Jump to content



Οι πρωτοι επεξεργαστες της AMD των 65nm μεσα στο Δεκέμβρη


ngt

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από GdamprXP

Νομίζω πως κάνεις λάθος. Απο τα 2 πρώτα χρόνια πείρε μερίδιο που ανυσησυχούσε την intel απλα στα 5 χρόνια την ξεπέρασε

Ε; Για πάρε το "0" πάλι γιατί σε χάνω...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 161
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από GdamprXP

Νομίζω πως κάνεις λάθος. Απο τα 2 πρώτα χρόνια πείρε μερίδιο που ανυσησυχούσε την intel απλα στα 5 χρόνια την ξεπέρασε

Δεν νομίζω ότι επί εποχής AthlonXP-P4 ανησυχούσε. Με τους A64 τα βρήκε σκούρα και ειδικά όταν άρχισε να χάνει μερίδιο στους server. Παρόλα αυτά δεν αντέδρασε ουσιαστικά μέχρι που μεγάλοι κατασκευαστές άρχισαν αν χρησιμοποιούν AMD cpu στα προϊόντα τους (σχετικά πρόσφατα).

Link to comment
Share on other sites

Δε λέω πως έχεις άδικο απλα στα πρώτα 2 χρόνια πείρε 7% περίπου αν θυμάμαι καλά απο την intel. Σε παγκόσμιο επίπεδο φαντάζομαι πως όλοι καταλαβαίνουμε πόσο μεγάλο είναι. Επίσης δε νομίζω πως αφού έβλεπε την κατάσταση και την ένοιωθε στην τσέπη της να μην άλλαζε το σκηνικό εάν μπορούσε. Ακόμα και τώρα εξάλου η απάντηση της είναι «λίγη»

Link to comment
Share on other sites

Οι νέοι τετραπύρηνοι Κ8L θα είναι διαθέσιμοι μέσα στο πρώτο εξάμηνο του 2007.

Θα υποστηρίζουν 8 sockets στις μητρικές για servers, σε αντίθεση με τους Opteron που υποστηρίζουν 4 sockets.

Η L3 cache, θα είναι 2-4Gb.

Η L1 cache θα παραμείνει στα 64KB και η L2 cache στα 512KB σε κάθε πυρήνα. Η επικοινωνία μεταξύ L1-L2 θα αυξηθεί στα 256bit !!.

Link to comment
Share on other sites

MB φυσικά. Αλλά είναι προφανές.

Το HEKPC έγραψε χθες οτι βγήκε το νέο roadmap της AMD και λέει οτι ο Quad Core θα είναι διαθέσιμος μέσα στο τρίτο τρίμηνο του 2007.

http://www.hkepc.com/bbs/itnews.php?tid=678736

Σε σχετικά πρόσφατη συνέντευξη που διάβασα όμως από στέλεχος της AMD, είπε οτι θα είναι διαθέσιμος στο τέλος του (Η1) πρώτου εξαμήνου του 2007.

Δεν θυμάμαι που το πέτυχα όμως.

Επίσης αναμένεται έκδοση στα 45nm με υποστήριξη FB-DIMM, στο τέλος του 2007.

H Ιντελ φαίνεται οτι για να μη χτυπήσει την αγορά των server της δεν θα πάει σε fb-dimm.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Χθες, στις 23:48]

Επίσης αναμένεται έκδοση στα 45nm με υποστήριξη FB-DIMM, στο τέλος του 2007.

Εργοστάσια 65nm δεν έχουμε, θα πάμε στα 45. Μά' στα...

Αρχική απάντηση από mariosalice [Χθες, στις 23:48]

H Ιντελ φαίνεται οτι για να μη χτυπήσει την αγορά των server της δεν θα πάει σε fb-dimm.

fbdimmcx1.jpg

Η Intel υποστηρίζει ήδη fully buffered dimms, εδώ και κάτι μήνες (απόσπασμα από Dell server που είναι στην αγορά εδώ και καιρό).

Επίσης, πάρε και μια φωτό από πρώτο χέρι, να ξες και πως είναι οπτικώς ;)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αναμένεται έκδοση στα 45nm με υποστήριξη FB-DIMM, στο τέλος του 2007.

Ούτε καν σενάριο επιστημονικής φαντασίας.... 2008 και με πολλά "αν". (για τα 45nm λέμε). Και αυτό, γιατί αν πάει από τα 65-->45nm μέσα σε ένα χρόνο, τότε θα έχει γίνει... Intel. Εκτός αν διάβασες ότι θα δούμε κανά ES. ’λλο αυτό και άλλο η μαζική παραγωγή.

Η Intel υποστηρίζει ήδη fully buffered dimms, εδώ και κάτι μήνες (απόσπασμα από Dell server που είναι στην αγορά εδώ και καιρό).

Όντως. Το αστείο της υπόθεσης όμως είναι ότι για να μπορέσει να ανταγωνιστεί τους Opteron στην αγορά των μεγάλων server, θα εγκαταλείψει τα FBDIMM και θα το "γυρίσει" σε registered DDR2

Link to comment
Share on other sites

Ε τώρα μπακάλικο είναι ο χρόνος?

Λέω τέλη πρώτου εξαμήνου, (Ιούνιο), λέτε όχι, μέσα στο καλοκαίρι.

Λέω τέλη του 2007 τα 45nm, λέτε όχι το 2008 (πότε? τον Ιανουάριο?).

Πάντως κάπου εκεί είναι τα χρονοδιαγράμματα.

Ιούνιο θα έχουμε και επεξεργαστές της AMD με DDR3 και ΑΜ3. Θα μου πείτε το καλοκαίρι?

Εντάξει, το καλοκαίρι του 2007. Να το αφήσω?

Έτσι κι αλλοιώς εμείς Σεπτέμβρη θα ψωνίσουμε, όχι νωρίτερα, ούτε πολύ αργότερα, όταν οι τιμές θα αρχίσουν την ανηφόρα.

Θαχουν κυκλοφορήσει στο μεταξύ, για το ευρύ καοινό και τα Windows Vista (καλό Πάσχα), οι DirectX10 κάρτες γραφικών θα ξεφυτρώνουν ως αμανίτες και από άσχετες εταιρίες που είχαμε ξεχάσει την ύπαρξη τους, θα έχουμε δει και τα πρωτα παιχνίδια που θα υποστηρίζουν DX10 και hardware physics, ώστε να πιάσει τόπο η επένδυση των χρημάτων μας.

Τώρα και να τόχα όλο αυτό το hardware που συζητάμε, άχρηστο θα μου ήταν, αφού δεν υπάρχει κατάλληλο software που να τα απαιτεί.

Δεν μιλάω για υπερχρονισμό. Εκεί είναι διαφορετικά τα πράγματα.

Για υπερχρονισμό, θα πάρω ένα μονοπύρηνο Core XXX, από τους κομμένους διπύρηνους, ένα φτηνιάρικο mobo, χωρίς τίποτα extra, δύο γρήγορες 512 μνήμες, θα βάλω πάνω το maximizer του hipro, μια παλιά PCI κάρτα γραφικών και ένα παλιό ΑΤΑ δίσκο 20GB που έχω ξεχασμένα στο υπόγειο, θα τα βάλω όλα στην κατάψυξη και θα τρέχω Spi. Και τα μυαλά στα κάγκελα.

Λέω "H Ιντελ φαίνεται ότι για να μη χτυπήσει την αγορά των server της, δεν θα πάει σε fb-dimm"

Δεν είναι προφανές οτι αντιδιαστέλλω τους servers από τους Desktop - Workstation?

Και μου λέτε όχι, η Ιντελ ήδη υποστηρίζει FBDIMM στους servers.

Μα αυτό λέω, οτι για να μην χτυπήσει τους Servers, έκοψε το FBDIMM από τους Desktop - Workstation Core XXX.

Έγινε επίσημη ανακοίνωση από την ιντελ, δεν είναι ράδιο αρβύλα.

Θα μπορούσατε βέβαια να μου πείτε, οτι μάλλον και η AMD θα κάνει το ίδιο και θα κόψει το FBDIMM από τους desktop, για να μη χτυπήσει τους δικούς της servers, πράγμα που είναι πιθανό, οι εγκέφαλοι της εταιρίας, να το σκεφτούν και να το πράξουν.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Μάριε...κάνε μου μια χάρη και εξήγησε μου και μένα πώς από αυτό που έγραψα 2 σελίδες πίσω συμπέρανες ότι οι Mods έχουν πάρει το πλευρό της Ιντελ και ότι θα κάνουμε ροζ τρύπα το φόρουμ της AMD!!!!!?????

Δηλαδή Damnnnnn man....:boxed:

Βγαίνω αρκετά off topic αλλά όταν οι μισοί που συμμετέχουν στη συζήτηση "βλέπουν" ότι θέλουν σε αυτά που γράφονται...ε τότε δεν ήταν ποτέ αξιόλογη η κουβέντα για να το έχω και καημό που θα κάνω μια μικρή παρένθεση.

Και εξηγώ λοιπόν....ότι η παρέμβαση μου(σαν απλός αναγνώστης με άποψη-και όχι σαν Mod του Lab) ήταν ότι η ατάκα του φίλου που είπε ότι "Ευτυχώς που ήρθεαν οι C2D και σώθηκε ο κόσμος" (η κάπως έτσι) πάει καρφωτά στα ανέκδοτα και στις Ατάκες. Ένα είδος "ηρωνίας" ας πούμε όχι προς τον φίλο βέβαια αλλά προς την ουσία αυτού που είπε. Αντι-Ιντελ σημάδι 1 θα το ονομάσω.

Και όχι γιατι έχω κάτι με την Ιντελ αλλά να λέμε και τα πράγματα με το όνομα τους και να μην κοροιδευομαστε.

Έχει το προβάδισμα στα bench και απίθανες επιδόσεις ΑΛΛΑ όχι γιατι έκανε ένα τεχνολογικό θαύμα ούτε μια νέα τεχνολογία.

"Βάζω χέρι" διακριτικά στην ΥπερΙντελικές απόψεις που μίλησαν για χρόνο και ότι είναι μακρυά η απάντηση της AMD και ότι δεν αξίζει να μιλάμε καν χωρίς να δούμε απο κοντά τι θα παίξει. Το σκηνικό με τον Conroe δηλαδή που πριν τον δούμε Καπετάνιο τον είχαμε βαφτίσει δεν τους θυμίζει τίποτα????? "Καραγκιοζιλίκι" το χαρακτήρισα - όχι αυτό που γίνεται τώρα αλλά την φρενίτιδα που είχε διαδραματιστεί σε αρκετά φόρα τότε.

Αντι-Ιντελ σημάδι 2 θα το ονομάσω αυτό στα γραφόμενα μου....

Εδώ κολλάει και η Ροζ Τρύπα που πρέπει να ανοιχτεί για να μεταφέρονται τέτοια θρεντ(την τοτε κατασταση του εννοω μεχρι την 2η σελίδα) που θύμισε ελαφρό πορνό.

Και μπορεί να είμαι και εγώ και 2-3 άλλοι που έγραψαν την αποψή τους Mods εδώ μέσα άλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είμαστε και ενεργά μέλη του φόρουμ. Και στην συγκεκριμένη περίπτωση εγώ "διαφωνούσα" στην άποψη με τους μέχρι τότε υπόλοιπους. Ξανά αδυνατώ να καταλάβω πως μας χαρακτήρισες παραπάνω σαν ΑντιAMD παράταξη....

Και αν θέλω να απαντήσω κάπου σαν Mod θα το κάνω με αυτόν τον συγκεκριμένο τρόπο ώστε να είναι ξεκάθαρο.

Ή αρχίστε να διαβάζετε τι γράφεται πραγματικά ή συνεχίστε να βλέπετε φαντάσματα μπροστά σας για εχθρικές παρατάξεις και οργανωμένο έγκλημα στο φόρουμ εναντίον σας.

Αυτά προς το παρόν γιατί είναι και πρωι ακόμα και με σύγχισες ομολογώ.

Σε αυτό το σημείο να αναφέρω ότι συμφωνώ 100% με τα στοιχεία και τα επιχειρήματα και του Dag και του gdp77 γιατί παρόλο της γενικής παραδοχής ότι είναι "fanboy" της AMD (ο dag συγκεκριμένα) κάθονται και παρουσιάζουν την γνώμη τους με επιχειρήματα.

Κάτι που θα ήταν πιο θεμιτό και μαγκιόρικο αν το έκαναν και 1-2 άλλοι που συμμετέχουν απλά για να πάνε κόντρα στο dag και τον gdp77.

Όχι βέβαια ότι στην επιχειρηματολογία τους δεν έμπλεξαν ανυπόστατους παράγοντες βλέπε L3 και έμπλεξαν λίγο την κουβέντα παραπάνω από όσο έπρεπε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount [Σήμερα, στις 08:59]

. Το σκηνικό με τον Conroe δηλαδή που πριν τον δούμε Καπετάνιο τον είχαμε βαφτίσει δεν τους θυμίζει τίποτα????? "

Κανεις λάθος , με τον Conroe ειχαν δημοσιευτεί πάρα πολλά benchs , απο super pi , απο cinebench απο μαρκησιους και δεν θυμάμαι τι άλλο . Ειχαμε δεί ΑΚΡΙΒΩΣ τι κάνει το chipaki πως λειτουργεί κλπ κλπ κλπ --> Τότε έγινε η ''φασαρία'' , επίσης αν θυμάσαι λίγους μήνες πρίν ειχαν σαρώσει και οι 479 yonath οπότε λίγο πολύ ξέραμε που βάδιζε η Intel δεν ήρθαν τα πάνω κάτω σε μιά μέρα είχαμε δει το καλό και περιμέναμε το καλύτερο . Καμία σχέση με τα μαθήματα θεωρίας δλδ που διεξάγοντε τώρα. Όταν δώ benchs θα πιστώ [μιλάω για μένα παντα] , με σχεδιαγράματα και θεωρίες δεν. Ας δούμε λοιπόν έσω και ενα 3dmark έστω και ένα super pi εστω κάτι βρε αδερφέ , πως κλοκάρει πώς λειτουργεί ...

Link to comment
Share on other sites

Για θυμίσου καλύτερα....

Ότι είχε κυκλοφορήσει ήταν "στημμένα" Bench από την ίδια την Ιντελ σε review sites με κλειστό κουτί χωρίς τον παραμικρό έλεγχο πανω στα bench. Ούτε καν δεξί κλικ στο My Computer δεν μπορούσαν να κάνουν...

Τι ήξερες δηλαδη εσυ απο αυτο? Και όταν όλοι απορούσαν για αυτή την μυστικότητα οι υπερμάχοι της Ιντελ τον βάφτιζαν Captain Iglo.

Τα bench που είδες τότε δηλαδή μέσα απο το πέπλο μυστηρίου σε είχαν πείσει?

Ήταν πολύ αργότερα όταν γέμισε ο τόπος με ES που σχηματίστηκε μια καλύτερη γνώμη για το τσιπάκι και επιβεβαιώθηκαν οι επιδόσεις στα bench (αλλά όχι και τόσο στα παιχνίδια όπως ανακαλύψαμε απο πρώτο χέρι)

Επιδόσεις ναι...άλλα όχι οι αστρονομικές που παρουσίαζε η Μπλε Κυρία μέσα απο τα ύποπτα reviews;)

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει καλά τα λές πέπλα κλπ σύμφωνος ., Αυτά τα πέπλα επιβεβαιώθηκαν . Λέγανε θα πηγαινουν καλύτερα τα retail ΠΗΓΑΝ , και σε γενικές γραμμές έγινε rampage [η μηπως δεν έγινε ? διαφωνούμε ?]

Που είναι αυτά τα πέπλα του k8l ? που ειναι τα πέπλα τών 65μ να δούμε έστω και πέπλο /. Δεν έχω δεί προσωπικά κάτι πέραν απο σχεδιαγράμματα απο το amdzone με το λογότυπο της amd κάτω δεξιά.

Link to comment
Share on other sites

Για τις επιδόσεις σε gaming άσε με να κρίνω προσωπικά μιας και σε ενα 6μηνο είχα 939 @ 3.2g , netburst και Conroe .Και πίστεψέ με δεν θα ντρεπόμουν να πώ απογοητευτηκα ;) [σορυ για το 2πλο ποστ- δεν γουστάρω τα εδιτ]

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount [Σήμερα, στις 09:39]

Επιδόσεις ναι...άλλα όχι οι αστρονομικές που παρουσίαζε η Μπλε Κυρία μέσα απο τα ύποπτα reviews;)

δλδ τα 15 λεπτα κατω με εναν 6300 στα 3.2 απο εναν Χ2 στα 2.8 στο DVDshrink δεν ειναι αστρονομικες επιδοσεις? 20 λεπτα ηθελα για ενα encoding , τωρα θελω το μαξ 4 λεπτα. :X:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Χθες, στις 21:57]

Πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες. Θα μπορούσαμε να ανοίξουμε και ένα thread για να το συζητήσουμε. Εν συντομία θα μπορούσα να πω ότι τα νέα είναι απογοητευτικά από την IDF.... Αντί να ακούσουμε για το CSI (το αντίστοιχο hypertransport της Intel) ακούσαμε για κάτι άσχετα 80 cores (που πας ρε Καραμήτρο...εδώ δεν μπορείς να έχεις αξιοπρεπές 4-way server και μου θες και 80 cores), για κατι photonic cores (απλά δε θα γίνει ποτέ) κτλ. Συμπέρασμα; Οι καλύτερες εκτιμήσεις μιλούν για FSB μέχρι (τουλάχιστον) το 2008 και... έχει ο Θεός.

Αυτή τη στιγμή η INTEL κρατάει το στόμα της ερμητικά κλειστό για την απερχόμενη CPU.......Όταν θα "σκάσει μύτη" πάλι η AMD (του Αγίου) , ΤΟΤΕ η INTEL θα δείξει αυτό που ΗΔΗ κατασκευάζει τώρα....και ΔΥΣΤΥΧΩΣ τότε τα πράγματα δε θα είναι και τόσο ρόδινα για την AMD.....Πολύ φοβάμαι ότι θα πάμε σε "μονωπώλιο" και αυτό πραγματικά ΕΙΝΑΙ άσχημο.... :(:)

Link to comment
Share on other sites

Να διαφωνήσουμε που ρε συ Athens? Στο ότι δεν ακολουθεί το ίδιο σκηνικό μυστηρίου η AMD? Δηλαδή θα έπρεπε? Πάνω στα σχεδιαγράμματα ΘΑ γινόταν συζήτηση - ένας απο τους λόγους ύπαρξης των φόρουμ η ανταλλαγή απόψεων, uknow - και ανταυτου έγινε κολυμπυθρόξυλο το θρεντ.

Δεν διαφωνώ ότι υπερέχει σε απόδοση λεμεεεε. Αστρονομικές οι επιδόσεις ΔΕΝ είναι στα παιχνίδια λεμε. Στο encoding πάντα υπερήχε η Ιντελ κακά τα ψέματα αλλά δεν υπάρχει λόγος να πάρουμε μια μια όλες τις γνωστές ανα τον κόσμο εφαρμογές να αναλύσουμε ΤΙ?!

Ντε και καλά κάπου πρεπει να υπάρξει διαφωνία και τελικά η συζήτηση για AMD στα 65nm έγινε-> ο Conroe τελικά με "γεμισε" σαν άνθρωπο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 09:42]

Που είναι αυτά τα πέπλα του k8l ? που ειναι τα πέπλα τών 65μ να δούμε έστω και πέπλο /. Δεν έχω δεί προσωπικά κάτι πέραν απο σχεδιαγράμματα απο το amdzone με το λογότυπο της amd κάτω δεξιά.

Αρχική απάντηση από pcfreak [Χθες, στις 12:21]

και κοινη l3 cache στους K8L εχουμεεε

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=117702

πρωτο post

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.