Jump to content



Αναβάθμηση τώρα!!


saradis1

Recommended Posts

man μπορεις να μας δειξεις καποιο bench που ειναι καλυτερος και κατα ποσο ο 4600?

Πολλά.... Κάνε μια έρευνα... Και μάλιστα με την... καλή σύνθεση (975 κ΄ 800άρες μνήμες).

π.χ.

12715.png

Με το 965 που θα πάρει το παιδί και με 667 μνήμες στην καλύτερη, δε νομίζω να βρω.

Μωρέ ναι Αλλά αν σου πώ εγώ πές μου ποιο αμάξι να πάρω μπορείς να μου προτείνεις το golfaki το 7 που δεν εχει βγεί ακόμη επειδή ''πιστευεις'' πως θα είναι καλο ?

Δεν είναι το ίδιο. Στα pc υπάρχει το upgradeability. Προσωπικά θεωρώ προσόν σε μια επιλογή τη δυνατότητα αναβάθμισης σε K8L. Δε νομίζω ότι είναι "φανταστικό" σενάριο... όπως το "golfaki 7" :)

Αντίστοιχα προσόν είναι και η αναβάθμιση σε kentsfield στην λύση Intel.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια μπορεί με το ίδιο budget και τις μνήμες που πρότεινε ο gdp77 να πάει και σε Ε6400 με μια φτηνότερη μητρική από την Ρ5Β...

πχ.

Ε6400 220,29

ASROCK CONROE945G-DVI 78,00

RAM 2Gb DDR2-533 PC2-4200 G.Skill LA Series Dual Channel kit 182 + 4 μεταφορικά από pc-memory-upgrade.co.uk

Gecube X1900 XT 256 MB 199

Σύνολο=683,29

ΥΓ. Με P5B 148,50 πάει στα 753,79, στο αρχικό budget δλδ.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, με 1GB μπορεί να πάει και σε λύση C2D με φτηνή μητρική. Δεν ξέρω όμως πόσο μεγάλο hit θα έχει στις επιδόσεις.

Κατά τη γνώμη μου επίσης, με 2GB η πλατφόρμα AM2 είναι πρακτικά μονόδρομος για κάτι καλό.

edit : έκανες edit και προφανώς απέδειξες ότι υπάρχει τρόπος να στήσεις C2D με 2GB μέσα στο budget. ’ρα έκανα λάθος και έχεις δίκιο. Απλά να αναφέρω ότι το 945 δεν υποστηρίζει επίσημα C2D (απ΄όσο γνωρίζω) και δεν γνωρίζω αν (και κατά πόσο) δέχεται performance hit o επεξεργαστής από αυτό το mobo.

Link to comment
Share on other sites

Το screenshot που βάζεις, επιλέχθηκε εντελώς στην τύχη, φαντάζομαι (?)

12713.png12718.png

12716.png12720.png

12721.png12730.png

12733.png12737.png

12736.png12738.png

Πρέπει να υπάρχουν άλλες 2 ή 3 κατηγορίες που ο 4600+ αποδίδει καλύτερα από τον Ε6300, αλλά μη ξεχνάμε και τον παράγοντα K8L, που για έναν άνθρωπο που αναβαθμίζει κάθε 5 χρόνια, είναι αρκετά σημαντικός...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η καλύτερή πρόταση μέχρι στιγμής στο συγκεκριμένο budget είναι του Guard1an . Τουλάχιστον στα χαρτιά, γιατί εγώ δε θα αναλάμβανα την ευθύνη να στήσω σε φίλο μου σύστημα με 945 Asrock + C2D. Προσπάθησα και εγώ να βγάλω σύνθεση με ξεφτίλα μητρική και 5000+ AM2 , αλλά πάω στα 743 και το σύστημα του guardian και πάλι υπερτερεί.

Προτείνω λοιπόν στον φίλο που σκέφτεται να κάνει την αγορά, να πάρει το συστηματάκι του Guard1an με την P5B όμως στα 753

Όσο για τα τρία προηγούμενα post θα τα αφήσω ασχολίαστα... Μία μαγνητική τομογραφία θα βοηθούσε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρεσουμε δλδ ολα τα αλλα υποσυστηματα πιστευες οτι ο Α64 ειναι καλυτερος απο c2d??

Kαι βρηκες και μερικα bench για να το υποστηριξεις?

1 μηνα πριν βγει στην ευρυτερη κυκλοφορια ο c2d ειδαμε οτι ακομα και με 400-500Μηζ κατω ερχεται στα ιδια-απο επιδοσεις- με Α64..!Χωρις να μπει oc στην μεση!

ΚΑι c2d με 2Μβ cache..αν παμε με 4Μβ πρεπει να κανεις underclock για να "φτασεις" τον Α64!(μην ξεχναμε οτι ο πιο μικρος c2d με 4ΜΒ ειναι στα 2,4Ghz)

Kαι οχι τιποτα αλλο 4600 ειναι στα λεφτα του Ε6400...ακομα χειροτερα δλδ...απο πλευρα επιδοσεων η ακομα καλυτερα αν επιλεγει ο E6300 και μεινουν 40€ στην τσεπη!

Απλα αυτην την εποχη δεν γινεται να φτιαξεις πιο γρηγορο-δυνατο με αμδ απο οτι με c2d δεδομενου οτι στα ιδια λεφτα παιζουν πανω κατω μητρικες-επεξεργαστες.

Εκτος αμα σου κανουν δωρο fx60/62...

Aν και παλι λεει να τον πουλησεις για να πας σε ιντελ αλλα που να μπαινεις στη διαδικασια...

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραία ολα αυτά και ευχαριστώ πολυ ρε παιδια αλλα όλα αυτά που άκουσα ειναι λίγο advanced για μένα.

έγω θέλω απλά ένα σύστημα που να αντέξει κάποια χρόνια και τελος πάντων να μπορώ να τρέξω τα καινούργια παιχνιδια (αν και δεν ειμαι και τόσο gamer).

Σκέφτηκα το εξής:

cpu:amd athlon 64 x2 4200 (cashe 2.2 Ghz) = 163.03 (στο πλαίσιο ειναι απο τις athlon64 η καλήτερη που δίνει)

mobo: abit kn9 SLI (NF 570 SLI,DDR2) = 108.4

ram: supertalent 1GB/800 =158.82 (σίγουρα πιστεύω στα 800 να μην πάει χαμένη η ταχύτητα αυτή που μπορεί να δώσει η mobo)

VGA: albatron 7600GS 256 MB=105.04

συνολο=535,29 ΧΩΡΊΣ φπα

σύνολο=631,64 με φπα.

έχω ενδιασμούς με mobo και κάρτα γραφικών αλλά ίσως οι διαφορές με αυτές που είχα επιλέξει στην αρχή να ειναι ελάχιστες. το πρόβλημα ειναι οτι δεν ξέρω εγώ. αυτη η mobo έχει το chipaki το 570 και όχι το 590. ειναι πολύ σημαντικό?

ποια η διαφορά με GS και GT στην κάρτα γραφικών?ειναι μεγάλη η διαφορά?

Πάντως είστε όλοι άπαιχτοι. τέτοια ανταπόκριση δεν την περίμενα. Ευχαριστώ πολύ.

ΥΓ. διάλεξα amd λόγω κόστους. για την παραπάνω θερμοκρασία που έχει η amd βάζουμε κανα καλό ανεμιστήρα μεγάλο και ας κάνει θόρυβο. δεν πειράζει.

ΥΓ2. δεν έχω την δυνατότητα να αγοράσω απο γραμμή και τέτοια. στη Χιο μένω, οχι Αθήνα.και απο πλαίσιο θα μου τα στείλει ένας φίλος απο Πάτρα. ούτε πιστωτική έχω για online (εντάξει, εντάξει, ανοργάνωτος ειμαι...τι να κάνουμε,δεν έχω δεί αν γίνεται μέσω αντικαταβολής απο κάποιο μαγαζι με αυτές τις τιμές....θα δώ).

Link to comment
Share on other sites

για την παραπάνω θερμοκρασία που έχει η amd βάζουμε κανα καλό ανεμιστήρα μεγάλο

Είσαι κάποια χρόνια πίσω... τα πράγματα άλλαξαν :)

Κατά τα άλλα, αφού δεν μπορείς να αγοράσεις αυτά που προτείναμε, καλορίζικο το συστήματάκι σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Χθες, στις 22:39]

Κατά τα άλλα, αφού δεν μπορείς να αγοράσεις αυτά που προτείναμε, καλορίζικο το συστήματάκι σου. :)

οχι ρε παιδιά/. μπορώ να διαθέσω και κάτι παραπάνω. απλα προσπαθώ να ελαχιστοποιήσω το κόστος. Ιδέες πέρνω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Χθες, στις 10:39]

Το screenshot που βάζεις, επιλέχθηκε εντελώς στην τύχη, φαντάζομαι (?)

12713.png12718.png

12716.png12720.png

12721.png12730.png

12733.png12737.png

12736.png12738.png

Πρέπει να υπάρχουν άλλες 2 ή 3 κατηγορίες που ο 4600+ αποδίδει καλύτερα από τον Ε6300, αλλά μη ξεχνάμε και τον παράγοντα K8L, που για έναν άνθρωπο που αναβαθμίζει κάθε 5 χρόνια, είναι αρκετά σημαντικός...

Εγώ πάλι από αυτά τα screens διαπίστωσα για μια ακόμη φορά, ΤΗΝ ΚΟΡΟΙΔΙΑ της INTEL επί σειρά ετών να πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες....:D :D

Ακου εκεί ΙΝΤΕL EXTREME EDITION και @ρχιδιές.....:tomato: :tomato:

Καλά ρε ΄σεις πως αντέχατε τόσα χρόνια το δούλεμα???????? :jump::tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis [Σήμερα, στις 14:05]

Εγώ πάλι από αυτά τα screens διαπίστωσα για μια ακόμη φορά, ΤΗΝ ΚΟΡΟΙΔΙΑ της INTEL επί σειρά ετών να πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες....:D :D

Ακου εκεί ΙΝΤΕL EXTREME EDITION και @ρχιδιές.....:tomato: :tomato:

Καλά ρε ΄σεις πως αντέχατε τόσα χρόνια το δούλεμα???????? :jump::tomato:

Μπορεις να μας πεις και εμας τι ειδες ακριβως ?

υ.γ πραγματικα το στυλ που ποσταρεις αρκετα φορες ειναι ιδιαιτερα προκλητικο. Μηπως πρεπει να αλλαξει λιγο ........?

Φιλικα παντα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από PGM [Σήμερα, στις 14:08]

Μπορεις να μας πεις και εμας τι ειδες ακριβως ?

υ.γ πραγματικα το στυλ που ποσταρεις αρκετα φορες ειναι ιδιαιτερα προκλητικο. Μηπως πρεπει να αλλαξει λιγο ........?

Φιλικα παντα

Ρίξε μια ματιά στις μπάρες με ΜΑΥΡΟ χρώμα (Dark Side) και θα καταλάβεις.....:D

Οσο για το στυλάκι .... πάει πακέτο με το στύλ της εποχής που φοράνε μερικοί εδώ μέσα....;)

Αλλά ξέχασα .... INTEL all the way....:worship:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrolabos [Σήμερα, στις 14:14]

Ωραία, σου δείχνουμε το φεγγάρι και κοιτάς το δάκτυλο. Το καταλάβαμε αυτο.

Ωραία .... αφού αυτό κατάλαβες εύγε σου....:D

Μόνο που ξέχασες να πείς ότι το δάχτυλο στην παρούσα .... ήταν το δικό μου.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Προς gdp77: Δεν πιστεύεις ότι είναι πιο αναβαθμίσιμο ένα pc με core 2 duo, το οποίο μπορεί να πάει σε quad core, χωρίς καμία περαιτέρω αναβάθμιση? Θεωρώ ότι στα ίδια λεφτά, στην παρούσα φάση, το ΑΜ2 απλά είναι πίσω.

Προς Dag: Ξέρεις ότι ο ΕΕ δεν ήταν για το λαό, ήταν για να πουσάρεται και να ανεβάζει από τα 3.73 στα 5φεύγα. Σε εκείνες τις περιπτώσεις, ήταν ανώτερος. Όπως και να χει όμως, εγώ τότε αγόρασα AMD επειδή ακριβώς ήταν καλύτερη. Τώρα όπως και να το κάνουμε, δυστυχώς ή ευτυχώς, η Intel είναι από πάνω. Τώρα το όνομα FX φαίνεται κοροϊδία σε μερικούς. :flower:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.