Jump to content



Καλυτερα καλλωδια S-ATA?


GoriLLakoS

Recommended Posts

Εδω και πολυ καιρο ψαχνω για καλυτερα ποιοτικα καλλωδια sata!

Ειχα διαβασει σε ενα review καποτε, οτι κυκλοφορουσαν καλλωδια SATA καλυτερης ποιοτητας τα οποια βοηθουσαν και στην γρηγοροτερη διαμεταγωγηση αρχειων...μιας ενα ακομη μειον στο οτι δεν παινουν(και ουτε θα πιασουν ποτε) τις ονομαστικες τους ταχυτητες ειναι και η χαλια ποιοτητα των καλλωδιων sata που περιεχονται στις συσκευασιες των μητρικων.....

Οσο και αν εψαξα βρηκα μονο αυτο...(που δν εχει καμια σχεση :p )

http://www.westerndigital.com/en/products/wdsc50rcw.asp

Συνεχιζοντας το ψαξιμο επεσα πανω εδω

www.mycableshop.ca

Ψαχνωντας για sata cables λοιπον διαβασα σε ενα αυτο Provides a fast data transfer rate of up to 150 Mbytes/sec/ αλλα μετα ανακαλυψα οτι ολα το ιδιο λεγαν...

(πληροφοριακα)Μετα καπου παραπεμπθηκα για το calble ratings και βρηκα αυτο Appliance Wiring Material (ΑWM) ολα τα sata εχουν το 21149UL 16070...δεν βγαζω ακρη...:nuke:

Οποιος ξερει κατι...ας βοηθησει please...:D

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι... Τι διαφορά θα μπορούσε να κάνει ένα καλώδιο καλύτερης ποιότητας? Θα χρησιμοποιεί καλύτερο αγωγό για τα καλώδια (χαλκό π.χ.)?? Θα έχει καλύτερο shielding?? Και πάλι... Πόσο να κερδίσεις? Αφού δεν το φτάνει κανένας δίσκος το όριο... Δεν έχω κάτι να προτείνω γι' αυτό που ψάχνεις, απλά λέω την άποψή μου...

Link to comment
Share on other sites

H BadAxe έχει πολύ διαφορετικά καλώδια από τα συνηθισμένα. Είμαι με θωράκιση, λιγότερο ευλίγιστα, αρκετά πιό σκληρό το εξωτερικό κι έχουν ασφάλειες στα κουμπώματα για να μη βγαίνουν (αν και αυτό μπορεί να είναι και @@ γιατί έχω σπάσει 2 φορές νύχι για να τα βγάλω :mad: )

Δεν είδα καμμιά διαφορά όμως από τα προηγούμενα που είχα...

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.spectra-strip.amphenol.com/ecpartsearch3.cfm?partID=412&cfid=358268&cftoken=50506734

Αν βρώ κάτι άλλο θα σου πω.

Πάντως έχω βρει ένα τρυκ που βελτιώνει την ταχύτητα στους σκληρούς και έχει σχέση με την απώλεια από τα καλώδια.

Βάζω enable το data spread spectrum.

Δείτε το burst.

HDT7K.png

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 11:51]

Πάντως έχω βρει ένα τρυκ που βελτιώνει την ταχύτητα στους σκληρούς και έχει σχέση με την απώλεια από τα καλώδια.

Βάζω enable το data spread spectrum.

Μαριε ειναι διασταυρωμενο αυτο? :wassat:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 12:18]

Όχι, σειριακό είναι, χωρίς διασταυρώσεις.... ’μα έχει διασταυρώσεις, αργεί πολύ :tomato: :tomato:

νταξει ρε...μη βαρας...:p

let me rephrase then....

"ειναι εξακριβωμενο λοιπον αυτο Μαριε?"

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.spectra-strip.amphenol.com/ecpartsearch3.cfm?partID=412&cfid=358268&cftoken=50506734

Αν βρώ κάτι άλλο θα σου πω.

Πάντως έχω βρει ένα τρυκ που βελτιώνει την ταχύτητα στους σκληρούς και έχει σχέση με την απώλεια από τα καλώδια.

Βάζω enable το data spread spectrum.

Αυτά τα καλώδια είναι σίγουρα καλύτερης ποιότητας από τα απλά που συνοδεύουν το (99% τον μητρικών... σαν καλώδια όμως.. σαν κοννέκτορες????

Όσο καλό και άν είναι το καλώδιο, άν οι κοννέκτορες στις άκρες του είναι μάπα τσάμπα ο κόπος... Ο κοννέκτορας που δίνει πχ η WD για συγκεκριμμένους προφανώς δίσκους που έχουν τις κατάλληλες υποδοχές να τον δεχθούν είναι καλύτερος με την έννοια ότι "δένει" σταθερά στον δίσκο.... άν έχει και επίχρυσες επαφές ίσως να είναι ακόμη καλύτερα...

Το μόνο σίγουρο είναι ότι ότι καλώδιο και να βάλεις δεν πρόκειτε να δείς ορατή διαφορά εκτός κι άν το προηγούμενο είχε πρόβλημα με ΕΜΙ...

Link to comment
Share on other sites

’λλο ένα καλώδιο, της γνωστής Silverstone (από τα PSU), που μου φάνηκε καλό. 3Gb/sec transfer rate (transfer rate of up to 320 Mbytes/sec). Με γωνία και διπλό καλώδιο.

Θα το αγόραζα ... (Δεν φαίνεται όμως αν υλοποιεί την SATA click conect προδιαγραφή).

http://www.silverstonetek.com/products-cp02.htm

Όσο για το τρυκ ναι είναι διασταυρωμένο.

Στο δικό μου υπολογιστή με SATA2 δίσκους είδα κάποια μικρή μεν αλλά πραγματική βελτίωση στην ταχύτητα (αν και δεν το περίμενα).

Ίσως να είναι τυχαίο.

Εικόνα που δείχνει την προδιαγραφή SATA click connect

post-2226-1416072805,4796_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Αυτό το "SATA click connect" είναι που που έχει σπάσει δύο νύχια στη BadAxe....:eek:

Ασε που δεν κουμπώνουν τόσο καλά όσο θα υπέθετε κανείς... είναι λίγο καλύτερα δεν λέω αλλά δεν αξίζει να τα πληρώσει κανείς....

Link to comment
Share on other sites

Η Kycoon http://www.kycon.com κατασκευάζει καλώδια και κοννέκτορες και άλλα παρόμοια εξαρτήματα και ανάμεσά τους, έχει πρόβλεψη για προεραιτική επίστρωση χρυσού στα 15μ στους κοννέκτορες για SATAII καλώδια... http://www.kycon.com/Pub_Eng_Draw/KMC-SATA-xxxxR.pdf

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Χθες, στις 17:59]

Την στιγμή που ο καλύτερος δίσκος άντε να προσεγγίζει τα 100 MB/S (και πάρα πολλά λέω) είναι το καλώδιο που μας ''κόβει'';

Γιατί αισθάνομαι ότι προσεγγίζουμε τα όρια της υπερβολής;

Χμμ. Ας αφήσουμε την ποιότητα και ας ασχοληθούμε με το μήκος.. :p

Γιατί λέμε οτι το καλώδιο δεν πρέπει να έχει μήκος μεγαλύτερο από 1μ. ?

Πιστεύεις SPC οτι ισχύει ο νόμος "όλον ή ουδέν"?

Δηλαδή μέχρι ένα μέτρο, ο σκληρός παίζει, ενώ στα 1.10μ πάπαλα?

Τι θα αλλάξει κατά τη γνώμη σου αν έχουμε ένα καλώδιο 40εκ συγκριτικά με ένα ένα καλώδιο 120cm?

Αν δεν ισχύει ο νόμος όλον ή ουδέν, τότε θα ισχύει κάτι άλλο.

Τι άλλο από μείωση της ταχύτητας μεταφοράς δεδομένων, λόγω απωλειών?

Μπορεί λοιπόν μέχρι τα 50εκ. οι απώλειες να είναι μηδενικές και σε μεγαλύτερο μήκος να αυξάνουν εκθετικά, οπότε στο ενάμιση μέτρο να μηδενίζεται ο ρυθμός μεταφοράς δεδομένων.

Όταν έχουμε απόρριψη πακέτων, λόγω σφάλματος, στέλνονται ξανά τα πακέτα και έχουμε καθυστέρηση.

Όσο μεγαλύτερο είναι το μήκος των καλωδίων και όσο χειρότερη είναι η ποιότητα, τόσο μεγαλύτερες είναι οι απώλειες, οπότε καθυστερεί η μεταφορά δεδομένων.

Αντίθετα, το μικρό μήκος, η καλή ποιότητα και το data spread spectrum, μειώνουν τις απώλειες και εμποδίζουν το σύστημα να μπει σε λούπα μεταφοράς δεδομένων λόγω σφαλμάτων.

Πήρα καλώδια της σειράς, στα 80cm, επειδή το κουτί μου είναι μεγάλο και ήθελα να τα κρύψω. Τα συνηθισμένα είναι 40εκ-50εκ.

Πιστεύω λοιπόν, ότι για μεγάλο μήκος καλωδίων, όταν υπάρχει raid-0, με δύο ή τέσσερις SATA2 σκληρούς δίσκους, η καλή ποιότητα βοηθάει.

Για ένα σκληρό δίσκο όμως, με καλώδιο 40εκ, δεν νομίζω οτι θα υπάρξει κάποια διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Για αλλους δισκους δεν ξερω αλλα οποιος εχει WD αξιζει να παρει τα Secure Connect ths WD αυτα που λεει ο γορι στο πρωτο λινκ.Την ειχα παθει με κατι μ***λιες καλωδια της Sharkoon και μου ειχα σπασει το σατα κονεκτ του δισκου.Πηρα το secure connect και ευτυχως ο δισκος δουλεψε!!!Ξερει καποιος καποιο καταστημα να τα εχει ετοιμοπαραδοτα γιατι εγω τα χα παρει απο ενα καταστημα μεν αλλα τα ειχαν κανει παραγγελια και αυτοι απ εξω και εκαναν μια εβδομαδα να μου ρθουν.Η αποψη και συμβουλη μου ειναι οτι οτι τα καλωδια ως προς τον ρυθμο μεταφορας ειναι ολα ιδια και το καλυτερο ειναι να αγοραζουμε καλωδια που να ειναι πολυ μαλακα οσο πιο πολυ γινεται γιατι εμενα που εσπασε το κονεκτ επειδη το καλωδια ηταν ανεξηγητα σκληρο και προσπαθουσα να το "κουλουριασω'' για να μην φαινεται

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.