Jump to content



Προβλημα με τον A64 X2


anousios

Recommended Posts

Exω τον X2 4400+ και τελευταια, αν και εβαλα τα win updates και τα σχετικα amd patches, αντιμετωπιζω καποια προβληματα.

Kατα την εγκατασταση καποιων games εβλεπα καποια περιεργα μυνηματα οτι δεν διαβαζει απο το dvd.

Ειχα ακουσει οτι οι διπυρηνοι athlons εχουν καποια προβληματα με τις καρτες ηχου. Eπισης φαινεται οτι υπαρχει προβλημα και με τις 4Χ512 μνημες DDR που εχω.

Το διαγνωστικο pcpitstop.com μου αναφερει "low memory performance" και ο επεξστης μου λειτουργει απο 1 εως 1.8GHz αντι για τα 2.2GHz

Αφαιρεσα την audigy και 2 dimmakia. Ξαναεβαλα την audigy. Τωρα τα games φαινεται να εγκαθιστανται και να τρεχουν κανονικα. Αλλα εχω ram προβλημα: Αν βαλω και τα 4 dimmakia δε μπαινω στα xp και εχω μπλε οθονη. Με τα 2 μόνο μπαινω μεν αλλα με χρονισμους 1-1.8GHz...

Μηπως ξερετε τι προβλημα ειναι και πως το λύνω:cry:

Link to comment
Share on other sites

Η συχνότητα του CPU που ανεβοκατεβαίνει προφανώς οφείλεται στο Cool 'n' Quiet. Απενεργοποίησέ το από το BIOS.

Για τις μνήμες σου, τρέξε το Memtest και καλύτερα ξεχωριστά ενα-ενα τα dimmακια, για να δεις ποιό ακριβώς έχει το πρόβλημα (αν έχει). Με 4 dimms & Α64 το μόνο πρόβλημα ασυμβατότητας που ξέρω ήταν με τους πρώτους Winchester ή Claw που αν έβαζες 4 στα DDR400 έπαιζαν στα DDR333 λόγω προβλήματος του IMC...αλλά αυτό έχει λυθεί με τους Venice.

Πες όμως και ποιές μνήμες είναι, timings, 1T ή 2Τ, και ποιά mobo...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα παίζει με 4 Dimmakia σε 2Τ είναι γνωστό bug των AMD...Πες κιόλας ακριβώς το σύστημά σου, πάντως για να παίξουνε σωστά οι μνήμες και οι 4 μαζί μπορεί εκτός του να βάλεις το 2Τ χρειάζεται να τις κάναεις underclock....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μπορω να σας πω οτι οι μνημες ειναι ok(memtest) και σωστα ρυθμισμενες σε 2Τ.

Δε νομιζω οτι ειναι θεμα να εχουν χαλασει αλλα θεμα ρυθμισης ή καποιου confliction.

Eιμαι απροθυμος να απεν/σω το cool&quiet γιατι ειναι υπερπολυτιμο προγραμμα.

Eιναι απαραιτητο? Ως τωρα πως λειτιυργουσε? Αν το απεν/σω ποιος θα αυξομοιωνει αυτοματα θερμ/σια/ανεμιστηρα και θα εξοικονονει ενεργεια??

Eχω A8V Deluxe rev2.0 s949 agp με περασμενο το τελευταιο bios (1017)

A64 X2 4400+ toledo, 2.2 GHz

Kingston value 4X512 dimm, dual mode, double sided, 2T, 3-3-3-8.

Link to comment
Share on other sites

Απλά ......Οι μνήμες σου με 4 dimakia ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να μην ξεπερνούν τα 166 και να δουλεύουν σε 2Τ. Θα πάς στο BIOS στο DRAM ONFIGURATION. θα τα βάλεις όλα στο ΑUTO εκτός του 2τ ΚΑΙ ΤΟ χρονισμό τους στα 166. Αν κάνεις overclocking τότε ο χρονισμός μνήμης + (καινούγιΟ FSB - 220) < 170......ΚΑΙ ΘΑ ΕΊΣΑΙ ΚΟΥΚΟΥΛΟΣ:flower:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα θυμηθηκα οτι οταν ειχα τον A64 3200+, επειδη ηταν venice μπορουσα να εχω 200 αντι 166..και ημουν ok στα 400ΜΗz.

Tωρα εσυ μου λες οτι με τον X2 4400 toledo πρεπει οπωσδηποτε να εχω 333ΜΗz και να κατεβω στα 166??! Eισαι σιγουρος 100%? Γιατι τις πρωτες μερες δεν ειχα προβλημα? Μηπως πρεπει να απεν/σω το cool&quiet που μου ειπε το αλλο παιδι?

Με overclocking δεν ασχολουμαι.

Με τη θερμ/σια δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα, ειναι πολυ χαμηλη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anousios [Σήμερα, στις 14:38]

Τωρα θυμηθηκα οτι οταν ειχαν τον A64 3200+, επειδη ηταν venice μπορουσα να εχω 200 αντι 166..και ημουν ok στα 400ΜΗz.

Tωρα εσυ μου λες οτι με τον X2 4400 toledo πρεπει οπωσδηποτε να εχω 333ΜΗz λκαι να κατεβω στα 166??! Eισαι σιγουρος 100%? Γιατι τις πρωτες μερες δεν ειχα προβλημα? Μηπως πρεπει να απεν/σω το cool&quiiet που μου ειπε το αλλο παιδι?

Με overclocking δεν ασχολουμαι.

Με τη θερμ/σια δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα, δειναι πολυ χαμηλη.

Kάνε αυτό που σου προτείνω και τα ξαναλέμε..... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Mainframe, βλεπω οτι εχουμε τον ιδιο επεξστη...Εσυ αντιμετωπιζεις προβληματα μνημης?

Ακομα εχουμε ιδιο τροφοδοτικο και ιδιες μνημες!!!. Μονο που εγω εχω agp mobo.

Eσυ τις μνημες σου τις εχεις σε 333ΜΗz?

Tρεχεις κανονικα σε 2.2G?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στα 2,6g (11*237) με μνήμες περίπου 170 ΜΗΖ αν θυμάμε καλά . με δηλωμένο χρονισμό μνήμης στα 150. Αυτό τώρα πως βγαίνει --------> 150 + (237- 220) = 150 + 17 = 167 ΤΕΛΙΚΌ. τΟ 150 το βάζεις στο dram configuration. Εσύ αφού δεν κάνεις ύπερχρονισμό θα έχεις 166 δηλωμένο στο bios sto dram configuration. Οπότε 166 + (220 - 220) = 166 = .κουκουλος.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το έχω ξαναδεί αυτό το πρόβλημα στο XSforums και είχε να κάνει με υψηλές θερμοκρασίες στην κάρτα γραφικών. Μήπως την έχεις overclocked; Μπορείς να τσεκάρεις αν ζεσταίνεται; Αν έχεις καμία από αυτές τις καινούριες, προσοχή γιατί ζεσταίνονται αρκετά και οι default ψύκτρες τους, είναι για τα μπάζα.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι τιθεται θεμα καρτας γραφικων. Εχω gf7800gs και εχει χαμηλη θερμ/σια(οχι πανω απο 50).

Τελικα ειχε δικιο ο inertiacreep που μου ειπε να απεν/σω το cool & quiet. To απενεργοποιησα κι ετσι τωρα η συχνοτητα ειναι σταθερη στα 2.2G. Και καπου αλλου ειχα διαβασει οτι οι διπυρηνου athlons το θελουν απεν/νο. (Eκκρεμει μονο να βαλω πισω τα 2Χ512 μνημης κι ελπιζω να μην υπαρξει προβλημα).

Αρα το ερωτημα τωρα ειναι ΠΟΙΟΣ θα κανει τη δουλεια του cool & quiet ??:unsure: :wassat:

Eβαλα να παιξω ενα απαιτητικο 3D game και βγαινοντας αμεσως στο desktop μετα απο 5' τι να δω?? Οι στροφες του ανεμιστηρα του επεξστη παρεμεναν σταθερα χαμηλες και δεν ειχαν ανεβει αυτοματα για να καλυψουν τις αναγκες θερμοτητας, οπως γινοταν με το cool&quiet. Συνεπως ο επεξστης ειχε απογειωθει στους 52οC+.....:boxed:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anousios

Δε νομιζω οτι τιθεται θεμα καρτας γραφικων. Εχω gf7800gs και εχει χαμηλη θερμ/σια(οχι πανω απο 50).

Τελικα ειχε δικιο ο inertiacreep που μου ειπε να απεν/σω το cool & quiet. To απενεργοποιησα κι ετσι τωρα η συχνοτητα ειναι σταθερη στα 2.2G. Και καπου αλλου ειχα διαβασει οτι οι διπυρηνου athlons το θελουν απεν/νο. (Eκκρεμει μονο να βαλω πισω τα 2Χ512 μνημης κι ελπιζω να μην υπαρξει προβλημα).

Αρα το ερωτημα τωρα ειναι ΠΟΙΟΣ θα κανει τη δουλεια του cool & quiet ??:unsure: :wassat:

Eβαλα να παιξω ενα απαιτητικο 3D game και βγαινοντας αμεσως στο desktop μετα απο 5' τι να δω?? Οι στροφες του ανεμιστηρα του επεξστη παρεμεναν σταθερα χαμηλες και δεν ειχαν ανεβει αυτοματα για να καλυψουν τις αναγκες θερμοτητας, οπως γινοταν με το cool&quiet. Συνεπως ο επεξστης ειχε απογειωθει στους 52οC+.....:boxed:

Δεν είναι ότι το CnQ ανέβαζε τις στροφές μόνο, αλλά ίσως να έτρεχε και σε λιγότερο από 2.2GHz, εξού και η διαφορά στις θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε, απ τη στιγμη που δε λειτουργει το cool & quiet, oταν υπαρξει αναγκη ο ανεμιστηρας της ψυκτρας του επεξστη δεν θα ανεβασει αυτοματα στροφες οποτε δεν θα κατεβει και η θερμοκρασια του επεξστη...

Το θεμα ειναι τι θα κανουμε τωρα χωρις το cool & quiet...παμε χαμενοι?

Υπαρχει κανεις Α64 Χ2 owner που να το χρησιμοποιει κανονικα??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μια χαρά επιλογές έχω στο bios να ρυθμίσω τις στροφές του cpu ανάλογα με τη θερμοκρασία του.

Ανεξαρτητα απο το CnQ....αυτό ειναι απενεργοποιημένο

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έκανα τπτ μαγικό. Το CnQ δεν το ενεργοποίησα ποτέ.

Στη σελίδα του βιος που δείχνει το hardware monitor και τις θερμοκρασίες, τα βολτ κτλ...έχει απο κάτω επιλογές για όλα τα ανεμηστήρια.

Και ρυθμίζεις τα cfm ανάλογα με την θερμοκρασία του cpu ή το case fan ανάλογα με τη θερμοκρασία του κουτιού.

Asus A8R32MVP-Deluxe

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι στο Βιοs ρυθμιζεις τη ταχυτητα περιστοφης απο 11/16 εως 16/16(cpu & chassis fan)...Αυτο ομως δε λεει τιποτα. Σημασια εχει να ανεβοκατεβαζει αυτοματα τις στροφες αναλογως των αναγκων.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.