Jump to content



Πέθανε το Ad-aware?


PercSync

Recommended Posts

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα :)

Έκανα μια βόλτα στο γνωστό best 46 free utilities (είχε update εχθές) και στην κατηγορία 3 'Best Free Adware/Spyware/Scumware Remover'

είδα οτι δεν υπήρχε καν το Adaware και το spybot!

Σύμφωνα με τα λεγόμενα τους

A couple of years ago most folks relied on SpyBot Search and Destroy and Ad-Aware for spyware protection. Alas spyware has evolved so quickly that these once outstanding products are no longer up to the task of providing primary protection though they remain useful as secondary, on-demand scanners.

Αυτο που προτείνει είναι το Windows Defender και το spywareterminator.

Τι γνώμη έχετε?

Είναι δυνατόν ενας κολλοσός σαν το adaware να έχει πάρει την κάτω βόλτα?

Πάντως κατέβασα το spywareterminator για ενα Mini test και οκ! βρήκα 3-4 που δεν βρήκε το adaware. Παρόλα αυτά δεν θέλω να φορτώνω το σύστημα με ενα σωρό προγράμματα.

Τι γνώμη έχετε εσείς?

Ακόμα έχει ρίξει στον πάτο το free zone alarm και προτείνει kerio και comodo για normal kai advanced users αντίστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Όλες αυτές οι anti-βλακείες, λίγα πράγματα κάνουν.

Αυτό που έχω να σου προτείνω, είναι βάλεις ένα καλό firewall και να σώσεις Image του δίσκου με πχ acroni true image...

Πλάκα, πλάκα chriss, έχω καμιά βδομάδα με ubuntu 6.06 και φαίνεται ανέπαφο μέχρι στιγμής. Σερφάρω πρακτικά ''γυμνός'' (μόνο ff2!)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chriss

Κατάντησε κουραστικό με βρωμο spyware/adware/trojan , αχ και να μπορούσα να κατργήσω τελείως τα XP και να δουλεύω μόνο στο linuxaki μου.

Και πάλι θα πρέπει να φυλάγεσαι μην σου "κάτσει" κανένα rootkit ή να γίνει το PC σου zombie σε κάποιο botnet. Είναι όλα θέμα χρήστη κατά τη γνώμη μου. Όπως όταν μπαίνεις στο αμάξι σου έχεις μια "έκτη αίσθηση" για πιθανούς κινδύνους έτσι πρέπει να λειτουργούμε κατα κάποιο τρόπο και όταν χρησιμοποιούμε το internet. Τα αθώα χρόνια στο internet, αν υπήρξαν ποτέ, έχουν περάσει ανεπιστρεπτί.

Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει update από 19/9 πάντως.

Αυτά παθαίνουν τα καλά προγράμματα, όταν το ρίχνουν όλοι στο cracking. :TD:

’λλο να χρησιμοποιείς το free και άλλο να σπας το professional.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chriss [Σήμερα, στις 20:13]

Εμένα έκανε τελευταίο update 12/10 και με την "ευκαιρία" έκανε και σήμερα!!!

+1

μαλιστα κατεβασα και την εκδοση 1.06 που μου υποδειξε...

Link to comment
Share on other sites

παρακαλώ να σοβαρευτούμε.

Το μόνο σχετικά ontopic reply είναι του φίλου jpavly.

ΔΕΝ είναι αναγκαστικό να απαντήσετε.

Έκανα το τοπικ να παρω απόψεις για το adaware και το spyware terminator αν δεν έγινε κατανοητό.

Link to comment
Share on other sites

Καλα, δεν ρωτας μονο αυτο γιατι κατι αναφερεις και για firewall, γενικα το ολο topic αποπνεει ενα προβληματισμο γενικα με τα adware και την ασφαλεια στο δυαδικτιο γιαυτο και οι απαντησεις που ελαβες.

Η αληθεια ειναι οτι πλεον το adware και το spybot s&d ειναι πλεον ξεπερασμενα απο αλλα

ικανοτερα προγραμματα, πχ. avg antispyware ή ακομα καλυτερα ενα αντιικο που σου παρεχει προστασια απο spyware.Τα ειχα και τα δυο για πανω απο δυο χρονια και εφαγαν σουτ γιατι δεν εβρισκαν τιποτα τον τελευταιο χρονο.Προσωπικα ενα real time antispyware το θεωρω μια δευτερη γραμμη realtime αμυνας μετα απο ενα αντιικο προγραμμα και αναλογα τον user και τις προταιρεοτητες του προτεινεται, εγω προσωπικα δεν βαζω λογο resources economy, θεωροντας οτι το αντιικο ειναι αρκετο.Τωρα για offline-demand scanner-καλο ειναι να υπαρχει μια "δευτερη γνωμη" σε ενα file ή για spyware cookies.

Το Windows Defender ειχε λογοκριθει παλιοτερα- για την database του και το rating που χρησιμοποιουσε, αυτα επι εποχης που λεγοτανε windows antispyware πριν 1+1/2 χρονο περιπου.Το beta windows defender που ειχα δοκιμασει-τωρα εχει βγει οfiicial εκδοση-δεν μου αρεσε λογω περιορισμενης πληροφορισης και παραμετροποιησης.

Οσον αφορα τα firewall αν εχεις router με hardware firewall ενα application filtering ειναι αρκετο, και ενα απο τα καλυτερα εχει το Look N' Stop.Το commodo ειναι βαρυ firewall για το συστημα και το free zone alarm ακουγεται να εχει προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.