που είναι μικρά, γιατί μπαίνουν στην πόρτα.

Σχετικά με το tank

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς σε τι χρησιμεύει το tank.

Για εξαέρωση, πλήρωση νερού και για αύξηση του συνολικού όγκου νερού, ώστε να αυξήσουμε τη θερμοχωρητικότητα?

Έχει και άλλες λειτουργίες?

Ποιός είναι ο ιδανικός συνολικός όγκος νερού για να ψύξουμε δύο κάρτες γραφικών και ένα επεξεργαστή? Υπάρχει κάποιο link που να τα λέει αυτά?

Σχετικά με την αντλία

Ποιά είναι η ιδανική ροή μιας αντλίας?

Βλέπουμε να υπάρχουν αντλίες με ροή 500L/H.

Για ένα μπλόκ επεξεργαστή η δική μου αντλία με 75L/H κάνει μια χαρά δουλειά.

Ποιά είναι η ιδανική αντλία για δύο κάρτες γραφικών και έναν επεξεργαστή?

Προτάσεις

Από την εμπειρία σας στην υδρόψυξη, τι συνδυασμό θα μπορούσα να κάνω ώστε να ψύξω CPU και κάρτες γραφικών με το Corsair Nautilus?

Ιδανικό θα ήταν να αλλάξω την αντλία νερού με κάποια πιό δυνατή, αλλά σχετικά μικρή σε μέγεθος, ώστε να την προσαρμόσω στην πόρτα.

Υπάρχει κάποια μικρή σε μέγεθος αντλία, που να έχει τη δύναμη να ψύξει το σύστημα που ανέφερα? Τι προτείνετε?

Πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξω και το tank ή θα κάνει δουλειά και το υπάρχον?

Θα μπορούσα να βάλω ένα μεγαλύτερο, μακρόστενο tank πάνω από το ψυγείο.

Υπάρχει κάποια πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.