Jump to content



OMG! Vista+OSX eat my dust...


Chosen

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Chosen

Μετά από

είμαι έτοιμος να μη βάλω ποτέ Vista!

(βάλτε το fullscreen για την απόλυτη εμπειρία...)

Δεν το είχαμε ξανασυζητήσει πριν κανά 8μηνο?

Βρε κατέβασε το Kororra XGL Live CD και πάθε την πλάκα σου!

Το έβαλα σε Sempronάκο με 512ΜΒ και onBoard VGA στα 64ΜΒ και πέταγε όπως στο βιντεάκι!

http://www.tuxmachines.org/node/5476

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Χθες, στις 17:28]

Δεν το είχαμε ξανασυζητήσει πριν κανά 8μηνο?

Βρε κατέβασε το Kororra XGL Live CD και πάθε την πλάκα σου!

Το έβαλα σε Sempronάκο με 512ΜΒ και onBoard VGA στα 64ΜΒ και πέταγε όπως στο βιντεάκι!

http://www.tuxmachines.org/node/5476

Loipon, katarxas tha diorthoso to post molis ksanampo apo ta XP.

Kata defteron, it sucks (eimai apo to live cd).

* Bootarw apo to livecd, to mouse sensitivity einai sto theo (ekana 20" na patiso to "Quote" ). Pao na to katevaso, kai ti mou leei o theos tou plug-n-play? "You have to restart KDE for the changes to take effect" <--- WTF?

* Proto proto minima pou dinei en to metaksy, "You have an nVidia-based GFX card, therefore the XGL interface will be disabled" (poios irthe?)

Anoigo to ReadMe kai ti vlepo?

Kororaa no-longer includes the non-GPL closed source video drivers from ATI and NVIDIA due to the GPL violation issue. If you have one of these cards you can still use the livecd without the fancy effects (select "none" in aiglxchooser)

Note that the open source radeon driver does support *some* newer ATI cards and is getting better and better. There is no open source 3D driver for NVIDIA cards.

A re Bill Gates pou sas xreiazetai...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

Και τι έγινε δλδ με τα 3d desktops? Θα γίνει η ζωή μας καλύτερη; ΠΩΣ!!!

Και όπως είπε και ο fragma....games games είστε εδώ????????

Αυτό λες εσύ; Εδώ άλλαξα την ταχύτητα του mouse και μου λέει ότι οι αλλαγές θέλουν restart...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

Και τι έγινε δλδ με τα 3d desktops? Θα γίνει η ζωή μας καλύτερη; ΠΩΣ!!!

Και όπως είπε και ο fragma....games games είστε εδώ????????

Τα games δεν ειναι το παν, οσο για το 3d desktop αν υλοποιηθει σωστα ναι μπορει να κανει την ζωη μας καλυτερη...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

..... Εδώ άλλαξα την ταχύτητα του mouse και μου λέει ότι οι αλλαγές θέλουν restart...

MS forever λέμε.....

Αρχική απάντηση από unstoppable

Τα games δεν ειναι το παν....

Ούτε βέβαια η υπόθεση "desktops"...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ακούω σε linux να θέλει restart για τις ρυθμίσεις του mouse.

Δεν ξερω τι λετε εσεις παιδες για Bill κτλ, εγω ξερω πως εχω στημενο μηχανημα με

Ubuntu linux και XGL σε καθημερινη χρηση και δουλευει αψογα και με πολυ περισσοτερα εφε απο αυτα που δειχνει το videaki :upside:

Link to comment
Share on other sites

To xgl πως το βαζεις σε καποιο λινουξ? Σιγουρα κοτσανα ρωταω αλλα μπορει να εχω πχ το suse το 10.1 με το γραφικο περιβαλλον που βλεπω παραπανω?

Επισης γινεται να μπει στο νεο red hat το 6 που μολις βγηκε?

ΥΓ. me noob at linux

Link to comment
Share on other sites

Το δίναμε στην dte. Όχι το 0.3, αλλά το "καλό", το 0.1 ή το 0.2 (δεν θυμάμαι ποιο εκ των 2).

Το "καλό" έχει τους binary nvidia + ati drivers (τους επίσημους βρε παιδί) και παίζει jet στις nvidia, και όχι και τόσο jet στις ati (αν την αναγνωρίσει και φορτώσει παίζει κι εκεί jet).

Στο 0.3 οι developers αποφάσισαν ότι το να έχουν binary drivers με τη διανομή είναι πρόβλημα για τη GPL, οπότε οι drivers έφυγαν και το kororaa θα ξαναγυρίσει σιγά σιγά εκεί που ήταν πριν βγάλει τις 0.1 / 0.2, ένα gentoo derivative που χρησιμοποιούν μόνο οι developers του (και άντε και κάνας κολλητός τους).

Όσον αφορά τα restart, restart στο kde/xserver/whatevah δε σημαίνει restart του συστήματος, ένα logout/login ή ένα ctrl+alt+backspace αρκεί.

Πάντως Chόsenα, ψάξε το 0.1 / 0.2, έτσι για να δεις το free airo ( αν σε ενδιαφέρει πάντα ;) )

Γενικά μπορείς να το βάλεις και στη διανομή που δουλεύεις, ειδικά στα opensuse, ubuntu υπάρχουν και οδηγίες από την κοινότητα.

Και στην έκθεση, είχαμε στήσει ένα Ubuntu xgl-ούχο, και ήταν αυτό που "τράβαγε" την προσοχή στο κοινό.

cimg1488labfn9.th.jpg

Την καλημέρα μου.

ps: hint: η εικόνα έχει ένα easter egg, όποιος το βρει κερδίζει γλυφιτζούρι!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.