Jump to content



Σοβαρά προβλήματα με καινούριο υπολογιστή


ggeorge

Recommended Posts

Λοιπον με πηραν χθες το βράδυ τηλεφωνο γιατί ηταν στο μαγαζί και δεν τους κόλλαγε καθόλου και δεν ξεραν τι να κανουν

Πηγα τους εδειξα τα συμπτώματα που τα είχα σε φωτογραφίες και μου είπαν πως κατι μαλλον δεν είναι συμβατο . Ετσι θα βάλουν άλλες μνήμες (KINKSTON η κάπως έτσι) θα αλλάξουν την κάρτα γραφικών που έτσι και αλλιώς τους είπα οτι θέλω να την αλλάξω,.θα βάλουν την Νvidia 6600 και θα αλλάξουν και το raid 0 που εχω. Μου είπανε οτι η μητρική εχει 2 τρόπους raid (δε θυμαμαι πως τους είπε) ο ενας λίγο πιο γρήγορος απο τον αλλο. Θα τους συνδεσει με το δευτερο

Και βλέπουμε. Το καλό είναι ότι είναι συνεργάσιμος και δε μου λέει οτι είναι όλα μια χαρα. Νεότερα την πέμπτη παρασκευή... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από ggeorge

Λοιπον με πηραν χθες το βράδυ τηλεφωνο γιατί ηταν στο μαγαζί και δεν τους κόλλαγε καθόλου και δεν ξεραν τι να κανουν

Πηγα τους εδειξα τα συμπτώματα που τα είχα σε φωτογραφίες και μου είπαν πως κατι μαλλον δεν είναι συμβατο . Ετσι θα βάλουν άλλες μνήμες (KINKSTON η κάπως έτσι) θα αλλάξουν την κάρτα γραφικών που έτσι και αλλιώς τους είπα οτι θέλω να την αλλάξω,.θα βάλουν την Νvidia 6600 και θα αλλάξουν και το raid 0 που εχω. Μου είπανε οτι η μητρική εχει 2 τρόπους raid (δε θυμαμαι πως τους είπε) ο ενας λίγο πιο γρήγορος απο τον αλλο. Θα τους συνδεσει με το δευτερο

Και βλέπουμε. Το καλό είναι ότι είναι συνεργάσιμος και δε μου λέει οτι είναι όλα μια χαρα. Νεότερα την πέμπτη παρασκευή... :)

τσαμπα κοιτα και σου παρουν δραχμη,τι σου ειπαν για την καρτα γραφικων;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον οι μνήμες δε φταίνε είναι συμβατές. Και εγω με την ίδια σύνθεση είχα τα ίδια προβλήματα. Κατέβασα νέους drivers του intel chip και έβαλα την f6 και όλα είναι οκ απο ότι φένεται

Link to comment
Share on other sites

@ggeorge: αφου τα παιδία του φόρουμ σε βοηθάνε τόσο πολύ, τι θα έλεγες να βοηθήσεις κι εσύ εμάς να έχουμε μια καλύτερη ποιότητα ζωής ;

Σε παρακαλώ θερμά να γράψεις εδώ ποιό ειναι αυτό το κατάστημα που σε εξυπηρετησε τόσο σωστά, για να πάω εγώ και ολοι οι φίλοι εδώ, να κάνουμε εκέι την επόμενη αναβάθμισή μας ενόψη vista.

Αν ειναι αλυσίδα, γράψε και ποιας περιοχής το υποκατάστημα ειναι. Ταξιδεύω και μεχρι Σαλονίκη, αρκει να έχω τη σωστή, επαγγελματική εξυπηρέτηση.

Αφου σε έπεισε οτι με 150 ευρώ για γνησια windows θα παίζει διαφορετικά το hardware απ ότι με τα "δανεικά", ειναι μεγαλος μάγκας ο άνθρωπος.

Δηλ, τα windows cd μεσα στο χαρτονάκι, έχουν βελτιστοποιημένο κώδικα, ενω τα downloaded versions είναι γραμμενα "στο γόνατο" και σκάνε.. οκ.

Οσο για τη "λάθος" καρτα, ε άνθρωπος είναι λάθη κανει. μη του κόψουμε τον κώλο.

Θα μπορούσε κάλιστα να σου βάλει κατα λάθος μια 7950, και να στη χρεώσει για 6600, ετσι δεν ειναι????

ετσι, ετσι....

...και μέσα στην άγνοια (τη δική σου και του πωλητή/συναρμολογητή) αυτο το ριμάδι το raid τι το θελατε;

Link to comment
Share on other sites

Πέστου να συνδέσει τον backup στον onboard της ds4 και το raid στον ich8.και σε εμένα τα ίδια χαζά έκανε,τουλάχιστον με το f5.με το f6 δεν δοκίμασα,θέλω να δώ πρώτα τι ακριβώς παίζει με αυτό.

ναι...πήρα και εγώ intel :(

Link to comment
Share on other sites

εχω το ιδιο συστημα και (φυσικα) τα ιδια προβληματα...

-Ε6600

-DS4

-2X512 667 TwinMos

-7900GTX ( 91.31)

εκανα update το bios με Qflash και περασα το F6 (F6 2006/10/12)

http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/BIOS_DownloadFile.aspx?FileType=BIOS&FileID=12458

και περασα τον παρακατω driver για το chipset (8.1.1.1001 8/21/2006)

http://downloadfinder.intel.com/scripts-df-external/filter_results.aspx?strTypes=all&ProductID=2529&OSFullName=Windows*+XP+Professional〈=eng&strOSs=44&submit=Go%21

παρ΄ολα αυτα εχω τα παρακατω προβληματα :

1- το version του bios (εκτος απο την εκκινιση οπου εμφανιζεται F6 ) με τα

προγραμματα CPUZ , 3dmark κλπ εμφανιζεται F5.

2- οποτε ενεργοποιω απο το bios το MIT (cruise,turbo,κλπ) το συστημα γινεται πολυ

ασταθες

3- το συστημα freeze στα 3dmark τεστς και δεν μπορω να εχω αποτελεσμα

επισης οποτε κανω restart με το κουμπι του case , πρωτα γινεται shut down

(σταματαει και ο δισκος) και μετα επανεκκινει.

καμμια προταση ??

Link to comment
Share on other sites

antisocial εκτός απο αυτά έχεις αλλα προβλήματα; Κολλάει οταν κάνεις καποια δουλίτσα; Γιατί αν είναι μόνο αυτά παλι καλά (1 και 3) , θα το ξεπεράσω..... Το 2 δεν το πολυκατάλαβα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ΜοΒο φαίνεται να έχει μερικά περίεργα προβλήματα και ασυμβατότητες και έχουν ξοδευτεί ΠΟΛΛΑ ηλεκτρόνια σε διαφορα φορουμς... Για δειτε μια εδώ μπας και βρειτε παρόμοιο πρόβλημα & λύση http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=109719

Link to comment
Share on other sites

τελικα παιδες δεν γινεται να γινει rma το mobo να παρει καποιο αλλο απο το μαγαζι αγορας του;Αφου αλλωστε ειναι υποχρεωμενοι να το αλλαξουν να γλιτωσει με δαυτο το παλλικαρι;Θα βρει αλλα αξιολογα mobo για core2duo.....:jump: :jump: :blink:

Link to comment
Share on other sites

ggeorge το συστημα ειναι πολυ σταθερο και δεν εχω καποιο αλλο προβλημα.

Ολο το ΣΚ το δουλευα εντατικα και δεν εμφανισε καποιο προβλημα

Προβληματα σαν τα δικα σου μου παρουσιαζε οταν ειχα τους παλιους drivers (απο το CD)

και τον δισκο (WD 2500YS) με δυο partitions και XP Pro Gr sp2.

Αν και δεν πιστευω να ευθυνονται τα partitions ή τα XP , οταν ξαναστεισα το συστημα

χωρις partitions και με ΧP Pro ENG sp2 (και φυσικα με τους καινουργιους drivers) το συστημα ηταν σταθερο. (με PartitionMagic ξαναδημιουργησα τα partitions και ολα

καλα)

Δοκιμασε τους drivers , το δικο μου συστημα ειναι οκ !

Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε βρε παιδια. Σημερα το βραδυ θα τον παρω. Η γκαντεμια είναι οτι για ενα μηνα θα γυρναω απο σεμιναριο στο σπίτι στις 10 το βράδυ (ξυπναω και στις 5.30) και δε ξερω αν θα προλάβω να τον δοκιμασω γρήγορα. Για να δουμε

Link to comment
Share on other sites

Και τα προβλήματα του καινούριου υπολογιστή συνεχίζονται

Υστερα απο αλλαγές σε μνήμες κάρτες γραφικών , κατάργηση raid0 σταματησαν τα πολλά κολλήματα και οι μπλε οθόνες των windows , αλλα παραμένει ενα προβλημα που δεν ξερω καν αν είναι πρόβλημα.

Οταν ανοίγω στο pinnacle studio 9 ενα projects και το βάλω να παίξει υστερα απο 20 δευτερόλεπτα και ενω το δείχνει κανονικά αρχίζει και κολλάει η εικόνα ενω ακούγεται ο ηχος. Και στον προηγούμενο υπολογιστή γινότανε αυτό αλλα εκει είχα 512 μνήμη. Τώρα με 2 G είναι λογικό; Το ποιο σοβαρό πρόβλημα είναι ότι αν δε το σταματήσω αμεσως κολλάει μονιμως και πρέπει να κλεισω τον υπολογιστή για να ξαναδουλέψω. Εβαλα το ιδιο ακριβώς project σε ενα laptop 2 ετιας (512 μνήμη) και ναι μεν κολλαει που και που η εικόνα αλλα το προγραμμα δουλευει κανονικα.... Τι συμβαίνει ; δε προλαβαίνει ο σκληρός;

Στο project αυτο εχω mpeg2 στα 8000Κ/sec και εναλλάσονται περίπου κάθε δευτερόλεπτο. Είναι λογικά τα κολληματα; Τι μπορεί να φταιει;

Υπομονή κάνω μεχρι να τελειώσει η ταινία και να μεταβώ σε premiere. Αλλα μέχρι να τελειώσει.....

Το αστείο της υποθεσης είναι οτι πλέον το AE τρέχει πολύ γρήγορα. (χθες έβαλα πυροβολισμούς σε μια σκηνη και είχα 180 timeline!!! . (Βέβαια εμφανίζονται σταδιακά, πέντε πεντε) Και το render γίνεται πολύ γρηγορα

Κάτι που ξεχασα. Εχω το pinnacle studio 9.4 plus

Ti να κάνω ; Να τον πάω ξανα πίσω ή είναι λογικό;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ggeorge

Και τα προβλήματα του καινούριου υπολογιστή συνεχίζονται

Υστερα απο αλλαγές σε μνήμες κάρτες γραφικών , κατάργηση raid0 σταματησαν τα πολλά κολλήματα και οι μπλε οθόνες των windows , αλλα παραμένει ενα προβλημα που δεν ξερω καν αν είναι πρόβλημα.

Οταν ανοίγω στο pinnacle studio 9 ενα projects και το βάλω να παίξει υστερα απο 20 δευτερόλεπτα και ενω το δείχνει κανονικά αρχίζει και κολλάει η εικόνα ενω ακούγεται ο ηχος. Και στον προηγούμενο υπολογιστή γινότανε αυτό αλλα εκει είχα 512 μνήμη. Τώρα με 2 G είναι λογικό; Το ποιο σοβαρό πρόβλημα είναι ότι αν δε το σταματήσω αμεσως κολλάει μονιμως και πρέπει να κλεισω τον υπολογιστή για να ξαναδουλέψω. Εβαλα το ιδιο ακριβώς project σε ενα laptop 2 ετιας (512 μνήμη) και ναι μεν κολλαει που και που η εικόνα αλλα το προγραμμα δουλευει κανονικα.... Τι συμβαίνει ; δε προλαβαίνει ο σκληρός;

Στο project αυτο εχω mpeg2 στα 8000Κ/sec και εναλλάσονται περίπου κάθε δευτερόλεπτο. Είναι λογικά τα κολληματα; Τι μπορεί να φταιει;

Υπομονή κάνω μεχρι να τελειώσει η ταινία και να μεταβώ σε premiere. Αλλα μέχρι να τελειώσει.....

Το αστείο της υποθεσης είναι οτι πλέον το AE τρέχει πολύ γρήγορα. (χθες έβαλα πυροβολισμούς σε μια σκηνη και είχα 180 timeline!!! . (Βέβαια εμφανίζονται σταδιακά, πέντε πεντε) Και το render γίνεται πολύ γρηγορα

Κάτι που ξεχασα. Εχω το pinnacle studio 9.4 plus

Ti να κάνω ; Να τον πάω ξανα πίσω ή είναι λογικό;

το κολλημα μαλλον ειναι μνημες, το πιθανοτερο αφου εχεις τωρα 1gb δεν θα υπηρχε προβλημα στο pinnacle.Πιο παλια σε δικο μου συστημα εκανε και εμενα τα ιδια(η μια μνημη ηταν "κτυπημενη").Το mob το αλλαξες;Αν ναι πιο εβαλες;

Link to comment
Share on other sites

Μνήμες αλλαξα

Είχα Twinmos και έβαλα Kingston.

και εχω ρε γμτ 2 GB μνημη. Είναι πολύ για τετοια κολληματα :(

mobo είναι η μητρική; Αν ναι δεν την εχω αλλάξει ακόμα. Πάντως μου είπανε ότι αν συννεχιστούν τα προβλήματα να την αλλάξουμε. Αλλα τι φταίει ; Η μητρική σαν μοντέλο φταίει ή ειναι ελλατωματική η δική μου; να παρω το ιδιο μοντέλο; Το μοντέλο δεν είναι λίγο δυσκολο να μη δουλεύει; Δεν εχουνε κανει τεστ; Εχετε να προτείνετε κάποια συγκεκριμενη; να παω και να του πω θελω αυτη που δουλευει σίγουρα. Εχω core2 duo 6600

Α... και εχω ρε γμτ 2 GB μνημη. Είναι πολύ για τετοια κολληματα :(

Η μητρική που έχω είναι GIGABYTE 965P-ds4, GBIT SATA RAID , 3IEEE

Την αναβάθμιση F6 δεν τη βαζει γιατί λέει ότι πρεπει να δουλευει ετσι και αλλιώς και δεν είναι λύση να δουλευει με τις αναβαθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έχεις δώσει ακόμα το μαγαζί που είναι υπεύθυνο για την ταλαιπώρια σου.... Δηλαδή είναι σωστό να τη πατάνε και άλλοι με αυτούς τους ερασιτέχνες άσχετους?? ’ντε κάνε το καλό, φαντάσου να ήξερες απο πριν τις βλακείες τους, οπού τελικά θα σε έστρεφε σε άλλο μαγαζί για την απόκτηση του pc σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.