Jump to content



περίεργο πρόβλημα!!!


teomer

Recommended Posts

γεια σε ολους.ειμαι κανουργιος στο forum και ειμαι τεχνικος υπολογιστων.αντιμετωπιζω 1 δυσκολο προβλημα σε 1 pc.κλεινει και ανοιγει μονος του.οι ρυθμισεις στο bios ειναι οκ,ειναι απενεργοποιημενες.φανταζομαι οτι ισως να ειναι το τροφοδοτικο,εσεις τι λετε?εχετε ξανασυναντησει τετοιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο Lab!

Καταρχας θα βοηθουσε να μας εδινες μια πληρη περιγραφη του υπολογιστη που αναφερεσαι!

Επισης τι εννοεις οτι ανοιγει μονος του?Εκει που ειναι κλειστος ξαφνικα ανοιγει..?

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν καλώς ήρθες :)

Κατα δεύτερον, μετά από κάθε τελεία βάζε ένα κενό και άλλαζε και καμμία γραμμή :p Αν το post σου ήταν 5-6 γραμμές θα μπερδευόμασταν μέχρι να το διαβάσουμε ;)

Κατά τρίτον, πολλές περιπτώσεις υπάρχουν για αυτά που αναφέρεις, οπότε αν μπορείς να μας περιγράψεις το πρόβλημα λίγο καλύτερα. Επίσης να μας πεις τι μηχάνημα έχεις και αν έχεις κάνει Overclock. :T:

Link to comment
Share on other sites

Για το ανάβει μονο του, τσέκαρε τα wake up απο το bios

Το κλείνει μονο του μάλλον κάτι είναι χαλασμένο.......

Εκτός και άν δεν έχεις καλό ρεύμα και έχεις ρυθμίσει απο το bios after AC loss resume to last state οπότε όνταν σβήνει μετά ξανανάβει, αν μπορείς βάλε ενα UPS και τσέκαρε το και με ένα άλλο PSU και μετά πας για μητρική

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα παιδιά είναι,AMD 1,8-K7S5A ΜΟΒΟ-512 ΜΝΗΜΗ.(WINXP-PRO)

Τα wake up στο bios είναι οκ,και το last state απενεργοποιημένο.

Δεν έχει γίνει overclock στο pc.

Τέλος το πρόβλημα δέν το κάνει πολύ συχνά.

Δηλαδή μπορεί και μετά από 2-3 μέρες,αλλά το κάνει.

1 ερώτηση ακόμα..μήπως ξέρετε κανένα καλό διαγνωστικό πρόγραμμα για pc's γενικά

και ειδικά γιά mainbords??

*Μάλλον είναι η τροφοδοτικό η μητρική όπως λέτε,θα δούμε ..

Link to comment
Share on other sites

Δε διευκρίνισες το «κλείνει και ανοίγει μονό του» τι εννοείς?

Δηλαδή έτσι όπως είσαι χαλαρός στα win, σου κάνει restart? (όπως όταν πατάς reset)

Αυτό είναι το συνηθέστερο

Το να ανοίγει ο υπολογιστής μονός του και αντίστοιχα να κλείνει οπότε του καπνίσει δε μου έχει συμβεί

Μου έχει τύχει μονό να ανοίγει pc με gigabyte μητρική με το wake up on modem ring, όπου και να το έβαζα, on ή off και απλά άλλαξα modem.

Όσο για τα restart θα μπορούσαν να το προκαλούν ακόμα και τα win από κάποιο software conflict σε drivers η κάτι άλλο. Πολλές φορές απενεργοποιώ την αυτόματη επανεκκίνηση για να δω αν θα μείνει σε μπλε οθόνη και αν αυτή λέει κάτι που θα μπορούσε να με κατατοπίσει.. (σπάνια)

Όσο για το τροφοδοτικό είναι πολύ πιθανό να φταίει, ως τεχνικός θα έπρεπε να έχεις πάντα ένα extra τροφοδοτικό για δοκιμές και να το έχεις δοκιμάσει ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd

....... μονό να ανοίγει pc με gigabyte μητρική με το wake up on modem ring, όπου και να το έβαζα, on ή off και απλά άλλαξα modem.

και εμενα εκει πηγε το μυαλο μου αμεσως γιατι την εχω πατησει και εγω ετσι. Το μονο που χρειαζεται σε αυτη την περιπτωση ειναι η να βγαλεις το δευτερο καλωδιο τηλεφωνου απο το μοντεμ (ή και το μοναδικο αν υπαρχει-δεν θυμαμαι) ή να απενεργοποιησεις την σχετικη επιλογη.

Αρχική απάντηση από kaynd

Όσο για το τροφοδοτικό είναι πολύ πιθανό να φταίει, ως τεχνικός θα έπρεπε να έχεις πάντα ένα extra τροφοδοτικό για δοκιμές και να το έχεις δοκιμάσει ήδη.

Ας μην υποδεικνυουμε την δουλεια σε καποιον που την ξερει....(χωρις παρεξηγηση, απλα επειδη πιστευω δεν ειναι κανενασς τυχαιος ή αστοιχειωτος και επισης επειδη "εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λεγονται". :D )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από teomer

Το σύστημα παιδιά είναι,AMD 1,8-K7S5A ΜΟΒΟ-512 ΜΝΗΜΗ.(WINXP-PRO)

Τα wake up στο bios είναι οκ,και το last state απενεργοποιημένο.

Δεν έχει γίνει overclock στο pc.

Τέλος το πρόβλημα δέν το κάνει πολύ συχνά.

Δηλαδή μπορεί και μετά από 2-3 μέρες,αλλά το κάνει.

1 ερώτηση ακόμα..μήπως ξέρετε κανένα καλό διαγνωστικό πρόγραμμα για pc's γενικά

και ειδικά γιά mainbords??

*Μάλλον είναι η τροφοδοτικό η μητρική όπως λέτε,θα δούμε ..

Διαγνωστικό πρόγραμμα 'οχι..... σύστημα διάγνωσης ναί αλλά εξαρτάται από το πόσα θέλεις να επενδύσεις στην δουλειά σου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hayabusa

Το μονο που χρειαζεται σε αυτη την περιπτωση ειναι η να βγαλεις το δευτερο καλωδιο τηλεφωνου απο το μοντεμ (ή και το μοναδικο αν υπαρχει-δεν θυμαμαι) ή να απενεργοποιησεις την σχετικη επιλογη.

Σε εμένα το πρόβλημα ήταν ότι όπου και να έβαζα την επιλογή on ή off η μητρική συνέχιζε να ανάβει κάθε φορά που χτυπούσε το τηλέφωνο bios update απλά.. δεν υπήρχε. Γι αυτό άλλαξα το modem και λύθηκε το πρόβλημα

Αρχική απάντηση από hayabusa

Ας μην υποδεικνυουμε την δουλεια σε καποιον που την ξερει....(χωρις παρεξηγηση, απλα επειδη πιστευω δεν ειναι κανενασς τυχαιος ή αστοιχειωτος και επισης επειδη "εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λεγονται". )

Μερικές φορές μου αρέσει να γίνομαι λίγο εριστικός φιλικά πάντα :p

Όσο για το ποσό έξω είμαι από το χορό και ποσά τραγούδια λέω δε το ξέρεις εσύ :p

Link to comment
Share on other sites

Κάνε τα ακόλουθα:

Βγάλε την μητρική και τα υπόλοιπα εξαρτήματα και "δεσε" το μηχάνημα εκτός case.

Δές έτσι πώς συμπεριφέρεται.

’ν διορθωθεί το πρόβλημα, μπορεί να φταίει η στήριξη του board στο case ή το ίδιο το case - ναι μου έχει τύχει!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από oktech [Σήμερα, στις 11:47]

Καλά να ζεστένεται και να κάνει restart αλλά λές να ανοίγει μόνο του επειδή κρυώνει???

Αν εχει τροφοδοτικο του κιλου γιατι οχι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από $George Vasil$

Αν εχει τροφοδοτικο του κιλου γιατι οχι?

Δεν μπορώ να αποκλείσω τίποτε αλλά δεν έχω δε ή ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο... το μόνο τυχαίο που ξέρω ότι μπορεί να κάνει ένα μηχάνημα να ξεκινάει μόνο του είναι χαλαρά καλώδια τροφοδοσίας αλλά κι αυτό θέλει περισσότερους από έναν παράγοντες για να συμβαίνει και φαντάζομαι είναι το πρώτο που κοιτάει κανείς....

Link to comment
Share on other sites

Μηχάνημα να ανοιγοκλείνει από φαντάσματα μου είχε τύχει όταν, πριν αρκετά χρόνια που δεν ήξερα my blindness, είχα βάλει τη μητρική straight πάνω στο κουτί χωρίς να έχω της βίδες στήριξης πάνω στο κουτί. Ευτυχώς δε μου κάηκε και το πήρα πρέφα νωρίς :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd

Όσο για το ποσό έξω είμαι από το χορό και ποσά τραγούδια λέω δε το ξέρεις εσύ :p

message read :D !!!!!

Αρχική απάντηση από oktech

Καλά να ζεστένεται και να κάνει restart αλλά λές να ανοίγει μόνο του επειδή κρυώνει???

Αυτη πρεπει να ειναι μια απο τις καλυτερες ατακες που εχουν ειπωθει εδω μεσα...!

Αρχική απάντηση από gznp

Μηχάνημα να ανοιγοκλείνει από φαντάσματα μου είχε τύχει όταν, πριν αρκετά χρόνια που δεν ήξερα my blindness, είχα βάλει τη μητρική straight πάνω στο κουτί χωρίς να έχω της βίδες στήριξης πάνω στο κουτί. Ευτυχώς δε μου κάηκε και το πήρα πρέφα νωρίς :)

Παιζει να ειναι αυτο αλλα μου φαινεται λιγο ακραιο

Link to comment
Share on other sites

φιλε έχω πάθει παρόμοιο πρόβλημα με το παλιό το pc 2 φορες

Μια φορα από βραχυκύκλωμα δεν ξέρω που ακριβώς ήταν αλλα όταν είχα το pc πάνω στο γραφείο δούλευε κομπλέ όταν το χανατοποθετισα στο case όμορφα και συμμαζεμένα το πρόβλημα λύθηκε.

Τι δεύτερη από ένα τροφοδοτικό του κιλού τουμπανιάσαν οι ήλεκρολοιτικοι πυκνωτές (υποψιάζομαι από το βραχυκύκλωμα) και έκανε ότι ήθελε οποτε του κάπνιζε άνοιγε και έκλεινε

Στα τελευταία του πριν μου κάψει τι mobo και τους 2 δίσκους έκανε και reboot μονο του η έπρεπε να κάνω μετάνοιες για να μπουτάρη

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.