Jump to content


Windows Vista


FRuLiS13_acg

Recommended Posts

Πρωτα απο ολα την καλημερα μου σε ολους τους χρηστες του φορουμ. Αυτη την φορα αποφασισα να βαλω ενα πιο γενικο τιτλο στο θεμα μου, ωστε να τραβηξω την προσοχη οπως επισης και τις αποψεις ολο και περισσοτερων χρηστων.

Πριν ξεκινησω να γραψω αυτα που θελω, θα κανω μια μικρη επισημανση. Παρατηρησα πως δεν υπαρχει καποια συγκεκριμενη ενοτητα μεσα στο φορουμ για το συγκεκριμενο λειτουργικο. (Ελπιζω να μην κανω λαθος, και να μην υποστω καποιο κραξιμο!) Βασικος λογος που θιγω το συγκεκριμενο θεμα ειναι το γεγονος οτι θα μπορουσε να γινει μια συνεχης ανταλλαγη αποψεων, παρατηρησεων & προβληματων γυρω απο τα Vista. To ξερω πως στην παρουσα φαση δεν εχουμε κατι το συγκεκριμενο παρα μονο καποιες δοκιμαστικες εκδοσεις. Αλλα ειναι καλο να καταθετουμε καποια σχολια, τουλαχιστον οσοι θελουμε να δοκιμασουμε την τυχη μας με την εκδοση αυτη.

Για να προχωρησω στο κυριως θεμα, αυτο που με απασχολει (και θελω φυσικα την γνωμη σας) στην παρουσα φαση ειναι το εξης - Δουλευω στο δευτερο μου μηχανημα (το οποιο ειναι φορητο vista ready) το λειτουργικο που οι περοσσοτεροι απο εσας εχετε και δεν ειναι αλλο απο τα Windows XP Pro (μονταρισμενα απο εμενα μεσα απο nlite). Στην παρουσα φαση αντιμετωπιζω καποια προβληματα και το βλεπω το φορματ να μην ειναι τοσο μακρια οσο το φανταζομουν. Χθες μου ηρθε μια αναλαμπη καθως επηζα πανω σε μαθηματικα. Σκεφτηκα και ειπα "...αφου θα κανεις που θα κανεις φορματ και θα καταπονησεις το δισκο σου! γιατι πρωτα δεν δοκιμαζεις να περασεις απο επανω με την μορφη upgrade τα Vista να παρεις μια ιδεα. Και πατατα να βγουν θα ξελασπωσεις μονο με ενα και μοναδικο φορματ..."

Το ολο θεμα ξεκινα απο εδω! Σαν ιδεα το παραπανω μπορω να το υλοποιησω? Μπορω να τα περασω πανω στα XP με την μορφη upgrade? Γνωριζω πως το καλυτερο δυνατο σεναριο ειναι να κανεις την εγκαταστσαση σε καθαρο δισκο or καθαρο partition δισκου. Το θεμα ειναι αν αξιζει να δοκιμασω κατω υπο αυτες τις συνθηκες. Δηλ. να μην περασω δεδομενα σε αλλο μερος του δισκου μου που ισως μετεπειτα να χρειαστει να φορμαρω.

Οπως ανεφερα αρκετα νωριτερα το μηχανημα μου ειναι Vista Ready...

Conroe επεξεργαστης

2gb ram

καρτα γραφικων αρκετα δυνατη (7900gt με 512 μνημη)

σκληρο δισκο 120GB χωρισμενο σε partition

Θα ηθελα οσοι εχουν την καλοσυνη να σχολιασουν αυτο που εχω κατα νου και να μου προτεινουν αν αξιζει να προχωρησω. Ολες οι αποψεις ειναι φυσικα δεκτες και επιθυμιτες. Αναλογα με τις απαντησεις θα προχωρησω παραπερα... Ευχαριστω προκαταβολικα οσους ειχαν την καλη διαθεση να ασχοληθουν.

(Εχω στην κατοχη μου RC1 & RC2 εκδοσεις)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Το format φίλε μου είναι 2 λεπτά παραπάνω αναμονή στο Setup..

Κάνε το να τελειώνεις και να έχεις πιο σωστή άποψη για το λειτουργικό που θέλεις να δοκιμάσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα RC1/2 δεν υποστηρίζουν την διαδικασία UPGRADE. Οπότε θα κάνεις αναγκαστικά format.

Το ίδιο έκανα κι εγώ, αλλά δε μπόρεσα να τα κρατήσω σαν πρωτεύον λειτουργικό, αφού δε βλέπει σωστά την SB-Audigy, παρόλο που δίνει η ίδια η Creative drivers. Επίσης δε βρίσκω drivers για την κάρτα της δορυφορικής που μου είναι απαραίτητη.

Link to comment
Share on other sites

Format και απο μένα. Και να σου πω και κάτι? δεν αξίζει να σκέφτεσαι για vista μέσα στο 2006 τουλάχιστον, εκτος και αν είσαι διατεθημένος να πληρώσεις το ποσο για τα γνήσια που και πάλι όμως δεν θα το συνηστούσα γιατι πρέπει να περιμένουμε πρώτα να βγει και κανενα service pack. Το μόνο ολοκληρωμένο και δοκιμασμένο λειτουργικο απο Μερια windows ειναι τα xp pro. Αρα κανε φορματ, περνα τα xp παλι και περίμενε μέχρι να βγουν τα final vista (και αν εχεις υπομονη, μεχρι να βγει και κανενα service pack).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κωστάκης

Για να μήν ανοίγω άλλο θέμα... έχω τα vista beta 1 αλλα δέν έχω cd key,στο site της MS βρίσκω μόνο link για RC1 και RC2 πού παίζει να βρώ???

Δεν παιζει αυτο το serial και σε beta 1?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κωστάκης

Για να μήν ανοίγω άλλο θέμα... έχω τα vista beta 1 αλλα δέν έχω cd key,στο site της MS βρίσκω μόνο link για RC1 και RC2 πού παίζει να βρώ???

Γιατι να βάλεις το beta 1 ενω εχουν βγει 3 release μετα απο αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Μόλις τα πέρασα κι εγώ σε ένα beta μηχανάκι.

Δεν βλέπω transparencies και το κολπάκι αλλαγής των Windows.

Πως μπορώ να τα ενεργοποιήσω?

Πρέπει να υποστηρίζει full DX9 το μηχάνημα και η κάρτα σου. Αν το έχεις κάνει σε VM για παράδειγμα, δε θα τα δεις :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Πρέπει να υποστηρίζει full DX9 το μηχάνημα και η κάρτα σου. Αν το έχεις κάνει σε VM για παράδειγμα, δε θα τα δεις :)

Είναι πάνω σε μία GeForce4 Ti4800SE. Η οποία απ'ότι είδα από site της nVidia δεν έχει drivers για Windows Vista.. Οπότε no go.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jogi

Γιατι να βάλεις το beta 1 ενω εχουν βγει 3 release μετα απο αυτό?

απλώς αυτό έπεσε στα χέρια μου. + οτι έχω pstn και δέν μπορώ να τα κατεβάσω

Αρχική απάντηση από jpavly

Μόλις τα πέρασα κι εγώ σε ένα beta μηχανάκι.

Δεν βλέπω transparencies και το κολπάκι αλλαγής των Windows.

Πως μπορώ να τα ενεργοποιήσω?

Μήπως μπορείς να μου δώσεις το serial?? :o

Link to comment
Share on other sites

Το serial του RC1 δεν κάνει για beta δυστυχώς!

Αν δεν έχεις δυνατότητα να το κατεβάσεις, στείλε μου ένα ΠΜ να έρθεις να σου δώσω ένα DVDάκι.

Anyway, τα serial τα παίρνεις free με ένα login στο MSN Network από το site των Vista.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Το serial του RC1 δεν κάνει για beta δυστυχώς!

Αν δεν έχεις δυνατότητα να το κατεβάσεις, στείλε μου ένα ΠΜ να έρθεις να σου δώσω ένα DVDάκι.

Anyway, τα serial τα παίρνεις free με ένα login στο MSN Network από το site των Vista.

ναι το 3έρω δέν κατάλαβα οτι μίλαγεσ για RC1!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους τους χρηστες του φορουμ. Τελικα αφου αφησα 1 με 2 ημερες περιθωριο να περασουν προκειμενου να δω τι απαντησεις θα λαβω, προχωρησα στο σχεδιο που ειχα στο νου μου. (το οποιο λιγο πολυ εξηγησα στο πρωτο μου μνμ)

Αρχικα πριν περασω στην εγκατασταση, φροντισα και κατεβασα οτι drivers μπορουσα για το μηχανημα μου (καρτα γραφικων κτλ.) οπως επισης και ενα μικρο προγραμματακι το οποιο φανερωνει την συμβατοτητα του εκαστοτε μηχανηματος με το νεο λειτουργικο Vista (οφειλω να παραδεχτω οτι ειναι πραγματικα πολυ χρησιμο και οποιοσδηποτε θελει μπορει πολυ ευκολα να το βρει). Τα αποτελεσματα συμβατοτητας δεν με ξαφνιασαν. Σε επιπεδο hardware ελαβα το μυνημα πληρους υποστηριξης με ελαχιστες εξαιρεσεις οπως αυτην που ειχε να κανει σχεση με την καμερα του φορητου μου & την καρτα ηχου (your sound card supports high definition sound so a problem may take place.... contact with... κατι τετοιο τελος παντων).

Παρα το γεγονος οτι ο χρηστης Wizard! με ειχε ενημερωσει οτι το upgrade δεν υποστηριζεται απο τις δοκιμαστικες εκδοσεις που ειναι διαθεσιμες εως σημερα, πηρα την αποφαση να προχωρησω στην εγκατασταση του λειτουργικου με την μορφη upgrade. Τελικα παρολο που εδειξε οτι η εγκατασταση θα "τσουλισει" το τελικο αποτελεσμα ηταν απαγοητευτικο! Ελαβα μυνημα που με ενημερωνε οτι η εγκατασταση δεν μπορει να ολοκληρωθει και πως θα γινει ...restore my previous OS... Φανταστειτε πως ολα αυτα εγιναν λιγο πριν το 95% της εγκαταστασης. Αρα για την ωρα εφαγα πορτα!

Το θεμα προς συζητηση την δεδομενη στιγμη δεν ειναι το hardware κομματι αλλα το Software κατα την ταπεινη μου αποψη! Λιγο πολυ ολοι ξερουμε με βαση το εχει διαρευσει στο διαδικτυο ποιες ειναι απαιτησεις του νεου λειτουργικου για μνημη, καρτα γραφικων, επεξεργαστικη δυναμη & σκληρο δισκο. Αυτο ομως που πολυ λιγο εχει σχολιαστει ειναι η συμβατοτητα του παροντος software με τα Vista. Πιο συγκεκριμενα οφειλω να παραδεχτω πως απαγοητευτηκα που το Kaspersky δεν δουλευει με Vista.

Θα ηθελα ενα πρωτο σχολιο πανω στο συγκεκριμενο θεμα. Οπως επισης και ενα σχολιο για την πολιτικη που θα εφαρμοσει η Microsoft για το νεο λειτουργικο της με διαφορες εταιρειες. Υπαρχει περιπτωση καποια προγραμματα που κανουμε χρηση στα XP, να μην τα δουμε ποτε στα Vista? Θα περιμενω τις αποψεις σας και θα επανελθω... Καλη συνεχεια σε ολους!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.