Jump to content


3800X2 @ 2.7GHz


bacileios

Recommended Posts

Παιδια χτες καταφερα να παω την cpu στα 2.7 με τις εξης ρυθμησεις

10x270=2.7GHZ η CPU

VCORE: 1.50

RAM: 220MHz(440δλδ)

Ετρεξα αρκετα 3DMARK(κυριως τα CPU MARK)

Ολα μια χαρα.

Οι θερμοκρασιες ειναι 44-53c(load)

Το ερωτημα μου ειναι το εξης υπαρχει κυνδινος να παθει κατι ο επεξεργαστης??? Αυτο γιατι δε σκοπευω να τον αλλαξω τα επομενα 1-2 χρονια μη μου μηνει στο χερι...

Με το ΗΤ τι παιζει ??? πρεπει να το πηραξω τπτ??? εχω ακουσει οτι πρεπει να κυμενετε μεχρι τα 1.1,

Το δοκιμασα και στα 2.8 με 1.55vcore αλλα κολλησε στο 3dmark,

Link to comment
Share on other sites

Για σταθερότητα δοκίμασε τα SuperPi 32M, SnM και το Prime95. Τα δύο τελευταία σε 100% load και long tests. Να μην περάσει τους 65 βαθμούς κατά την διάρκεια των τεστ. Το ΗΤΤ να είναι, αν έχεις nforce4, στα 1000 και κάτω (δλδ 270Χ3), αν έχεις to rd580 τότε μπορείς να παίξεις μέχρι τα 1500 (270Χ4).

Το να πάθει κάτι τώρα...μπορεί και στα νορμάλ να συμβεί. Το θέμα είναι να έχεις εγγύηση. Και να πάθει κάτι, σου φέρνουν καινούριο ;)

Link to comment
Share on other sites

Τον δικό μου τον 4400+ (τυπικά 2200) τον έχω στα 2650-2750 από τότε που τον αγόρασα. Αυτή τη στιγμή είμαι στα 2650 με 1.4v και 33οC. Πηγαίνει σταθερά μέχρι 2850, αλλά προτίμησα να το έχω αρκετά παρακάτω, για να μη βγάζει ζέστη ο υπολογιστής. Τελικά τίποτα δεν παθαίνουν οι επεξεργαστές από το overclocking με λογικές θερμοκρασίες και τάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω και εγω τον εν'λόγο επεξεργαστή και (3800 Χ2) και τον εχω πανω σε ενα ASUS 32MVP Deluxe αλλα δεν παει με τιποτα πανω απο 2600 !! Εχετε καμια ιδέα; Οι μνημες ειναι geil ultra-x 550 (Δλδ 277 ονομαστικη ταχυτητα)

Παρακαλω ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ!

mem timing 2.5 , 4 , 4 , 8 , 1T

HT 1300

V cpu 1.6

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχήν αν έχεις το HT στο 1300 δεν θα πας πολύ μακριά..

αν έχεις το FSB στα 260 (απ΄ότι καταλαβαίνω) βάλε το LDT/FSB ratio στο 4x.

αν αποφασίσεις να ανέβεις και πιο ψηλά σε FSB το χαμηλώνεις κι άλλο (3x)

δοκίμασε να "πιάσεις" τα MHz στην αρχή με χαλαρές μνήμες, μην χαμηλώνεις αμέσως timings.

Σκοπός σου είναι να βρεις πόσο πάει ο επεξεργαστής.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με χειροποίητο Νερό. Έχω 27 βαθμούς με 2 Prime95 στο μισάωρο. Έχω δοκιμάσει τα πάντα !

Καλά τώρα είμαι με 5χ260 και δεν κολλάει με 4χ270 θα έχω προβλήματα ;

Έχω πάνω στο Northbrige ανεμιστήρα και άλλους 7 στο κουτί (thermaltake) .

Πείτε καμια γνώμη παρακαλώ..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από StamR [Σήμερα, στις 16:34]

Ειμαι με χειροποίητο Νερό. Έχω 27 βαθμούς με 2 Prime95 στο μισάωρο. Έχω δοκιμάσει τα πάντα !

Καλά τώρα είμαι με 5χ260 και δεν κολλάει με 4χ270 θα έχω προβλήματα ;

Έχω πάνω στο Northbrige ανεμιστήρα και άλλους 7 στο κουτί (thermaltake) .

Πείτε καμια γνώμη παρακαλώ..

μηπως το psu δεν δινει οσο ρευμα θελεις ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@StamR

δεν νομιζω οτι το προβλημα σου ειναι το ρευμα στον cpu, εγω μεχρι 2,4Ghz δεν ειχα πειραξει ρευμα καθολου (stock στο 1,425ν) και αλλου που διαβαζα στα 2,9Ghz ο τυπος επαιζε με 1,6...

εχω την εντυπωση οτι οι μνημες ειναι το προβλημα. Εγω εχω ultra-x400 και βρισκω τοιχο στα 235 bootαρει αλλα η κρεμαει η επανεκκινηση οχι ομως bsod. Μηπως πρεπει να χαλαρωσεις τα timings ;

Link to comment
Share on other sites

τα χαλαρωσα οσο μπορουσα... 3,4,4,8 και ειμαι στα 2700mhz και MEM στα 270. Τραβαει τρελα ζορια ακομα και αν βαλω διερετη στα 333 ή και 266 mhz. Νομιζω το Μ/Β και οι μνημες δεν μπορουν να δουλεψουν μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.