Jump to content



Καλυτερα καλλωδια S-ATA?


GoriLLakoS

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από george1551

Για δες αυτο εμενα μου φενετε μια χαρα εδω

PER.805446.jpg

PER.805446_1.jpg

Το μόνο καλό που έχουν αυτά τα καλώδια είναι ότι σε κουτιά με πρόσβαση στους δίσκους από το πλάι κάνουν την τοποθέτηση και το συμμάζεμα των καλωδίων πιο εύκολα.

Εφόσον δεν μιλάμε για αναλογικά σήματα αλλά για ψηφιακά, το μόνο πρόβλημα και ο περιορισμός που προκύπτει για μέγιστο 1 μέτρο μήκος καλωδίου είναι από παρεμβολές (ΕΜΙ). Το μόνο που θα μπορούσε να βελτιώσει κάπως την ποιότητα στην μετάδοση λοιπόν είναι έξτρα θωράκιση στις γραμμές που μεταφέρουν σήματα όπως πχ με τα 80πινα καλώδια για τους ΑΤΑ δίσκους ... με 40πινο μπορεί να δουλέψει μέχρι 66ΜΗz ενω με το 80πινο φτάνει στα 133ΜΗz με μόνη διαφορά τις επιπλέον γραμμές γείωσης ανάμεσα στις γραμμές σήματος.. Αντίστοιχα θεωρητικά, θα μπορούσε να βελτιωθεί η ταχύτητα σε SATA δίσκους με καλύτερες δωρακίσεις των καλωδίων και ενδεχομένως με προσθήκη γειώσεων...

Όσο για τα καλώδια με την μεταλική ασφάλεια, latch από εμπειρία, το σιδεράκι βγαίνει πολύ εύκολα και ενώ μπαινει πολύ εύκολα πάλι στην θέση του, στην συνέχεια βγαίνει με το τίποτα... Δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει τον κόπο να τα πληρώσει ακριβά κανείς, ειδικά όταν τα καλώδια SATA ΒΡΩΜ’ΝΕ όπου και αν πάς... γνώμη μου, μόνο εμφανισιακά αξίζουν και πάλι δεν ξέρω άν αξίζει να πληρώσει κανείς 5-6 ευρώ για ένα καλώδιο που δεν κοστίζει πάνω από 30 σεντ....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 12:57]

το ενα καλωδιο 5 ευρω? δε παμε καλα/...

καλα αυτο ειναι το μονο σιγουρο λες να εχουν χρυσες ινες μεσα και οχι απο χαλκο

:devil: :devil: :devil: :devil: :devil: :devil: :devil: :devil: :devil: :devil: :devil: :devil:

και να αρχησουμε μεθοδους οπως στους απροστατευτουs επεξεργαστες χαχαχα

παντος σιγουρα εχουν πολυ καλο κουμπωμα και αυτο χρειαζετε μια και οσες φορες

ειχα αντιμετωπησει προβλημα με sata καλωδιο ηταν απο το βυσμα και οχι απο το ιδιο το

καλωδιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από george1551

καλα αυτο ειναι το μονο σιγουρο λες να εχουν χρυσες ινες μεσα και οχι απο χαλκο

:devil: :devil: :devil: :devil: :devil: :devil: :devil: :devil: :devil: :devil: :devil: :devil:

και να αρχησουμε μεθοδους οπως στους απροστατευτουs επεξεργαστες χαχαχα

παντος σιγουρα εχουν πολυ καλο κουμπωμα και αυτο χρειαζετε μια και οσες φορες

ειχα αντιμετωπησει προβλημα με sata καλωδιο ηταν απο το βυσμα και οχι απο το ιδιο το

καλωδιο.

Δεν μπορώ να πώ για τα συγκεκριμμένα αλλά όσο καλώδια με κλίπ έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα δεν έχουν δα και τόσο καλύτερο κούμπωμα ... και να στο πώ κι αλλιώς? ’ν τα βάλεις και τα βγάλεις 2-3 φορές, χαλαρώνουν κι αυτά άσε που άν φύγει το latch είναι για πέταμα... και φεύγει αρκετά εύκολα... είναι προτιμότερο να βάλεις απλά καλώδια και να τα αλλάζεις κάθε φορά με κόστος μηδέν παρά να δώσεις 5 ευρώ για αμφίβολο αποτέλεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hydrus

5 μονο αχαχα lol.Εγω δλδ που εσκασα 14 για τι καθε secure connect τι ειμαι, μακακας με περικεφαλαια?(μαλλον ναι)

στακα μαν..... το secure connect ΔΕΝ ειναι ενα απλο καλώδιο, σου δίνει όντως κάτι παραπάνω για τα λεφτά του και μην ξεχνάς ότι έκανε και ολόκληρο ταξίδι για να σου έρθει... είμαι σίγουρος οτι τα μεταφορικά του ήταν τα μισά και πλέον λεφτά που έδωσες.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.