Jump to content



Pinnacle PCTV Pro(blems)


regent

Recommended Posts

Χαιρετώ.

Έπεσε στα χέρια μου η παραπάνω καρτούλα με τα εξής χαρακτηριστικά:

Pinnacle PCTV PRO PAL-BG/I/DK/SECAM Retail D/GB/NL

ID on card: EMPTYV-51015403-2.4

Video processor chip: Conexant Fusion 878A 25878-13

Stereo audio processor/decoder chip: Micronas MSP 3410G B11

TV PAL/SECAM/NTSC & FM Demodulator chip: Philips TDA9887TS

Multiplexer/demultiplexer chip: Philips HEF4052BT

EEprom: ATMEL226 24C02N (see below)

Audio Filter: EPCOS K9456M

Video Filter: EPCOS K3953M

Stereo headphone driver: Philips TDA1308

Clock-crystals: Q1=28.63636 Q2=18.432

Μαζί της ήρθε και το δισκάκι με τους οδηγούς της και το λογισμικό της το οποίο ήταν σε άθλια κατάσταση. Με τα πολλα αφού έκανα recovery το έφτιαξα από την αρχή. Και εδώ αρχίζουν τα προβλήματα ενώ κάνει εγκατάσταση μετά το reboot μου λέει πως βρέθηκε καινούργιο υλικό και όταν του υποδεικνύω που είναι οι οδηγοί μου λέει πως δεν βρέθηκαν. Εαν του "επιβάλλω" να περάσει τους οδηγούς του cd με προειδοποιεί πως υπάρχει πιθανότητα να μην είναι σωστοί και ενώ το video (ελεγκτής βίντεο πολυμέσων) το βρίσκει για το audio (ελεγκτής πολυμέσων) μου λέει πως δεν είναι δυνατή η έναρξη της συσκευής. Δοκίμασα και τους BtWinCap οδηγούς και ενώ τα βρίσκει κανονικά και τα δυο στην επανέναρξη κολλάει το σύστημα...

Υπάρχει καμία ιδέα με το τι μπορώ να κάνω με τους οδηγούς;

Επίσης υπάρχει κάποιος που να την έχει για να μου πει σε τι θέση βρίσκεται ο βραχυκυκλωτής δίπλα στο "κουτάκι" με το λογότυπο της Pinnacle;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Υ.Γ.) Pentium4 1.6A@2.28GH

Asus P4P800 SE

2x256MB RAM dual channel

Windows XP Pro SP2

Link to comment
Share on other sites

Sorry που στο λέω αλλά τζαμπα παιδεύεσαι. πέτα την

Είχα αγοράσει μια τέτοια εκτός ότι μια την έβλεπε και μια όχι αν κατέβαζες νεότερους drivers στην τηλεόραση έχανε τον ήχο ή ο ήχος είχε καθυστέρηση(βραζιλιάνικη σειρά ενα πράμα). Επειδη το είχα ψάξει το θέμα πολυ χρήστες ήταν δυσαρεστημένη και σε κάμια μηχανήματα δεν δουλευε καθόλου λόγω ασυμβατότητων με μητρικές, κάρτες ήχου.

Την είχά κάνει να δουλεψει με κάτι γενικούς drivers για bt878 με το dscaler για tv και για ραδίοφωνο χρησιμοποιύσα το radiator. Αλλα τώρα δεν αξίζει μπορείς να αγοράσεις μια νέα που να πιάνει και ψηφιακή τηλέοραση. Υπαρχει αν δεν κάνω λάθος μια fly Tv φθηνή

αλλιως έχει και με 30.Εχει και με 150 όμως εξαρτάται τι θες.

Ψαξε με αναζήτηση στο forum τόσο για την pinnacle(υπάρχουν θέματα που ανοίχτηκαν τότε) όσο και για νέα κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου λες για την μητρική με ενδιαφέρει. ’λλαξα λειτουργικό μήπως ήταν αυτό το πρόβλημα αλλά πάνω σε άλλη μητρική δεν την έχω βάλει. Όσο για ακριβότερη ή άλλη κάρτα ουσιαστικά δεν με ενδιαφέρει. Απλώς αφού έπεσε στα χέρια μου είπα να την παιδέψω .Πάντως ευχαριστώ για τη συμβουλή θα την βάλω και πάνω στο κύριο pc μου (amd/neo4 f) και θα ενημερώσω...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη κάρτα την έχω κι εγώ. Προβλήματα με την ποιότητα ήχου και εικόνας δεν είχα ποτέ από την άλλη όμως το software της είναι για κλάματα κι επίσης δεν έβγαλε κανένα update και ότι έβγαλε ήταν πληρωτέο η έπρεπε να έχεις κάνει register με τον κωδικό του προϊόντος που μετά από τόσα χρονιά τον έχω χάσει.

Tη δουλεύω με αυτούς τους drivers το πρόβλημα είναι ότι συχνά την βλέπουν σα rave και μετά από εγκαταστάσεις απεγκαταστάσεις τη βλέπουν κανονικά.. αυτό δεν επηρεάζει τη λειτουργία της παρά μονό τους codecs με τους οποίους μπορεί να κάνει εγγραφή μέσο του προγράμματος της pinnacle.

Για δοκίμασε την τύχη σου με αυτούς τους drivers

http://downloads.vnunet.com/download/pinnacle/pinnacle+systems+pctv+5.50+whql+5.50+whql/_701.html

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς παιδιά και τους δυο τους έχω (και πολλόυς άλλου) αλλά το πρόβλημα παραμένει. ¨οταν βάζω αυτούς της Pinnacle (και αφού του πω εγώ να τους περάσει αλλιώς λέει πως δεν βρίσκει οδηγούς) το audio βγαίνει με θαυμαστικό και λέει πως δεν μπορεί να εκκινήσει η συσκευή και όταν βάζω τους btwincap ενώ βρίσκει Ok το audio μου ζητάει επανεκκίνηση και εκεί κολλάει όλο το Pc...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd [Σήμερα, στις 02:56]

Αυτή τη κάρτα την έχω κι εγώ.

Μήπως θα μπορούσες να μου πεις που βρίσκεται το jumper που αναφέρω στο πρώτο μου μήνυμα; Αυτό δίπλα στην πλακέτα που γράφει Pinnacle...

Link to comment
Share on other sites

παιδια πραγματικα δεν ειχα μπει στο κοπο να ψαξω αν υπαρχουν και αλλοι χρηστες με τα ιδια προβληματα με εμενα γιατι απλα ειχα νευριασει τοσο που τη σουταρα

ΟΤΙ ΜΑ ΟΤΙ (ΑΡΝΗΤΙΚΟ) ΕΙΠΑΤΕ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΠΛΕΥΡΑ

κριμα...και στην εποχη της ηταν απο τα ακριβα μοντελα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εδώ

στην ίδια μητρική με τη δικιά σου δεν μου δούλεψε ούτε και εμένα σωστά (χανόταν σαν συσκευή σε κάθε ξεκίνημα του pc) ενώ σε gigabyte και σε qdi πήγαινε μια χαρά.

Στη μόνη περίπτωση που δούλεψε σωστα με την εν λόγω μητρική ήταν με Live cd του Ubuntu... την είδε απευθείας και έπαιζε τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

ειχα και εγω παρομοια προβληματα με την ειδια καρτα,την ειχα βαλει πανω σε ενα epox 8rda3+ και εναν athlon xp 3200+.Ειχα κακη ληψη κια διαφορες ασυμβατοτητες με το software,δοκιμασε με αλλη εταιρια..:(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.