Jump to content



Windows Vista


FRuLiS13_acg

Recommended Posts

οχι. λογικα ολα τα προγραμματα αργα ή γρηγορα θα βγουν για vista. πιστευω ομως το να πας σε βιστα σε λιγοτερο απο 6 μηνες με ενα χρονο ειναι σαν να θελεις να γινεις beta tester των εταιριων.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Σε ερώτηση αν υπάρχουν drivers windows vista για το netmod η απάντηση ήταν:

Aγαπητέ Κύριε,

Δεν υπάρχουν drivers για vista αυτή τη στιγμή .Υπάρχουν driver μόνο για windows XP & XP64bit beta version και drivers για Hyperthreading and Dual Core machines πάλι σε beta version .

Link to comment
Share on other sites

Τελικά απ' ότι έχω καταλάβει δεν υπάρχει διαφορετική έκδοση Vista Media Center Edition αλλά ''περιλαμβάνεται'' στην ''κανονική'' (σε κάποια/ες έκδοση τεσπά από τις πολλές - καμία εκ των οποίων όμως δε λέγεται ''Media Center'' - όπως παλιά με τα XP ('XP Media Center Edition'').

Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κατα ποσο εχει ενδιαφερων η συγκεκριμενη ενημερωση που ειχα αποψε αργα το απογευμα, αλλα εχει κυκλοφορησει νεα εκδοση Vista! Πιο συγκεκριμενα ειναι RTM Build 5840.

Tα παραπανω δεν τα υιοθετω γιατι δεν ειναι διασταυρωμενα απλα θεωρω πολυ εγκυρο το ατομο το οποιο μου μετεφερε τη συγκεκριμενη ειδηση. Αν καταλαβα η συγκεκριμενη εκδοση επιτρεπει την εγκατασταση μεσα απο upgrade και ειναι ακομη πιο σταθερη. Οσοι γνωριζετε κατι παραπανω θα ηταν χρησιμο να προσφερετε τις γνωσεις σας.

Οποιος γνωριζει παρακαλω ας εξηγησει τι ειναι RTM edition. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Τελικά απ' ότι έχω καταλάβει δεν υπάρχει διαφορετική έκδοση Vista Media Center Edition αλλά ''περιλαμβάνεται'' στην ''κανονική'' (σε κάποια/ες έκδοση τεσπά από τις πολλές - καμία εκ των οποίων όμως δε λέγεται ''Media Center'' - όπως παλιά με τα XP ('XP Media Center Edition'').

Σωστά;

Σωστά, το Media Center είναι μενού των Vista πλέον.

Με την ίδια λογική, fullscreen player και menus δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν μπορω να θεωρω τον εαυτο μου λιγο τυχερο αλλα πριν απο λιγο εφτασε στα χερια μου η εκδοση Vista 5840! Απο οτι εχω ακουσει ειναι η καλυτερη απο ολες τις δοκιμαστικες που εχουν κυκλοφορησει, και οπως φαινεται μπορει να ειναι και απο τις τελευταιες. Επειδη στην παρουσα φαση δεν εχω χρονο, θα δοκιμασω να την περασω αυριο.

Ενα πραγμα εχω στο νου μου και αυτο συζητουσα σημερα με καποια ατομα, το ποσο γρηγορα θα παρουσιαστει ενδιαφερων για τα Vista (σε σχεση με τωρα) με το που παρουσιαστουν οι πρωτες καρτες γραφικω DirectX 10 & τα πρωτα παιχνιδια που θα το υποστηριζουν.

(Πιστεψτε με δεν ειναι τοσο μακρια οσο νομιζουμε η στιγμη αυτη. Καθε νεα καινοτομια αποφερει χρηματα και τονωση στην αγορα, αυτο ειναι κατι που οι εταιρειες το γνωριζουν πολυ καλα.)

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κατεβάσω τα 64μπιτα vista και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

Ενώ μου δείχνει ότι πχ έχει κατεβάσει πχ 500ΜΒ απο το ισο αρχείο, εκεί που το αποθηκεύει βλέπω ότι πιάνει χώρο μόνο 9κΒ και δεν αλλάζει τίποτα...

Προσπαθώ από http://download.windowsvista.com/preview/rc1/en/download.htm (δεξιά κάτω βρίσκεται το αρχείο.)

Εχω 4 partitions και λέω το ένα να το χαραμίσω να δω τα vista.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983

Μήπως εννοούν οτι οταν έρθουν, θα τα δώσουν δωρεάν σε όσους αγοράσουν τώρα τους φορητούς?

Yeap

"Από τις 26 Οκτωβρίου, με κάθε αγορά οποιουδήποτε σταθερού ή φορητού υπολογιστή TURBO-X με εγκατεστημένο λειτουργικό σύστημα Windows XP Home ή Pro (Ελληνικά ή Αγγλικά) ή Windows Media Center Edition 2005 το Πλαίσιο σας προσφέρει πρώτο εντελώς ΔΩΡΕΑΝ το πολυαναμενόμενο νέο λειτουργικό σύστημα Microsoft Windows Vista όταν αυτό κυκλοφορήσει (A Τρίμηνο 2007).

Εσείς, απλά προσκομίστε στο κοντινότερο σε εσάς κατάστημα Πλαίσιο το ειδικό κουπόνι που θα παραλάβετε με την αγορά του νέου σας Turbo-X υπολογιστή και το Πλαίσιο θα σας παραδώσει χωρίς κανένα απολύτως κόστος τα Νέα Microsoft Windows Vista."

http://www.plaisio.gr/promovista.aspx

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FRuLiS13_acg [27-10-2006 21:44]

Δεν ξερω αν μπορω να θεωρω τον εαυτο μου λιγο τυχερο αλλα πριν απο λιγο εφτασε στα χερια μου η εκδοση Vista 5840! Απο οτι εχω ακουσει ειναι η καλυτερη απο ολες τις δοκιμαστικες που εχουν κυκλοφορησει, και οπως φαινεται μπορει να ειναι και απο τις τελευταιες. Επειδη στην παρουσα φαση δεν εχω χρονο, θα δοκιμασω να την περασω αυριο.

Ενα πραγμα εχω στο νου μου και αυτο συζητουσα σημερα με καποια ατομα, το ποσο γρηγορα θα παρουσιαστει ενδιαφερων για τα Vista (σε σχεση με τωρα) με το που παρουσιαστουν οι πρωτες καρτες γραφικω DirectX 10 & τα πρωτα παιχνιδια που θα το υποστηριζουν.

(Πιστεψτε με δεν ειναι τοσο μακρια οσο νομιζουμε η στιγμη αυτη. Καθε νεα καινοτομια αποφερει χρηματα και τονωση στην αγορα, αυτο ειναι κατι που οι εταιρειες το γνωριζουν πολυ καλα.)

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΙΚΗ ΕΚΔΟΣΗ ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ.

ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ORIGINAL WINDOWS VISTA.

Τα τελικά Vista τα έχεις στα χέρια σου και δεν υποστηρίζουν directX-10 αλλά directX-9L.

Επομένως οι κάρτες DirectX 10 δεν θα δώσουν τίποτα σε αυτή τη φάση.

Δες το και μόνος σου και πες μας κι εμάς.

Όσο για τα παιχνίδια, όχι δεν θα κάνουν τη διαφορά.

Θα βγει το Halo Vista τον Ιανουάριο και θα δείτε.

Με την τρέχουσα πολιτική της M$ στο θέμα των hardware upgrades και της απαγόρευσης εγκατάστασης σε περισσότερους από έναν υπολογιστές, ας ψάξει αλλού να βρει beta testers.

EDIT

Αν υπάρχει η δυνατότητα αγοράς τους (υπό προυποθέσεις πχ απεριόριστα hardware upgrades) pls PM me.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.