Jump to content



MSI 975X Power UP Ed. vs ASUS P5W DH Deluxe


GFFermari

Recommended Posts

Καλησπερα συναδελφοι...

Σε 10 μερες θα χτισω νεο Rig.Εχω αποφασισει για τα υπολοιπα

CPU:Core 2 Duo E6600

Ram:μονοδρομος οι Supertalent 2GB DDR2 800Mhz

VGA:BFG 7600GT or Sapphire X1900GT(εν εχω αποφασισει ακομα)

Case:Thermaltake Matrix VX 3.8Kg

UPS:Mustec 800W

αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι η μητρικη....

Θα αλλαξω τον Ε6600 με Quad Core τον Φεβρουαριο (QX6600) αλλα δεν ξερω τη μητρικη απο τις δυο να παρω....

MSI 975X Platinum Power Up Edition vs Asus P5W DH Deluxe

Καμια ιδεα?........αν εχετε ενστασεις και για τα υπολοιπα του συστηματος δεκτο....

Link to comment
Share on other sites

και τα δύο πρέπει να είναι μια χαρά με τους kentsfield

http://www.anandtech.com/mb/showdoc.aspx?i=2848&p=1

το p5w φαίνεται να έχει καλύτερη τροφοδοσία στη cpu, καλύτερο(;) σύστημα ψύξης, 3 pci, πλουσιότερο εξοπλισμό (wireless card ας πούμε αν σου χρειάζεται)

με παρόμοιες τιμές νομίζω πως το asus επικρατεί, εγώ αυτό θα διάλεγα.

για επιλoγές bios και επιδόσεις σε overclocking google is your friend, πρόσθεσε 'review' και σίγουρα θα βρεις.

μετά search στο xtremesystems και καθάρισες.

μόνη ένσταση ότι έχεις διαλέξει ψιλοτέρας επεξεργαστή, που έτσι κι αλλιώς θα αλλαχθεί όπως λες με quadro, με αισθητά πιο αδύναμη κάρτα. Oπότε αν σκοπεύεις να φτιάξεις gaming rig ισορρόπησε το λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά στο xtreme... Οι περισσότεροι παίζουν με Gigabyte DS4...

Για εμένα:

Η Asus έχει απαράδεκτη τοποθέτηση στα SATA, είναι σκόρπια σε όλη τη μητρική κι επίσης έχει ψύκτρα μόνο στα μισά mosfet... Κάνουν οικονομία?

Με την MSI δεν τα πάω καλά, γιατί μονίμως είχα πρόβλημα με τα BIOS. Διόρθωναν κάτι, χάλαγαν κάτι άλλο... Στην τελευταία που είχα, βαρέθηκα να μη βλέπει τα usb σαν 2.0 και την έδωσα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sol

...μόνη ένσταση ότι έχεις διαλέξει ψιλοτέρας επεξεργαστή, που έτσι κι αλλιώς θα αλλαχθεί όπως λες με quadro, με αισθητά πιο αδύναμη κάρτα. Oπότε αν σκοπεύεις να φτιάξεις gaming rig ισορρόπησε το λίγο.

Συμφωνω με τον Sol.Δωσε κατι παραπανω και παρε μια 7900GS ή μια Χ1900ΧΤ 256Mb....

Link to comment
Share on other sites

Την καρτα θα την αλλαξω με 8800GT μεχρι τα Χριστουγεννα....

Την 7600 η την 1900 (οποια εχω) θα τη δωσω σε γνωστο μου...

Ο επεξεργαστης δεν ειναι και τερας αλλα θα με κρατησει μεχρι το Φεβρουαριο Μαρτιο...

Τον υπολογιστη τον εχω για renderings σε 3ds Max/VIZ περιβαλλον....και αμεσως μετα για παιχνιδια...Στα παιχνιδια δε πιστευω να εχει προβλημα ο Ε6600 με την 8800GT...Στο 3ds max ομως o Quad κανει τον μισο (περιπου) χρονο rendering απο τον Ε6600.(Βαλε να κανει 80ωρες ο Ε6600 τοτε ο Quad θα κανει 45-50ωρες...Μετραει)

Link to comment
Share on other sites

Υ δεν παίρνεις την P5B Deluxe? Είναι πολύ δυνατή και προτείνεται από πολλούς ο/cers. Πάντως μεταξύ των δύο και εγώ ψηφίζω ASUS, όσο για τον Quad έχεις δίκιο, στο 3DSMax έχει πραγματικά μεγάλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.