Jump to content



Crusial Ballistix Tracer DDR 500...timing???


stratos1978

Recommended Posts

Βρε παιδες γνωριζει κανενας τι timing πρεπει να βαλω στην DFI SLI-DR eXpert για να δουλεψουν default ενα "σετακι" Crusial Ballistix Tracer PC-4000 2X1GB

Part Number : BL2 12864L503 16TD

Βρηκα καπου τα παρακατω timing ....αλλα μαλλον ΔΕΝ....:cry:

timingks6.jpg

Η Βοηθεια σας ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ.....:cry: :cry: :bye:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Helly [Σήμερα, στις 21:54]

Κατ αρχας Στρατο αυξησε το Idlecycle limit sto 256 εφoσων εχεις διπυρηνο.Γενικα που εισαι ασταθης σε windows,memtest?

χμ μπορείς λίγο να εξηγήσεις που σχετίζονται το 256 με τον 2πύρηνο? Δεν έχω διαβάσει κάτι για αυτό και το ακούο πρώτη φορά.:eek:

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη ειχα ακριβως την ιδια μητρικη και μνημες,ειχα δοκιμασει ενα μονοπυρηνο και δε ειχε προβλημα.

Αλλα με τον διπυρηνο opteron και τις συγκεκριμενες μνημες,ενω memtest ηταν ενταξει,windows ειχα τρελες ασταθειες ακομα και default.

Ισως ειναι θεμα mem controller η και bios ver,καθως στο auto δυστυχως η expert δε βαζει safe stable ρυθμισεις.

Αλλα και γενικα απο sshot που ειχα δει παλιοτερα για το max stable overclock με τις συγκεκριμενες μνημες απο xs σε διπλα Spi 32MB δουλευαν ψηλο cycle limit 128 h 256 με τις συγκεκριμενες μνηημες-μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

Οι δικές μου cruial ballistix Ζ503 τους πρώτους τέσσερις μήνες άνετα 2-2-2-5 1T 200 (μετά πάθαν ζημιά). Αυτοί είναι οι default χρονισμοί σύμφωνα με την crucail. Για τις tracer δεν ξέρω.

Για DDR500 3-4-4-8 1Τ επίσημα. Αν δεν τα πιάνει δέχονται RMA.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 05:09]

Οι δικές μου cruial ballistix Ζ503 τους πρώτους τέσσερις μήνες άνετα 2-2-2-5 1T 200 (μετά πάθαν ζημιά). Αυτοί είναι οι default χρονισμοί σύμφωνα με την crucail. Για τις tracer δεν ξέρω.

Για DDR500 3-4-4-8 1Τ επίσημα. Αν δεν τα πιάνει δέχονται RMA.

Ακριβως τις ιδιες μνημες εχουμε μονο που οι δικες μου εχουν και ΛΑΜΠΑΤΟΥΕΡ :tomato: :tomato: .......Default τι timing εβαζες? Και με τι "ρευματακι?" ????

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς default?

Η crucial δίνει τι μνήμες αυτές με συγκεκριμένες προδιαγραφές που είναι DDR500 3-4-4-10-16-18 1T 2.8v. Εκεί είναι προγραμματισμένο και το SPD. Δεν έχει timing για DDR400.

Σε επιστολή της Crucial μου είπε ότι οι μνήμες αυτές σε DDR400 είναι 2-2-2-5 στα 2.8v.

Έχω δύο ζευγάρια. Και τα δύο με 2.8v έπιαναν DDR500 3-3-3-7-11-16 1T 2.8v και DDR400 2-2-2-5 1Τ 2.8v και τα υπόλοιπα όσο χαμηλά ήθελα.

Ήταν απίστευτες μνήμες.

Δυστυχώς και από τα δύο ζευγάρια μου χάλασε ένα dimm. Έχω συνδυάσει από ένα dimm από κάθε ζευγάρι, αλλά δυστυχώς αυτός ο συνδυασμός χρονίζει μόνο DDR500 3-4-4-10 2T 2.8v.

Έτσι αν γυρίσω ένα - ένα τα ζευγάρια πίσω για RMA, θα πρέπει για λίγο καιρό να μείνω με ένα dimm 1GB.

Link to comment
Share on other sites

Στρατο βασικα ασε τα TRC TRFC στο auto και αυξησε τα max asynch kai read preamble.Με 5.5 - 7 δε θα πας και πολυ ψηλα(βαλε 7.5- 9 για αρχη θα σε πανε μεχρι 230-235 πιστευω).Δε ξερω τι λετε εσεις αλλα εμενα η Ballistix δε δουλεψαν ποτε 2-2-2-5 ενω χτυπησαν και 260αρι με 3-3-3-7 και 2.70v

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Helly [Σήμερα, στις 15:19]

Στρατο βασικα ασε τα TRC TRFC στο auto και αυξησε τα max asynch kai read preamble.Με 5.5 - 7 δε θα πας και πολυ ψηλα(βαλε 7.5- 9 για αρχη θα σε πανε μεχρι 230-235 πιστευω).Δε ξερω τι λετε εσεις αλλα εμενα η Ballistix δε δουλεψαν ποτε 2-2-2-5 ενω χτυπησαν και 260αρι με 3-3-3-7 και 2.70v

Αν τα max asynch kai read preamble είναι αυτά που νομίζω, τότε όσο πιο μικρά είναι τόσο πιό αργή είναι η μνήμη (πιό συντηρητικές τιμές) αλλά και τόσο πιο ψηλά ανεβαίνει. Ίσως όμως και νάχεις δίκιο. Θα το ξαναδώ αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε αυτό....Νομίζω πως θα είσαι OK.

Tcl: 2.5

Trcd: 3

Tras: 6

Trp: 3

Trc: 10

Trfc: 13

Trrd: 2

Twr: 2

Twrt: 2

Trwt: 2

Tref: 4708 (166MHz / 1.95us) ή AUTO (άστο Αυτο για αρχή)

Twcl: 1

Bank int.: Enable

Skew control: AUTO

Drive strength: 7

Data strength: 4

Max. Async: 7ns (παίζει να είναι και λίγο πιο πάνω....)

Read Preamble: 5ns (παίζει να είναι και λίγο πιο πάνω....)

Idle Cycle: AUTO

Dyn. Counter: Enable

R/W Bypass: 16x

Bypass Max: 7x

32Bit Gran.: Disable

:flower:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe [Σήμερα, στις 16:35]

Για δοκίμασε αυτό....Νομίζω πως θα είσαι OK.

Tcl: 2.5

Trcd: 3

Tras: 6

Trp: 3

Trc: 10

Trfc: 13

Trrd: 2

Twr: 2

Twrt: 2

Trwt: 2

Tref: 4708 (166MHz / 1.95us) ή AUTO (άστο Αυτο για αρχή)

Twcl: 1

Bank int.: Enable

Skew control: AUTO

Drive strength: 7

Data strength: 4

Max. Async: 7ns (παίζει να είναι και λίγο πιο πάνω....)

Read Preamble: 5ns (παίζει να είναι και λίγο πιο πάνω....)

Idle Cycle: AUTO

Dyn. Counter: Enable

R/W Bypass: 16x

Bypass Max: 7x

32Bit Gran.: Disable

:flower:

Φιλε μου ..ακολουθησα την συμβουλη σου και ειδου τα αποτελεσματα .....

myscorepi7.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.