Jump to content



LG L204WT vs LG L1970HQ


Psychokiller

Ποιά οθόνη προτιμάτε?  

33 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δυο οθόνες και θα ήθελα την γνώμη σας.

Παραθέτω στοιχεία:

Μοντέλο L204WT-SF

L204WT_lge_lge.jpg

Συνδέσεις D-Sub 15 pin + DVI-D

Διαγώνιος 20''

Κόκκος 0.258

Μέγιστη Ανάλυση 1680 x 1050

Φωτεινότητα 300 nits

Αντίθεση 2000:1

Χρόνος Απόκρισης 5ms

Γωνία Θέασης 160/160

Πιστοποιήσεις TCO03

Λοιπά Χαρακτηριστικά F Engine Pb Free sRGB DDC/CI HDCP Inteligent Auto

Μοντέλο L1970HQ-BF

L1970HQ_lge_lge.jpg

Συνδέσεις D-Sub 15 pin + DVI-D

Διαγώνιος 19''

Κόκκος 0,294mm

Μέγιστη Ανάλυση 1280 x 1024 @ 85Hz

Φωτεινότητα 300 cd / qm

Αντίθεση 2000:1

Χρόνος Απόκρισης 4ms

Γωνία Θέασης 160/160

Πιστοποιήσεις TCO 93

Λοιπά Χαρακτηριστικά

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Δώσε τα ~100 παραπάνω που ζητάει η Philips 200WP7.

Τα αξίζει και λόγω ποιότητας και λόγω εγγύησης (η LG δεν έχει 0).

Αν ηδη το budget του ειναι χαμηλο ομως....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 23:15]

(η LG δεν έχει 0).

:blink: Σοβαρά??? Αυτό ομολογω πως δεν το ηξερα...

Τωρα κοιταζω την Philips... Με την πρωτη ματια μου φαινεται ασχημη...:upside:

Ποιες αλλες δινουν 0 pixel εγγυηση?

Ασχετο, κατι αλλο που με προβληματισε ειναι το πως θα απεικονιζει η 20αρα αναλυσεις που δεν της καθονται καλα.

Τι εννοω... τωρα επαιξα lord of the rings σε ενα laptop με 15,4 => 1280*800 και φαινοταν χαλια γιατι το παιχνιδι δεν υποστηριζει αυτη την αναλυση και επαιζε με 1024*768.

Αυτο το προβλημα θα υπαρχει και με την 20'?

Μηπως υπαρχει κανενα προγραμα που να βοηθαει την κατασταση?

π.χ. οπως στην tv, να μαυριζει αριστερα-δεξια και να κραταει το 4:3?

Link to comment
Share on other sites

...και γω την wide λεω χτύπα.....

... η Philips όντως είναι άσχημη :upside:

... και μην ακούς τον αντί LG τύπο από πάνω...:p :p :D

...παρεμπίπτοντος έχω στην δουλειά 2x1970H σε dual view και είμαι παραπάνω από ευχαριστημένος και το μαύρο τους είναι πολύ καλό.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mortisboy

...και γω την wide λεω χτύπα.....

... η Philips όντως είναι άσχημη :upside:

... και μην ακούς τον αντί LG τύπο από πάνω...:p :p :D

...παρεμπίπτοντος έχω στην δουλειά 2x1970H σε dual view και είμαι παραπάνω από ευχαριστημένος και το μαύρο τους είναι πολύ καλό.....

Ναι ρε συ αλλα εαν δεν εχει zeropixel η L204WT, δε λεει... :getlost:

Υστερα ομως να δωσεις 100 παραπανω για να παρεις μια ασχημη με zeropixel ουτε αυτο ξερω εαν λεει.... :confused:

Τιποτα αλλο σε 20' με zeropixel παιζει? :toomuchne

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Psychokiller

:blink: Σοβαρά??? Αυτό ομολογω πως δεν το ηξερα...

Τωρα κοιταζω την Philips... Με την πρωτη ματια μου φαινεται ασχημη...:upside:

Ποιες αλλες δινουν 0 pixel εγγυηση?

Ασχετο, κατι αλλο που με προβληματισε ειναι το πως θα απεικονιζει η 20αρα αναλυσεις που δεν της καθονται καλα.

Τι εννοω... τωρα επαιξα lord of the rings σε ενα laptop με 15,4 => 1280*800 και φαινοταν χαλια γιατι το παιχνιδι δεν υποστηριζει αυτη την αναλυση και επαιζε με 1024*768.

Αυτο το προβλημα θα υπαρχει και με την 20'?

Μηπως υπαρχει κανενα προγραμα που να βοηθαει την κατασταση?

π.χ. οπως στην tv, να μαυριζει αριστερα-δεξια και να κραταει το 4:3?

Κάπου ειπώθηκε σήμερα το widescreengamingforum και απ'όσο το χάζεψα έχει λύσεις για wide resolutions για πάρα πολλά games.Ρίξε μια ματιά. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Guard1an

Κάπου ειπώθηκε σήμερα το widescreengamingforum και απ'όσο το χάζεψα έχει λύσεις για wide resolutions για πάρα πολλά games.Ρίξε μια ματιά. :)

Να σαι καλα αδερφε!

Γιαννη για τσεκαρε φωτο ;)

DSCN1135.jpg

Πας για wide σιγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Guard1an [10-10-2006 02:29]

Κάπου ειπώθηκε σήμερα το widescreengamingforum και απ'όσο το χάζεψα έχει λύσεις για wide resolutions για πάρα πολλά games.Ρίξε μια ματιά. :)

Να εισαι καλα φιλε!:T: Ωραιο site :flower:

στο συγκεκριμενο παιχνιδι δεν εφτιαξε την αναλογια αλλα διορθωσε πολυ τα χρωματα!!!

Η LG204WT ειναι αφαντη...:nerd: ειναι η 2η βδομαδα που ακουω την κλασικη απαντηση "απο βδομαδα"...

Σιγουρα αυτη δεν εχει το zeropixel:...: , αλλα τωρα τι ρωταω αφου το ειπες ο spc τελειωσε... :boxed:

Εχω :confused: μπερδευτει, θελω zeropixel αλλα τα επιπλεον 120 που θελει η philips, μου φαινονται πολλα...:getlost:

Απο την αλλη η L1970QH στα 310 τελικη με zeropixel, ειναι πολυ δελεαστικη αλλα και πολυ κοντα σε αυτη που εχω τωρα (L1940BQ (την οποια και θα αποχωριστω μετα βιας, διοτι την εχω ταξει στην κοπελα μου και ξερετε πως ειναι αυτα τα πραγματα:D))...

Δεν ξερω τι να παρω....:toomuchne

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε αλλη φαση η 19 αλλη η 20.1.Μιλαμε οτι βλεπεις 2 διαφορετικες αποψεις για το ιδιο θεμα.Ασε που το native resolution ειναι πιο ορθο για αναλογια μεγεθους/αναλυσης τουλαχιστον στην δικια μου αντηληψη.Σε αλλο κοσμο φαινεται εκνευριστικα μικρο το 1680 αλλα σε λιγους...Κατα τη γνωμη μου εχεις σε 20.1 2 επιλογες.Η την LG η την Philips WP7ES που εχει καλυτερο panel ενε σχεσει με το TN της LG αλλα επειδη τις εχω δει και τις 2 πιστεψε με οτι και η Philips αδικειται απ τις φωτο.Eιναι πιο ''επαγγελματικη'' οθονη(λογω της βασης της που εχει και ρυθμηση και υψος και pivot εαν δεν απατωμαι ...) και γενικα το video της μου φανηκε πιο συμπαγες(οι αλλοι που ηταν μαζι μου απλα ειδαν καλυτερο μαυρο εν σχεση με LG αλλα καμια αλλη διαφορα).Τωρα εαν δεν σε νοιαζει το κοστος πας στην NEC GX2 αλλα δεν αξιζει τα εξοδα απ την στιγμη που θα γινουν μοδα οι 22''!!!! σε κανα 2 μηνο που θα υπαρχουν προτασεις απο ολες τις εταιριες στην αγορα.Ιδιαιτερα αυτη της Samsung που εξω εχει περι τα 380...Βεβαια η αναλυση παραμενει στα επιπεδα της 20.1 αλλα who cares???Σε ταινιες και σε παιχνιδια πιστευω οτι θα ναι αλλη εμπειρια σημειωσε μονο οτι ΟΛΕΣ θα εχουν ΤΝ πανελ κατι που τις κρατα σε χαμηλο κοστος αγορας.Και μια ιδεα εδω http://www.behardware.com/articles/638-1/22-the-new-size-that-will-take-over.html

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.