Jump to content



Hol και μειωμενες ταχυτητες p2p(εβαλε κοφτη?)


morfeas-dsl-

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 08:23]

Mα το θέμα είναι το p2p , ολα τ'αλλα τα κάνεις και με 512 [browsing-gaming]

θα διαφωνίσω... στο p2p είναι που μπορείς να περιμένεις και 1-2 μέρες παραπάνω για να κατέβει κάτι.

Στο gaming και τα 384 είναι αρκετα (για μέχρι 2 χρήστες και συμπεριλαμβάνω και patches/updates/expansions).

Για browsing 1mbit είναι το minimum για μένα για να πω ότι κάνω την δουλειά μου χωρίς καθυστερήσεις. Για browsing τύπου - κατεβάζω videoclips και δεν ξέρω τι άλλο τα 512 δεν είναι αρκετά, εκτός αν σου αρέσει να περιμένεις.

Προσωπικά μια 784 έχω που μου δίνει max 75ΚB/s απο otenet και στο καθημερινό μου browsing έχουν κάνει αισθητή διαφορά απο τα 384@38ΚΒ/s που είχα πριν.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Δεν υπάρχει θέμα. Το ότι θα ελέγχουν και θα περιορίζουν τελικά την ταχύτητα θα είναι αναπόφευκτο (εκτός ίσως από τις ακριβές συνδρομές). Και λυπάμαι που το λέω αλλά δεν υπάρχει τρόπος αποφυγής γιατί οι περιορισμοί θα εφαρμόζονται μετά από έλεγχο του όγκου διακίνησης (κάτι σαν ογκοχρέωση αλλά χωρίς "οικονομική" επιβάρυνση αλλά με περιορισμούς στην ταχύτητα της γραμμής) και όχι του τρόπου διακίνησης (p2p κτλ). Οπότε όπως καταλαβαίνετε δεν υπάρχει τρόπος αποφυγής των περιορισμών εκτός από την λογική χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JaguarOne [Σήμερα, στις 14:57]

θα διαφωνίσω... στο p2p είναι που μπορείς να περιμένεις και 1-2 μέρες παραπάνω για να κατέβει κάτι.

Στο gaming και τα 384 είναι αρκετα (για μέχρι 2 χρήστες και συμπεριλαμβάνω και patches/updates/expansions).

Για browsing 1mbit είναι το minimum για μένα για να πω ότι κάνω την δουλειά μου χωρίς καθυστερήσεις. Για browsing τύπου - κατεβάζω videoclips και δεν ξέρω τι άλλο τα 512 δεν είναι αρκετά, εκτός αν σου αρέσει να περιμένεις.

Προσωπικά μια 784 έχω που μου δίνει max 75ΚB/s απο otenet και στο καθημερινό μου browsing έχουν κάνει αισθητή διαφορά απο τα 384@38ΚΒ/s που είχα πριν.

. Αν έχεις 4μβ και θές ενα αρχείο 1gb θες να κατέβει ΓΡΗΓΟΡΑ , αν ειναι να κατέβει στον ίδιο χρόνο με μια 512 τι να το κάνεις ? . Browsing ενοώ να βλέπεις ιστιοσελίδες [ισως δεν το διατύπωσα καθαρά εξ αρχής.] εικόνες δλδ και κείμενο , τώρα αν θές να έχεις ανοικτά 10 παραθύρια στο youtube@Video δεν σε φτάνουν ουτε τα 4mbit [και να πιάνεις και μαξ speed]

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl-

Μιλαμε ΜΟΝΟ για τα p2p. Αν τα χρησιμοποιεις και σου ειναι ευκολο πες τι ταχυτητες ποιανεις στο ιδιο αρχειο, την ιδια στιγμη με ενεργοποιημενο και με απενεργοποιημενο το encryption

Για τα p2p μιλάω κι εγώ. eMule με 111Kbps θεωρείται μειωμένο?

angelos θα το τσεκάρω και θα επιστρέψω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, ποιο p2p και π@π@ριες???

Μετά την αναβάθμιση σε 2Μ εδώ και μια εβδομάδα περίπου, το browsing μου έχει υποβαθμιστεί σε επίπεδα pstn 56K!!

Πρίν με 1Μ κατέβαζα σε p2p 50-80Κ τώρα κατεβάζει με το ζόρι με 20-35Κ!!!!!!!!

’σε που κάνει συνεχώς disconnect........

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Χθες, στις 15:41]

. Αν έχεις 4μβ και θές ενα αρχείο 1gb θες να κατέβει ΓΡΗΓΟΡΑ , αν ειναι να κατέβει στον ίδιο χρόνο με μια 512 τι να το κάνεις ? . Browsing ενοώ να βλέπεις ιστιοσελίδες [ισως δεν το διατύπωσα καθαρά εξ αρχής.] εικόνες δλδ και κείμενο , τώρα αν θές να έχεις ανοικτά 10 παραθύρια στο youtube@Video δεν σε φτάνουν ουτε τα 4mbit [και να πιάνεις και μαξ speed]

Μα αν θες να κατέβει γρήγορα κατέβασε το απο http ή ftp. Εκτός αν παίζει και εκεί throttling οπότε δεν έχεις και πολύ άδικο. Απο την άλλη άλλο να θες να κατεβάσεις μια φορα 1gb και άλλο να θες να κατεβάσεις 100gb

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl-

το δευτερο λινκ που εδωσα κοιτα. λεει για ολα τα προγραμματα

Αυτό το είδα, αλλά χρησιμοποιώ μόνο το emule.. υπάρχει κάτι για αυτό?

Θα το κοιτάξω και από την δουλειά, εκεί ρίχνω και κανένα torrent που και που.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για αυτήν την κατάσταση πιστεύω ότι φταίει μόνο η HOL :getlost: , γιατί αυτό που έκανε είναι τελείως φασιστικό και απαράδεκτο :TD: εφόσον το κάνει πίσω από τις πλάτες των πελατών τις. Δεν λέω ότι στα torrents ή τα p2p πιάνεις πάντα το μέγιστο, αλλά αφού έκανε κάτι τέτοιο έπρεπε να ενημερώσει τους ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΥΣ πελάτες τις, δηλαδή αυτούς που σκέφτονται να πάνε σε αυτήν, γιατί η ήδη πελάτες τις ΧΡΥΣΟ- πληρώσανε για το μέγιστο δυνατό downloading/uploading και δεν έχουν :tomato:κανένα δικαίωμα να παρεμβαίνουν :tomato: εφόσον αυτό αποτελεί και αθέτηση συμβολαίου !!!

!!!!! :tongue: Απλά απαράδεκτη αυτή της η κίνηση :tongue: !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Αυτό το είδα, αλλά χρησιμοποιώ μόνο το emule.. υπάρχει κάτι για αυτό?

Θα το κοιτάξω και από την δουλειά, εκεί ρίχνω και κανένα torrent που και που.

Δεν ασχολουμαι με emule αλλα αν δεν κανω λαθος κρυπτογραφηση υποστηριζουν μονο οι τελευταιες του εκδοσεις. Δοκιμασε να δεις αν εχεις την τελευταια

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν έχει ταχύτητα ούτε σε browsing ρααααααααααααααααααααααααααααα

Μπήκα εχθές με PSTN από μηχάνημα πελάτη και έκανα browsing στις ίδιες σελίδες με την ίδια ταχύτητα που μπαίνω με την ADSL 2M !!!!

Link to comment
Share on other sites

Μενω ζωγραφου, εχω forthnet 1024, κατεβαζει με 95-100, σκεφτομουνα να βαλω hol 4mb για να κατεβαζω πιο γρηγορα απο p2p. Με προβληματιζεται τωρα, αν ειναι να κατεβαζω με πιο μικρη ταχυτητα δε λεει να αλλαξω συνδεση..

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια,ειστε σιγουροι οτι εχει προβλημα ο κομβος της ΗΟΛ?

χθες,ηταν κατω το dns βεβαια,αλλα γενικα δεν εχω παρατηρησει μεγαλες διαφορες.

το μονο που εχω πραγματι παρατηρησει,ειναι αυτο που ειπε ενας φιλος πιο πανω,για "ογκοχρεωση".δηλαδη,οταν εχω κατεβασει ενα σεβαστο μεγεθος γιγα,τοτε,αρχιζει κ μειωνεται η ταχυτητα μου...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.