Jump to content


Thermaltake Tai-Chi


fidelio

Recommended Posts

Εγώ φίλε μ εχω βάλει πάνω στην πόρτα αντλία LAING D5 τανκ του eleven που είναι αρκετά μεγάλο κ ενα απο το πιό καλό ψυγείο οπου χωράει τέλεια!(γενικά δν χρειάστηκε ούτε τρήπα να κανω θα ανεβάσω αυριο φωτοζ να δείτε @!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Σκέφτομαι να αλλάξω την αντλία νερού και να πάρω την swiftech mcp655.

http://www.swiftech.com/products/mcp655.asp

Μου φάινεται αρκετά μικρή και δυνατή.

Πιστεύω οτι θα χωράει πάνω στην πόρτα στη θέση της παλιάς αντλίας.

Το μόνο που θα χρειαστεί είναι να βρώ μετατροπέα από 1/2" σε 3/8", γιατί η αντλία είναι 1/2"

Δεν ξέρω αν είναι ανάγκη να αλλάξω και το δοχείο νερού.

Ότι ιδέες έχεις πες μου.

Πώς σου φαίνονται τα VGA waterblock Corsair Nautilus και η αντλία swiftech mcp655?

Περιμένω τις φωτογραφίες σου και τα σχόλια σου.

Με την ησυχία σου.

Θα φύγω για Ακράτα, οπότε θα τις δω αύριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημερα σε ολους! Αυτο ειναι το πρωτο μου post και θα ηθελα να επισημανω την πολυ καλη δουλεια που κανετε ολοι!!! Στο θεμα μας λοιπον. Εχω κι εγω το συγκεκριμενο κουτι και με αυτο μπηκα στον κοσμο της υδροψηξης οποτε ειμαι αρκετα ασχετος με το συγκεκριμενο θεμα. Εχω την NX7600GT-T2D256EZ (http://www.msi.com.tw/program/products/vga/vga/pro_vga_detail.php?UID=742 για περισσοτερες λεπτομερειες και φωτο). Το κακο ειναι οτι εχει θερμοαπαγωγικους σωληνες και οχι fan. Και που ειναι το κακο? Οτι οταν κλεινω το πλαινο βρισκει στα προστατευτικα των ανεμιστηρων του ψυγειου. Αρα για να μην εχω προβλημα λεω να βγαλω τους θερμοαπαγωγικους σωληνες και να βαλω ενα waterblock. Το θεμα ειναι οτι αν το βαλω η πιεση της αντλιας, το ψυγειο και εν γενει ολο το συστημα θα φτασει η θα χρειαστω αλλαγη αντλιας κτλ? Κι αν ναι τι και ποια? Θελω ομως να χρεισιμοποιησω την default εγκατασταση και να μην χρειαστει να βαλω αλλου την αντλια, αλλου το ενα και αλλου το αλλο. Γι ' αυτο εξαλλου δεν πηραμε και το κουτι???

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από omnio [Σήμερα, στις 13:30]

Καλημερα σε ολους! Αυτο ειναι το πρωτο μου post και θα ηθελα να επισημανω την πολυ καλη δουλεια που κανετε ολοι!!! Στο θεμα μας λοιπον. Εχω κι εγω το συγκεκριμενο κουτι και με αυτο μπηκα στον κοσμο της υδροψηξης οποτε ειμαι αρκετα ασχετος με το συγκεκριμενο θεμα. Εχω την NX7600GT-T2D256EZ (http://www.msi.com.tw/program/products/vga/vga/pro_vga_detail.php?UID=742 για περισσοτερες λεπτομερειες και φωτο). Το κακο ειναι οτι εχει θερμοαπαγωγικους σωληνες και οχι fan. Και που ειναι το κακο? Οτι οταν κλεινω το πλαινο βρισκει στα προστατευτικα των ανεμιστηρων του ψυγειου. Αρα για να μην εχω προβλημα λεω να βγαλω τους θερμοαπαγωγικους σωληνες και να βαλω ενα waterblock. Το θεμα ειναι οτι αν το βαλω η πιεση της αντλιας, το ψυγειο και εν γενει ολο το συστημα θα φτασει η θα χρειαστω αλλαγη αντλιας κτλ? Κι αν ναι τι και ποια? Θελω ομως να χρεισιμοποιησω την default εγκατασταση και να μην χρειαστει να βαλω αλλου την αντλια, αλλου το ενα και αλλου το αλλο. Γι ' αυτο εξαλλου δεν πηραμε και το κουτι???

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Είσαι σίγουρος ότι βρίσκει η πόρτα στα heatpipes?

Η απόσταση των ανεμιστήρων του ψυγείου από τις κάρτες γραφικών είναι πολύ μεγάλη.

Είναι αδύνατο να βρίσκουν.

Μήπως μαγκώνει η πόρτα κάπου αλλού?

Μήπως μαγκώνουν οι σωλήνες ανάμεσα στο ψυγείο και στον πίσω ανεμιστήρα?

Δοκίμασε να βγάλεις την κάρτα γραφικών ώστε να δεις αν κλείνει η πόρτα.

Σχετικά με την αντλία.

Πιστεύω ότι θα τα καταφέρει και η μικρή αντλία που έχει το σύστημα από τη μάνα του.

Εγώ την άλλαξα όμως και πήρα αυτή.

http://www.alphacool.de/product_info.php/products_id/3743/cPath/5_26_267/laing-pumps/pum-laing-ddc-pump-12v-ddc-1rtplus-with-2xg1-4--external-thread.html

Είναι απίστευτα δυνατή και αθόρυβη.

Την πάτησα όμως με το σπείρωμα.

Δεν μου χρειαζόταν.

Έπρεπε να πάρω αυτή.

http://www.alphacool.de/product_info.php/products_id/3739/cPath/5_26_267/laing-pumpen/pum-laing-ddc-pumpe-12v-ddc-1plust.html

Θα γλίτωνα το τρέξιμο να αγοράσω ρακόρ.

Σε αυτή ταιριάζουν τα μαύρα λάστιχα που έχουμε ακριβώς.

Οι σφιγκτήρες που έχουν πάνω τα λάστιχα είναι καταπληκτικά.

Απλά πατάς τα αυτάκια με μια πένσα και χαλαρώνουν.

Τα αφήνεις και σφίγγουν.

Έτσι δεν χρειάζεσαι ούτε σφιγκτήρες.

Το μόνο που έκανα ήταν να ξεβιδώσω το καπάκι της αντλίας και να το γυρίσω, ώστε τα αυτάκια να είναι πάνω κάτω.

Διαφορετικά δεν χωράει.

Τη νέα αντλία την έβαλα στη θέση της παλιάς.

Ταιριάζει ακριβώς.

Μετακίνησα λίγο το tank προς τα δεξιά (ξεβιδώνεις και βιδώνεις πιό δεξιά σε έτοιμες τρύπες που έχει η πόρτα), ώστε να μην κόψω τους μαύρους σωλήνες και τους κοντύνω, γιατί η νέα αντλία είναι πιο ψηλή.

Χρησιμοποίησα τη μαμίσια μεταλλική βάση της αντλίας, ώστε να μην ακουμπά η νέα αντλία στην πόρτα και συντονίζει.

Τη νέα αντλία την έβαλα ανάποδα (βλέπω το πίσω μέρος της), ώστε οι σωλήνες να είναι κοντά στην πόρτα και να μη βρίσκουν στις συσκευές 5 1/4.

Αυτή τη στιγμή έχω πάνω την παλιά αντλία και δεν μπορώ να σου δείξω foto.

Θέλω να φτιάξω μια καλύτερη πλαστική βάση που να βιδώσει πάνω στη μαμίσια μεταλλική βάση της πόρτας.

Η δική μου αντλία με τα ρακόρ, που αναγκάστηκα όπως είπα να αγοράσω, είναι αυτή.

post-2226-1416073043,1283_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάριε νομίζω στο είχα πει να μη πάρεις την άλλη για τη περίπτωση σου,αλλά αφού βρήκες άκρη όλα καλά, βλέπω χρησιμοποίησες 2 "ανταπτοράκια" για να μπορείς να βιδώσεις και μεγαλύτερο ρακόρ, το μόνο κακό είναι ότι έτσι μεγαλώνει το "μήκος" της. Τελικά από θόρυβο πως τη βλέπεις συγκριτικά?Στο θόρυβο πάντως από ότι κατάλαβα πρέπει να παίζει πολύ ρόλο και το καπάκι. Καλοδούλευτη, και κάποια στιγμή αν έχεις όρεξη άλλαξε το καπάκι ή κόψε το αυτό στο κέντρο πάνω και κόλα ένα ράκορ εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Μου το είπες μεν, αλλά δεν ήξερα με ποιο τρόπο μετράνε τις διατομές και για σιγουριά προτίμησα να πάρω την αντλία με το σπείρωμα.

Μπορώ και να αλλάξω εύκολα τη διατομή με άλλο ρακόρ.

Την πρώτη φορά που την έστησα η αντλία έκανε πολύ θόρυβο.

Απογοητεύτηκα.

Κάτι με έτρωγε όμως.

Έτσι ξήλωσα όλη την υδρόψυξη και διαπίστωσα ότι τα λαστιχάκια που είχα βάλει ανάμεσα στα ρακόρ και την αντλία, όχι μόνο είχαν φύγει, αλλά ήταν κυριολεκτικά και τα δύο μέσα στον αυλό.

Κι όμως, το νερό κυκλοφορούσε και η θερμοκρασία του επεξεργαστή ήταν χαμηλότερη από ότι με την παλιά αντλία.

Πάλι καλά που δεν την έκαψα.

Έβγαλα λοιπόν τα λαστιχάκια, συμπλήρωσα νερό και έβαλα μπροστά την υδρόψυξη έξω από το σύστημα.

Το νερό από την πίεση άρχισε να αφρίζει και να τινάζεται έξω από το tank.

Απίστευτη πίεση ...

Όταν τελικά γέμισε με νερό η υδρόψυξη και με κούνημα φύγαν οι φυσαλίδες από ψυγείο, λάστιχα και μπλοκ, σταμάτησα να ακούω την αντλία.

Είναι αθόρυβη και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

’λλο καπάκι δεν χωράει να μπει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NAPSTOR [Σήμερα, στις 17:08]

mario εγώ έχω αντλία με 1200 l/h

Πες μας περισσότερα.

Έχεις Tai Chi?

Ποια αντλία έχεις και που την έβαλες?

Γιατί δεν έχω βρει καμία άλλη αντλία που να χωράει στην πόρτα εκεί που είναι η original.

Έχω κι εγώ δεύτερη υδρόψυξη με αντλία 1200L/h αλλά δεν έχει τη δύναμη αυτής της αντλίας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακόμα στοιχεία.

Η διαφορά δεν ήταν πάντως μεγάλη.

Έφτασα όμως να μπεντσάρω SPi 32 στα 3800. που με τη μαμίσια αντλία ήταν αδύνατο, λόγω της μεγάλης θερμοκρασίας που ανέβαζε ο επεξεργαστής.

Αλλά η αντλία έκανε ακουστό θόρυβο και ζοριζόταν, επειδή είχαν πέσει και τα δύο λάστιχα στον αυλό τόσο της εισόδου όσο και της εξόδου του νερού.

Από τότε δεν έβαλα ξανά την καινούργια αντλία.

Θα φτιάξω πρώτα την ιδιοκατασκευή στήριξης στην πόρτα, ώστε να μη συντονίζει.

Θα αλλάξω και τους 120άρηδες ανεμιστήρες του ψυγείου που είναι στις 1300 στροφές, με άλλους ρυθμιζόμενης ροής.

Μετά θα ποστάρω αποτελέσματα και εικόνες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Το μονο που μενει τωρα ειναι να μαθω αν πωλειται εδω στο Ελλαντα και αν ποσο γιατι δυστηχως δεν υπαρχει credit card. Αν καποιος γνωριζει ενημερωνει. No rush βεβαια! Μιλαω για την δευτερη που προτεινει ο Μαριος (Laing DDC-Pumpe 12V DDC-1PlusT) αφου με αυτην θα κανω σωστη δουλεια. Α, και αν υπαρχει και προταση για ενα waterblock για την vga που ανεφερα πιο πανω φυσικα ευπροσδεκτη!!!

Ευχαριστω!!!

ΥΓ: Τελικα η vga ακουμπα πανω στα προστατευτικα των ανεμιστηρων αλλα οχι με ιδιαιτερη πιεση. Απλα μια υπαρχει επαφη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ίδια με τη δική μου αυτή που έχει το site.

Η δική μου είναι 18W, 600 L/h και έχει πορτοκαλί κεφαλή.

Τη τοποθέτησα πλέον και σε λίγο θα ποστάρω και φωτο από τις αλλαγές που έκανα.

Προς το παρόν το νερό έχει γίνει φραπόγαλο οπότε δεν νομίζω ότι έχει πιάσει σωστές θερμοκρασίες η CPU.

Η αντλία όμως ακούγεται τελικά, αλλά δεν ενοχλεί.

Link to comment
Share on other sites

Η υδρόψυξη του Tai Chi είναι προσαρμοσμένη πάνω στην πόρτα, έχει ένα τεράστιο ψυγείο, δύο διαφορετικής διαμέτρου σωλήνες και μικρή αλλά εντελώς αθόρυβη αντλία.

Επίσης οι ανεμιστήρες είναι στις 1200 στροφές.

Η διάταξη της υδρόψυξης είναι:

Αντλία, επεξεργαστής, ψυγείο, δοχείο νερού.

Παρακάτω θα δείτε τον τρόπο που προσάρμοσα στην πόρτα, στη θέση της παλιάς αντλίας την DDC-2 όπως και μια αλλαγή στη διάταξη της υδρόψυξης σε:

Αντλία, ψυγείο, επεξεργαστής, δοχείο νερού.

Επίσης άλλαξα τους ανεμιστήρες με Enermax (1500-2300 στροφές) και τους σύνδεσα στο coolermaster που ρυθμίζει τις στροφές από το front panel.

Επειδή η αντλία είναι πολύ δυνατή, το νερό στη υδρόψυξη έγινε αφρόγαλα (κυκλοφοράει αφρός και όχι νερό) από το ανακάτεμα με τον αέρα, οπότε προς το παρόν και μέχρι να γίνει εξαέρωση, δεν έχει νόημα να προσπαθήσω να μετρήσω θερμοκρασίες.

Ίσως θα έπρεπε να ανοίξω το κύκλωμα πριν από την αντλία και να αφήσω να αδειάζει το αφρόγαλα σε μια λεκάνη, προσθέτοντας παράλληλα στο δοχείο νερού, φρέσκο νερό.

Τώρα είναι αργά. Ελπίζω σταδιακά, με τον καιρό, να γίνει αυτόματα εξαέρωση.

(Υπάρχει κάποια άλλη ιδέα?)

Πρώτη foto.

Λύσιμο της υδρόψυξης.

Φαίνεται η αρχική διάταξη (αντλία, επεξεργαστής, ψυγείο, δοχείο νερού).

post-2226-1416073043,8655_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή της διάταξης σε αντλία, ψυγείο, επεξεργαστής, δοχείο νερού, έγινε με τον εξής τρόπο.

Το μαύρο λάστιχο διαμέτρου 3/8" που πήγαινε από την αντλία στον επεξεργαστή το σύνδεσα στο δεξί χάλκινο άκρο του ψυγείου.

Το μήκος είναι αρκετό αφού η DDC είναι πιο ψηλή από την αρχική αντλία.

Οι υπόλοιπες συνδέσεις στα μαύρα λάστιχα παραμένουν χωρίς αλλαγή.

Οι μόνες επιπλέον αλλαγές που πρέπει να γίνουν αφορούν πλέον μόνο στα πράσινα λάστιχα 1/4".

Χρησιμοποίησα τους original σφιγκτήρες που είναι πολύ καλοί και πολλαπλών χρήσεων.

Επιπλέον για μεγαλύτερη ασφάλεια από διαρροές, χρησιμοποίησα πιστόλι που λοιώνει σιλικόνη για να ζεστάνω το στόμιο του χάλκινου σωλήνα, άπλωσα γύρω γύρω λίγη σιλικόνη και αμέσως έσπρωξα λίγο περισσότερο το άκρο του μαύρου σωλήνα μέσα στον χάλκινο.

Στη foto φαίνεται η πίσω πλευρά του ψυγείου, το πιστόλι σιλικόνης και το χάλκινο στόμιο του ψυγείου, όπου συνδέθηκε ο μαύρος σωλήνας που θα φέρει το νερό από την αντλία.

post-2226-1416073043,8955_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία καθάρισα και λίγο το block από τη διάβρωση μετά από 10 μήνες λειτουργίας.

Έριξα viacal, το άφησα λίγη ώρα και μετά με λίγο τρίψιμο με ένα σφουγγαράκι έφυγαν τα πολλά.

Δεν ξέρω αν είναι καλύτερα κάποια ειδικά καθαριστικά του χαλκού, αλλά δεν είχα κάτι πρόχειρο.

post-2226-1416073043,9446_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η αντλία DDC-2 προσαρμόζεται καλύτερα αν μπει ανάποδα, για δύο λόγους.

Το καπάκι απέχει αρκετά από την πόρτα, οπότε είναι πιθανό να πιέζονται οι σωλήνες αν έχουμε βάλει χαμηλά κάποιες μεγάλες συσκευές.

Είναι λοιπόν καλύτερα το καπάκι να βλέπει στη πόρτα, οπότε και οι σωλήνες έρχονται κάθετα προς τα πάνω.

Το καπάκι της αντλίας ποτέ δεν ζεσταίνεται. Αντίθετα η πίσω πλευρά ζεστάινεται αρκετά.

Αν βάλουμε το καπάκι να βλέπει προς την πόρτα, η πίσω επιφάνεια βρίσκεται στη ροή του κάτω εμπρός ανεμιστήρα και ψύχεται.

Δείτε το τελικό αποτέλεσμα

Νομίζω ότι το είναι ικανοποιητικό.

post-2226-1416073043,9636_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στην προηγούμενη foto φαίνεται ο τρόπος που στηρίζεται η DDC2.

Αρχικά ξεβίδωσα την αντλία και άλλαψα τα αυτάκια στήριξης από δεξιά αριστερά σε πάνω κάτω.

Χρησιμοποίησα τη μεταλλική βάση της προηγούμενης αντλίας και ένα από τα μεταλλικά καπάκια που είχε η μητρική για να κλείνει τις θέσεις όπου θα μπουν οι PCI κάρτες.

Το πριόνισα λίγο ώστε να λυγίσει σε ορθή γωνία, άνοιξα δύο τρύπες για να βιδώσει χαμηλά στη μεταλλική βάση και μία στην άλλη άκρη, για την αντλία.

Εκεί έβαλα μια βίδα με παξιμάδι, κούμπωσα, από πάνω προς τα κάτω, το κάτω αυτάκι της αντλίας και έσφιξα τη βίδα.

Η δεξιά πλευρά της μεταλλικής βάσης είχε ένα ισχυρό αυτοκόλλητο διπλής όψης.

Δεν το χάλασα όταν ξεκόλλησα την παλιά αντλία και έτσι το χρησιμοποίησα για να κολλήσει η μια πλευρά της DDC-2.

Η αντλία θα μπορούσε βέβαια να κρέμεται και από τα μαύρα λάστιχα, χωρίς κανένα άλλο μηχανισμό στήριξης.

Πάντως ο τρόπος στήριξης που ιέγραψα είναι εύκολος να υλοποιηθεί, η αντλία είναι σταθερή, δεν ακουμπάει στη πόρτα και δεν συντονίζει.

Ο θόρυβος είναι ίδιος, όπως όταν κρατάμε την αντλία στον αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.