Jump to content



Conroe Stock FAN = 1700 RPM ?


stefanos9

Recommended Posts

Υπαρχει τροπος να αυξησω τα 1700 κατι RPM που δινει η στοκ Intel ψηκτρα ?

Μπας και πεσουμε κανα βαθμο ακομα, στα 500FSB ξεπερναω τους 60-64 σε Orthos load. !!

6300 σε P5B Deluxe.

Μηπως με το Speedstep sto Bios , h κανα FanControl Prog της Αsus ?

Τhx! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Χμμ μαλλον ειναι MAX RPM αυτα.

Δεν κανω καμια μοντιφα, ουτε αλλαζω ψυκτρα μαλλον γιατι πρεπει να βγαλω το μοβο για να μπει το backplate.!.(Βαριεμαι και δεν θελω !!)

Υπαρχει καμια που κουμπονει απο πανω, οπως η στοκ ??

Αλλιως , καλα ειμαι στα 3.3G, με default vcore και Μax Orthos Stress Temp = 60C.

Πιανει και 500 FSB (stable 3.5GHz, 1.44 Vcore), αλλα πιανω 65-70 C Orthos, δεν θελω τετοια για 24/7.

:woot:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον! αν εχεις μητρικη ασους τοτε στο hardware monitor εχει μια επιλογη που σο λεει κατι για τη θερμοκρασια του επεξεργαστη και να δουλεβει ετσι η ψυκτρα ωστε να ειναι στου χ,ψ,ζ βαθμους αν το απενεργοποιησεις αυτο τοτε θα οι στροφες θα μεταβαλονται πιο πολυ και θα πανε πανω απο 1700...παντως αμα παρεις καινουρια ξυκτρα και δεν εχεις και πολα λ7 μια coolermaster ή μια thermaltake 10-15 euro και εισαι μια χαρα αν θες ησιχεια και καπως καλητρες θερμοκρασιες...κατι πιο ακριβο πας σε thermaltake blue orb 2 ή την καινουρια ruby orb που και οι 2 τους εχουν 12αρη ανεμηστηρα και η θερμοκρασια επεξεργαστη αλλα και τσιπσετ μιας και ειναι διπλα και η ξυκτρα-ανεμηστηρας ειναι γομαρια πευτουν πολυ μη μηλησω για θορυβο... πιο πανω δε ξερω να σου πω ε εκαι εκει μετα ειναι για πολυ κλοκαρισμα....

Link to comment
Share on other sites

wtf τελικά οντως δεν ήτανε φήμες του inquiner . πανε καλα τα retail :hehe: [και ο δικος μου 6300 500Χ7 έκανε και ισως και με λιγότερο ρεύμα :p]

Forgive me ξαδερφε 4 ι had better ''piece'' than yours :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δεν δοκιμαζεις να παρεις μια επεκταση καλωδιου ανεμιστηρα 3pin και να ενωσεις τα 3 πρωτα pins της m/b (απο την πλευρα των usb,να μεινει ακαλυπτο δηλ το πιν που βλεπει την εμπρος πλευρα του κουτιου) με τα 3 αντιστοιχα του ανεμιστηρα?Δες τα σχεδια του mobo για αν στεκει αυτο που λεω και ας μας διαφωτισει καποιος που ξερει καλυτερα απο εμενα,αν ετσι μπορεις να απενεργοποιησεις το pwm και να εχεις τον ανεμιστηρα full.Αλλα φοβαμαι πως 1700 ειναι το μαξ.Εμενα πανω απο 2-2100 δεν εχει παει ποτε...

Link to comment
Share on other sites

@gznp:

H Infinity κουμπωνει χωρις να βγαλεις το μοβο ?

@Aτhens04 :

MAX FSB ποu παιζει περιπου (safe gia 24/7) ?

ξαδερφε τωρα που το λες, 500χ7 με default Vcore δεν το εχω δοκιμασει, πολυ πιθανον, τωρα που ξερω σιγουρα τα stable settings στις μνημες για DDR2 1000.

Πολυ καλα τα σουπερταλεντα.

Γιατι και τα 470χ7, ειμουν αρχικα στα 1.4V, μετα κατεβασα 1.25V & ειμουν Orthos stable 6 ωρες..

Επισης δεν ειχα ακομα χρονο να βρω μαχ FSB , CPU, mexri 502 τσεκαρα στα γρηγορα ..

Αλλα φοβαμαι να δωσω και τερμα VFsb, Vnb, κλπ για 24/7

:blink::jump:

πανε καλα τα retail

ΑΝ πανε λει, ,Χε, σκεψου στα 3.5G εχεις σχεδον 100% overclocking με στοck cooler! (και με ~small Vcore !!)

Link to comment
Share on other sites

Τις ιδιες στροφες δειχνει και η δικια μου "μαμα" ψυκτρα..... Αληθεια υπαρχει καμια ψυκτρα που να "κουμπωνει" σαν την "μαμησια" ...δηλαδη χωρις να χρειαζεται να ξεμονταρεις μητρικη κτλ κτλ ???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stefanos9 [Σήμερα, στις 09:58]

@Aτhens04 :

MAX FSB ποu παιζει περιπου (safe gia 24/7) ?

ξαδερφε τωρα που το λες, 500χ7 με default Vcore δεν το εχω δοκιμασει, πολυ πιθανον, τωρα που ξερω σιγουρα τα stable settings στις μνημες για DDR2 1000.

ΑΝ πανε λει, ,Χε, σκεψου στα 3.5G εχεις σχεδον 100% overclocking με στοck cooler! (και με ~small Vcore !!)

Εμένα η p5b dlx ετρεχε απροβλημάτιστα 500fsb out of the box με τον 6300[τον πούλησα] χωρις ρευματα στο chipset . Και το cpu πρεπει να πήγαινε χαλαρά παραπάνω αλλά δυστηχώς οι μνήμες μου σταματούσαν στα 500 οποτε οτι εδινα λιγο παραπάνω [510-520fsb] ηταν μόνο για ποστς λόγω σταθερότητας μνημών.

Το club 100% πρίν τους conroe είχε μονο το αφεντικό και τα γκαρσόνια μέσα :D Τώρα έχει πολλύυυ κόσμο :alien:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ρε παιδιά ,

για να μην ανοίγω καινούργιο thread , θέλω το εξής .Έχω μια zalman 8000 και θέλω να την κοτσάρω πάνω σε ένα Asus pb5 del. Το θέμα είναι ότι η μητρική έχει 4pin για το φανάκι του αμεστηρήρα της cpu , ενώ η zalman που έχω εγώ έχει μόνο 3 pin .Πως μπορώ (αν μπορώ) να το βάλω το τρίπηνο καλώδιο στην τετράπινη υποδοχή της μητρικής; Θα παίξει ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.