Jump to content



Thermaltake Tai-Chi


fidelio

Recommended Posts

Μια ακόμα λεπτομέρεια, που όμως κατεβάζει πολύ τη θερμοκρασία στον επεξεργαστή και σε όλο τον υπολογιστή.

Οι ανεμιστήρες θα πρέπει να μπουν αντίθετα από ότι ήταν.

Δηλαδή, καλύτερα είναι να φυσάνε προς τα μέσα και όχι προς τα έξω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Δλδ αν κατάλαβα οι ανεμιστήρες του ψηγείου βγάζανε αέρα? Αν ναι, αυτό είναι λάθος, γιατί τραβάνε ζεστό αέρα από μέσα!Μήπως ήρθε η ώρα όμως να βάλεις και ένα πιο καλό μπλοκ?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οι ανεμιστηρες αντι να τραβουν αερα απο το εσωτερικο και να στελνουν προς το ψυγειο (οπως ειναι μαμα) τους γυρισες? Μα τωρα πως ψυχονται οι κυψελες του ψυγειου? Παντως η αληθεια ειναι πως ετσι πρεπει να καταβαινει οντως πολυ η θερμοκρασια μεσα στο εσωτερικο. Και με την ευκαιρια να ρωτησω και κατι. Οι ανεμιστηρες του ψυγειου δεν ειναι ρυθμιζομενοι? Ρωταω γιατι εχει δυο 3pin καλωδια, αρα μαλλον μπορουν να ελεχθουν.

Link to comment
Share on other sites

Οι ανεμιστήρες δεν είναι ρυθμιζόμενοι.

Έχουν σταθερά 1200 στροφές που είναι πολύ χαμηλές για σοβαρό O.C.

Το τρίτο pin μετράει στροφές μόνο και δεν κάνει τίποτα άλλο.

Γι αυτό τους άλλαξα.

Τώρα έχω πάλι 1200 στροφές αλλά ρυθμίζονται από το front panel μέχρι τις 2300 στροφές.

Επίσης θα δεις αρκετά καλύτερες θερμοκρασίες στη CPU αν γυρίσεις τους ανεμιστήρες να τραβάνε κρύο αέρα απ έξω και να τον στέλνουν μέσο στην καμπίνα.

Ο κρύος αέρας περνάει από τις κυψέλες γιατί το ψυγείο έχει σρέντερ (κλειστό κουτί).

Όσο για τη CPU έχω ήδη παραγγείλει νέο block από την D-Tek.

Το είδα στο review που έκανε ο ergotelis και μου άρεσε πολύ.

Δεν ξέρω αν θα πληρώσω και πόσο φόρο από Αμερική που θα έρθει.

Επίσης δεν ξέρω αν θα πρέπει να το παραλάβω από το τελωνείο ή αν θα μου το φέρουν σπίτι.

Αν ξέρει κανείς για παραγγελίες μέσω Internet από Αμερική μου λέει τι παίζει ....

Link to comment
Share on other sites

Οποτε αν τους γυρισουμε αναποδα δεν θα κρυωνουν και τα ποδια μας!!! :D

Ομως με 2300 παει η ησυχια ετσι δεν ειναι? Οι αλλοι δυο του κουτιου ειναι ρυθμιζομενοι η οχι? Αν ειναι λεω να τους ριξω λιγο τις στροφες γιατι σαν να ακουγονται αρκετα. Αν δεν ειναι ξερει καποιος στις ποσες στροφες δουλεύουν?

ΥΓ: Μαριε μηπως ξερεις πως μπορω να προμηθευτω κι εγω την αντλια απο Ελλαδα γιατι den exw πιστωτικη.

Link to comment
Share on other sites

Γυρνώντας τους ανεμιστήρες του ψυγείου ανάποδα, δεν κρυώνουμε εμείς, αλλά ο υπολογιστής.

Οι ανεμιστήρες που έχω βάλει στο ψυγείο είναι Enermax UC-12FAB-B(N) ρυθμιζόμενων στροφών.

Μέχρι τις 1600 στροφές δεν ακούγονται, ούτε το βράδυ.

Όλους τους ανεμιστήρες τους έχω βάλει πάνω σε δύο Coolermaster που επίσης ρυθμίζουν τις στροφές από το front panel (και παράλληλα ψύχουν τους σκληρούς δίσκους).

Επίσης άλλαξα το φις της αντλίας με ένα τρίπινο και τη σύνδεσα πάνω στο coolermaster Cool Drive 6, ώστε να ρυθμίζω και τις στροφές της αντλίας.

Το coolermaster δίνει σε κάθε συσκευή μέχρι 12volt, 1.5 Αmper (18Wat).

Η αντλία DDC-2 είναι φυγοκεντρική ρυθμιζόμενων στροφών, μπορεί να δουλέψει από 6volt μέχρι 13.5v και καταναλώνει 18W.

Στα 12v πιάνει τις 4600 στροφές και στα 6v, 2500 στροφές.

Έχει όμως περιορισμό ότι για να ξεκινήσει θέλει πάνω από 7v.

Έτσι είναι εφικτή η σύνδεση της αντλίας πάνω στο Coolermaster, χωρίς απώλεια δύναμης και με το πλεονέκτημα ότι την ελέγχω.

Παρατήρησα ότι ένα μικρό σφύριγμα που έκανε η αντλία όταν δούλευε στο full, εξαφανίστηκε όταν κατέβασα λίγο τις στροφές, στις 4200.

Αναφέρθηκε σε προηγούμενο ποστ ποιος φέρνει DDC αντλίες στης Ελλάδα.

Μπορείς να παραγγείλεις όποια έκδοση θέλεις από τις πολλές που υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθησα την συμβουλη σου και γυρισα αναποδα τους ανεμιστηρες. Το αποτελεσμα ηταν:

πριν cpu:24c-25c και system:24c-26c

μετα cpu:26c-27c και system:22c-24c φυσικα σε κατασταση idle. Δεν το εψαξα περαιτερω οποτε δεν βλεπω και μεγαλη διαφορα. Θα δοκιμασω και σε full load και θα γραψω τις εντυπωσεις μου. Μαριε μπορεις να μου κανεις πμ το μαγαζι η τον εισαγωγεα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα σε ολους! Μετα απο καιρο (και λογω παρατεταμενης απουσιας σε μερος που το internet κοστιζει μια περιουσια...) ειπα να επαναφερω το θεμα με το κουτι. Ολα πανε μια χαρα με θερμοκρασιες κτλ, αλλα αυτο που με αποσχολει τωρα ειναι το θεμα των καλωδιων. Πως εχετε βολεψει τα καλωδια ωστε να μην ειναι χυμα στο κυμα. Οπως και να το κανουμε η ροη του αερα επηρρεαζεται απο τα εμποδια που δημιουργουν τα καλωδια.

Μελετησα phtos γενικως, εδω και στο net, και προσεξα οτι πολλοι περνουν τα καλωδια τροφοδοσιας πισω απο την μητρικη. Ειδικα στη περιπτωση του tai chi μου φαινεται καλη λυση και ηθελα να ρωτησω αν το εχει κανει καποιος. Επισης υπαρχει data-ide cable με το μετρο και με καποιον τροπο να κουμπωσω ανταπτορες για τα cdroms?

Οπως καταλαβατε προσπαθω να κανω μια αναδιοργανωση στον χαμο που γινεται μεσα στο κουτι μειωνοντας στο ελαχιστο την καταφανη τοποθετηση των καλωδιων. Ολες οι λυσεις (με photo η οχι) ειναι ευπρασδεκτες!!!!!!

ps: Mariosalice η αντλια που προτεινες γ...αει. Ειμαι ετοιμος και για υδροψυξη της vga!!!! Παρα πολλα ευχαριστω για τις πληροφοριες και της οδηγιες που μου εδωσες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σηκώνει άνετα και δύο κάρτες γραφικών αυτή η αντλία.

Τo τελευταίο μου απόκτημα - αλλαγή ήταν ένα block dtek.

Είναι απίστευτο.

Είδα μεγάλη διαφορά σε σχέση με το προηγούμενο που είχα.

Τα καλώδια τα πέρασα πίσω από τη βάση της μητρικής (λίγα και όσα πήγαινα πίσω και προς την πόρτα.

Τα περισσότερα τα καθήλωσα με χριτς χρατς αυτοκόλλητα στο δεξί πλαινό χώρο, ανάμεσα στα drive bays και στο μπροστινό δεξί πορτάκι.

Χρησιμοποίησα SATA καλώδια με γωνιώδες βύσμα, ώστε να κατεβαίνουν κάθετα τα καλώδια και να μη βγαίνουν από τους δίσκους οριζόντια.

Χρησιμοποίησα μόνο ένα στρογγυλό, διάφανο-ασημί ATA καλώδιο και για τα δύο DVD.

Θα τα βρεις στο εμπόριο έτοιμα. Πρόσεξε το μήκος (θα βρεις έτοιμα ΑΤΑ σε διαφορετικά μήκη) και να είναι ΑΤΑ 133.

Το floppy το έβαλα χαμηλά με ένα πολύ κοντό καλώδιο.

Βασικά δεν φαίνεται κανένα καλώδιο να πετάει ή να είναι μέσα στη μέση.

Και φυσικά η ροή είναι εντελώς ελεύθερη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.