Jump to content



ψάχνω να αγοράσω antivirus, ποιό είναι πιό εύχρηστο/αποτελεσματικό ;


dpresv

Recommended Posts

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από oktech

αλλά σου κάνει τα νεύρα σουρωτήρι .....

Αυτό ξαναπέστο!

Το τι έχω τραβήξει....

Πάλι καλά που έχουν καλό support γιατί αλλιώς και ο Coperfield να ήσουν, uninstall δεν θα μπορούσες να τα κάνεις. :p

Link to comment
Share on other sites

τρελή υποστήριξη στο nod32

έβαλα ήδη δοκιμαστικά το avast που είναι τσάμπα σε ένα να δω αν κάνει δουλειά και αν είναι μανούρα, άν δεν ικανοποιηθώ θα πάω σε nod

ευχαριστώ για τιη βοήθεια παίδες!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από $George Vasil$

+1 για το ΝΟD32...το χρησημοποιω ενα χρονο τωρα και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος...

Norton με τιποτε...:TD:

συμφωνω! ειναι καλυτερα να εχεις virus, παρα norton! :p @dpresv ,για κανε install το norton, ζυγισε τον πυργο σou, και ξαναζυγιστον χωρις το norton. θα δeις μια διαφορα 2-3 kg!!! :rofl: :rofl: anyway, kaspersky is the best, imo!:)

Link to comment
Share on other sites

Και γω απο τα εμπορικα ψηφιζω NOD32 αν και το kaspersky απο οτι φαινεται ειναι λιγο καλυτερο απλα προτιμω NOD32 επειδη ειναι σαφως ελαφρυτερο.

Επισης καλο και ελαφρυ(ποιο ελαφρυ και απο το NOD32) και free πανω απο ολα ειναι το Antivir το οποιο και εχω τωρα.

Απο οτι ακουσα στο Antivir θα ενσωματωσουν και firewall σε λιγο καιρο (παραμενοντας φυσικα free).

Ρε τι ειχα τραβηξει και εγω με το norton antivirus 2005 παλαιοτερα.Μολις τελικα το εβγαλα ηταν λες και ειχα κανει αναβαθμιση στο PC μου!:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 16:42]

Έχεις παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα με αυτό τον συνδυασμό;

οχι δεν εχω παρατηρησει κατι αλλα δεν ξερω κατα ποσο το συγκεκριμενο firewall κανει την

δουλεια που θα επρεπε. μια φορα ειχα φαει κατι dialers και δεν ειχε παρει γραμμη. μεσα απο

το dos τους βρηκα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από μανος1980 [Σήμερα, στις 18:46]

οχι δεν εχω παρατηρησει κατι αλλα δεν ξερω κατα ποσο το συγκεκριμενο firewall κανει την

δουλεια που θα επρεπε. μια φορα ειχα φαει κατι dialers και δεν ειχε παρει γραμμη. μεσα απο

το dos τους βρηκα.

Πριν βαλλω το outpost και εγω με αυτον τον συνδιασμο ημουν (ΝΟD + Windows Firewall)...

Δεν ειχα κανενα προβλημα, που και που κανενα σκαν για adware εκανα μονο...

Προσεκτικα κλικ βεβαια...αλλα και συχνες επισκεψεις σε παρανομες σελιδες...:D

Dialers δεν παιζουν οταν εχεις DSL...:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από $George Vasil$ [Σήμερα, στις 18:32]

Εδω και 2 βδομαδες εχω στο συστημα Outpost Firewall Pro...

Αν θες δοκιμασε το ειναι καλο...δεν εχω παραπονο...;)

http://www.agnitum.com/products/outpost/

Screeny....

opfpip3.th.jpg

Συμφωνω απολυτα το πιο πληρες firewall που εχω δοκιμασει ποτε.Οτι θελεις εχει απανω!Δυστυχως ομως ειναι καπως βαρυ.Και θελω οσο ειναι δυνατον να χρησιμοποιω ελαφρυ firewall+antivirus και ετσι χρησιμοποιω kaspersky anti-hacker (αν και οχι τοσο πληρες οσο το outpost) και antivir free.Ειναι πολυ ελαφρια και την κανουν την δουλεια τους.

Link to comment
Share on other sites

AVG ANTIV και avast τα είχα και είναι πολυ καλά. Δεν είχα κανενα πρόβλημα. Και το Antivir πολυ καλό. Όλα τα δοκίμασα αλλα πιο καλό μου φαίνεται το AVG. Όλα free είναι αυτά. Αν θες να δώσεις χρήματα το f-secure νομίζω πως είναι αρκετά καλό. Πάντως όχι σε norton

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blkik [Σήμερα, στις 22:12]

Εγω εδω και 3-4 μέρες χρησιμοποιώ to comodo είναι πάρα πολυ ελαφρύ και free

Comodo ε?Πως μου ξεφυγε αυτο εχω δοκιμασει πολλα firewall και μονο το outpost και το kaspersky μου αρεσαν.Αντε και το ZoneAlarm Pro (οχι το free ομως ειναι πολυ λιτο)

Θα του περασω ενα test drive αφου ειναι και free:D

Edit-Πολυ καλο!Με ενα σωρο πραγματα να ρυθμισεις!Μου θυμιζει το outpost (με εξαιρεση οτι δεν εχει ενσωματωμενο anti-spyware,καλυτερα κιολας) με την διαφορα οτι ειναι ελαφρυ και πανω απο ολα free!

Με ξενισε κατι ομως.Ισως να φταιω και γω επειδη πατησα automatic configuration στο Install.Βασικα ακου τι εχω παθει μηπως ξερεις πως αλλαζει αυτο.Μου εχει ρυθμισει αυτοματα γνωστες εφαρμογες πχ. outlook 2003,internet explorer Κλπ. ωστε να μην μπλοκαρονται.Το χειροτερο ομως ειναι οτι δεν μου τις βγαζει στο application control!Δεν μου αρεσει αυτο,γινεται να το αλλαξω και να τα κανω ολα χειροκινητα?Λες να ξανακανω εγκατασταση και να επιλεξω manual?Η δεν χρειαζεται και αλλαζει μεσα απο το προγραμμα?

Και κατι τελευταιο αλλα σημαντικο.Εχω ψαξει να δω αν εχει stealth mode αλλα δεν βρισκω τιποτε τετοιο.Μηπως ξερεις αν εχει αυτην την λειτουργια και πως την κανω enable/disable?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από EvilRyu [Χθες, στις 19:32]

Συμφωνω απολυτα το πιο πληρες firewall που εχω δοκιμασει ποτε.Οτι θελεις εχει απανω!Δυστυχως ομως ειναι καπως βαρυ.Και θελω οσο ειναι δυνατον να χρησιμοποιω ελαφρυ firewall+antivirus και ετσι χρησιμοποιω kaspersky anti-hacker (αν και οχι τοσο πληρες οσο το outpost) και antivir free.Ειναι πολυ ελαφρια και την κανουν την δουλεια τους.

Δεν ειναι και τοσο βαρυ...!

~ οσο το ΖΑ...;)

Link to comment
Share on other sites

EvilRu δεν το έχω ψάξει πολυ μονο 5 μέρες έχει που το εγκατέστησα.

Για να ελένξεις τις εφαρμογές πάντως πάς στο aplication monitor, επιλέγεις την εφαρμογή που θες, δεξι κλικ edit και στην πρωτη καρτελα στo action μπορεις να αλλάξεις την πρόσβαση allow, block ή ask

Δεν πρέπει να έχει stealth mode. Στο help λέει ότι μπάινει μόνο του όταν δεχεται επιθεσεις Dos για xx δευτερόλεπτα που αλλάζουν απο την καρτελά advance --> advanced detection and prevention

κανενας άλλος δοκίμασε το comodo?

Eίμαι σε περιοδο δοκιμών και μάλλον θα καταλήξω σε antivir - comodo - ad ware

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aliendna51

To Kaspersky είναι το πιό αποτελεσματικό antivirus που έχω χρησιμοποιήσει. Και μπορείς να το έχεις τσάμπα νόμιμα, απλά πήγαινε εδώ...

Αλλά αν σου φαίνεται βαρύ, τότε κι εγώ θα σου πρότεινα το nod32..

To F-Secure είναι λίγο καλύτερο από το nod32 και λίγο χειρότερο από το kaspersky, αλλά το ίδιο βαρύ με το kaspersky και επί πληρωμή, οπότε δε βλέπω το λόγο να το προτιμήσεις..

Τσάμπα το kaspersky?

Standard αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Oh Yes!

Η AOL το ονομάζει Active Virus Shield, αλλά έχει τη μηχανή του Kaspersky, όπως γράφει επάνω αλλά και φαίνεται από το interface του..

Χρειάζεται registration, το οποίο είναι δωρεάν

Παρεπιπτόντως, το Kaspersky είναι μεν το πιό αποτελεσματικό (αν και λίγο βαρύ) αλλά το nod32 είναι με διαφορά το καλύτερο όσον αφορά τα heuristics (για να ανακαλύπτει άγνωστους ιούς δλδ)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.