Jump to content



Έχει καλή θερμοαπαγωγή η σιλικόνη?


ergotelis

Recommended Posts

1)ον:Γιατι offtopic?

2)Μια κοινη σιλικονη(ανφερομαι σε αυτη που ειναι σε σωληνα και οχι αυτη που βγαινει απο πιστολι καυτη) αντεχει θερμοκρασιες απο ~-50C εως 180C..

3)Υπαρχουν σιλικονες που αντεχουν και παραπανω(βλεπε αυτο το καφε που εχουν γυρω γυρω οι κεραμικες εστιες)

3)Δεν νομιζω να αναγει θερμοτητα ευκολα..

Για πες τι θες να κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ψήξω κάτι μοτέρ με υδρόψυξη, και ανάμεσα στους σωλήνες υδρόψυξης και το μοτέρ λέω να βάλω σιλικόνη,θα μεταφέρει από τα τοιχόματα του μοτέρ καλά τη θερμότητα στους σωλήνες που θα περνά το νερό?

(άρα είναι off topic :p,ευχαριστώ πάντως για την απάντηση!)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από o polonos

Εγω μαλλον θα ελεγα για φλαντζοκολλα αλλα θα ρωτησω αυριο και θα σου πω.

To θέμα είναι να μπορώ να τη βγάλω εύκολα, όπως η σιλικόνη κολλάει αλλά βγαίνει σχετικά εύκολα νομίζω!

Link to comment
Share on other sites

http://en.wikipedia.org/wiki/Silicone

Silicone oils, polymers and cured sealants are odorless and colourless, water resistant, chemical resistant, oxidation resistant, stable at high temperature , and have weak forces of attraction, low surface tension, low freezing points and do not conduct electricity. Silicone caulking is odourless only when cured. Silicones have many uses, such as lubricants, adhesives, sealants, gaskets, breast implants, pressure compensating diaphragms for drip irrigation emitters, dishware, Silly Putty, and many other products. Due to their thermal stability and relatively high melting and boiling points, silicones are often used where organic polymers are not applicable. Their unreactivity generally makes them non-toxic (see below). Simethicone, a silicone-based anti-foaming agent, has remained available as an over-the-counter drug and food additive.
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν άγει θερμότητα η σιλικόνη, τα πολυμερισμένα είδη δεν άγουν θερμότητα σε σημαντικό βαθμό στις περισσότερες περιπτώσεις.

το ότι είναι σταθερή σε ψηλές (πόσο ψηλές εννοεί ο γουίκις δε ξέρω) δε σημαίνει ότι άγει και θερμότητα

Υ.Γ. lubricants, adhesives, sealants, gaskets, breast implants, pressure compensating diaphragms for drip irrigation emitters, dishware, Silly Putty, and many other products -----> σε περίοπτη θέση το breast implants

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dpresv

το ότι είναι σταθερή σε ψηλές (πόσο ψηλές εννοεί ο γουίκις δε ξέρω) δε σημαίνει ότι άγει και θερμότητα

Παρα πολυ υψηλες...

To discovery (οχι channel ...διαστημοπλοιο) ειναι ,στην μουρη και λιγο απο κατω, γεματο απο τουβλακια πυριτιου (Si) το οποιο το προστατευουν απο τις υψηλες θερμοκρασιες κατα την εισοδο στην ατμοσφαιρα μας...

Και μια ωραια φωτο απο το εν λογω "πλοιο"

750px-STS_121_Crew_Portrait.jpg

Aσχετο ..απλα μου αρεσει..:p

Link to comment
Share on other sites

εχμ... η σιλικόνη που πουλάνε στα μαγαζιά, σαν αυτή που βάζουν οι υδραυλικοί για να μην τρέχουν οι σωλήνες, είναι πολυμερές πυριτίου. όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία ΚΑΙΓΕΤΑΙ.

τα τουβλάκια του διαστημοπλοίου είναι κρυσταλλικά, όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία ΛΙΩΝΟΥΝ

διαισθητικά σου λέω ότι η σιλικόνη πρέπει να καίγεται κάπου στοθσ 400 το πολύ, το δε οξείδιο του πυριτίου λιώνει στους ... 1710 !!! ανάλογα και με τις προσμείξεις μπορείς να φτάσεις χαβαλέ και τις 3000 βαθμούς σημείο τήξης. η σιλικόνη του υδραυλικού έχει γίνει στάχτη και μπούρμπερη πολύ πριν από αυτό :p

Link to comment
Share on other sites

εχμ ...:whistling ναι δεν αντιλεγω σε αυτο...

παντως τα τουβλακια δεν λιωνουν ...τα ελεγχουν -αλλαζουν οσα χρειαζονται-και τα αφηνουν για 3-4 χρησεις ακομα..!

για τη συγκεκριμενη χρηση που θελει ο ergotelis δεν εχω ιδεα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG

για τη συγκεκριμενη χρηση που θελει ο ergotelis δεν εχω ιδεα..

Οκ παίδες ευχαριστώ, πάντως στο διάστημα δε προβλέπεται να πάω :p

Mάλλον θα βρω μια φθηνή παστούλα να βάλω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG

Παρα πολυ υψηλες...

To discovery (οχι channel ...διαστημοπλοιο) ειναι ,στην μουρη και λιγο απο κατω, γεματο απο τουβλακια πυριτιου (Si) το οποιο το προστατευουν απο τις υψηλες θερμοκρασιες κατα την εισοδο στην ατμοσφαιρα μας...

Και μια ωραια φωτο απο το εν λογω "πλοιο"

750px-STS_121_Crew_Portrait.jpg

Aσχετο ..απλα μου αρεσει..:p

καμία σχέση, σιλικόνη δεν είναι το πυρίτιο!

Αρχική απάντηση από ΝTG

εχμ ...:whistling ναι δεν αντιλεγω σε αυτο...

παντως τα τουβλακια δεν λιωνουν ...τα ελεγχουν -αλλαζουν οσα χρειαζονται-και τα αφηνουν για 3-4 χρησεις ακομα..!

για τη συγκεκριμενη χρηση που θελει ο ergotelis δεν εχω ιδεα..

είδαμε στο columbia τι κάνουν τα τουβλάκια σου :p

τα lego σου και σε άλλη παραλία λέμε ρα, soyuz rollox :hehe:

(ο dpresv το κάλυψε πλήρως το θέμα, πιστεύω ότι του αξίζει μια θέση εκτός off-topic).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.