Jump to content



Δεν δουλεύει το τροφοδοτικό?


haris_led

Recommended Posts

γειά σας παιδιά, έχω τεράστιο πρόβλημα με το pc μου.:cry: :cry:

αποφάσισα να βάλω καινούρια ψύκτρα στον pentium d 930 επεξεργαστή μου.

η ψύκτρα είναι τεράστια(scythe infinity) και έτσι για να μπει σωστά και να δουλέψει αναγκάστηκα να το κάνω κομμάτια και να βγάλω την motherboard ώστε να βάλω πάνω τον μπόγο:o

αφού τα ξανασύνδεσα όλα όπως θυμόμουν από την προηγούμενη φορά, και κοιτώντας το βιβλιαράκι της μητρικής, το έβαλα στην πρίζα και προσπάθησα να το ανοίξω, αλλά δεν άνοιγε!:eek: :eek:

κοιτάω το εσωτερικό του υπολογιστή, και βλέπω ότι το πράσινο led της μητρικής δεν άναβε!:cry: :cry:

κοιτάω διακόπτη τροφοδοτικού, κοιτάω μήπως το καλώδιο τροφοδοσίας της μητρικής και του επεξεργαστή δεν συνδέθηκαν σωστά, τα έβαλα, τα έβγαλα και τα ξανα έβαλα, αλλά τίποτα!:confused:

εδώ βρισκόμαστε αυτή τη στιγμή. επίσης έβγαλα μερικά άλλα καλώδια πχ σκληρών κλπ αλλά πάλι το φωτάκι δεν ανάβει και κατά συνέπεια το σύστημα δεν ανοίγει..

παρακαλώ βοήθεια! είμαι σε απελπιστική κατάσταση, και τώρα ποστάρω από το δεύτερο pc το οποίο είναι παλιό και όσο είναι ανοικτό κάνει τεράστιο θόρυβο :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Ποσό παλιό είναι το δεύτερο pc σου? βγάλε από αυτό το τροφοδοτικό και σύνδεσε μονό τη μητρική σου ισα ισα να δεις αν ανάβει το led τροφοδοσίας και αν μπαίνει bios

Μετά ξαναδοκίμασε καλού κακού και το κανονικό σου (έλεγξε αν έχεις βάλει στα σωστά pins το power button)

Link to comment
Share on other sites

είναι αρκετά παλιό..

το τροφοδοτικό του είναι 230W και δεν έχει μεγάλο καλώδιο για να φτάνει την μητρική του άλλου(δεν διακινδυνεύω να το βγάλω τελείως γιατι δεν ξέρω πως να το ξαναβάλω)

πάντως έβγαλα την μπαταρία του bios και έκανα reset, αλλά και πάλι δεν έγινε τίποτα :(

Link to comment
Share on other sites

Μπας και βραχυκυκλωνει η μητρικη πανω σε κτ μεταλλικο,πχ το κουτι?Μηπως εχει λυγισει απο το πολυ βαρος της ψυκτρας?Την εχεις βιδωσει με αποστατες?Μηπως παραεσφιξες καμια βιδα?

Link to comment
Share on other sites

το βρήκα...

ήταν το καλώδιο που πάει στην usb του κουτιού, και ήταν ανάποδα :mad:

τέλος πάντων, τώρα ανοίγει η motherboard και όλο το σύστημα, αλλά δεν ανοίγει η οθόνη, και ο σκληρός δεν δείχνει να δουλεύει :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris_led

(δεν διακινδυνεύω να το βγάλω τελείως γιατι δεν ξέρω πως να το ξαναβάλω)

Μαν τι φοβάσαι το ίδιο πράγμα είναι ήδη σύνδεσες το τροφοδοτικό στο νέο σου pc με φόβους δε κάνουμε δουλειά.

Αφού το βρήκες αυτό πάλι καλά Πριν αρχίζεις να ψάχνεις το πρόβλημα πρέπει να είσαι σίγουρος ότι έχεις βάλει όλα τα βύσματα σωστά αλλιώς δε μπορούμε να βοηθήσουμε εμείς για αυτό εξ αποστάσεως

Μετά από αυτά κάνε και ένα clear cmos (αν δε βρίσκεις το jumper απλά βγάλε την μπαταρία για λίγα λεπτά με κλειστό το τροφοδοτικό)

Link to comment
Share on other sites

η οθόνη ανοίγει λίγο(το λαμπάκι της γίνεται πράσινο) μόλις πατάω το κουμπί αλλά μετά απο 1-2 δευτερόλεπτα σβήνει! :confused::mad:

μου έχει σπάσει τα νεύρα η κατάσταση. ακόμα και αν αποσυνδέσω τον σκληρό το ίδιο γίνεται :cry:

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κατι παιζει με την Infinity.

Τσεκαρες μηπως δεν παταει καλα?Με τη μαμισια ψυχτρα δοκιμασες?

Η VGA εχει κουμπωσει καλα?

Τα καλωδια για τα leds και power on/off και reset του κουτιου εισαι σιγουρος οτι

τα εχεις συνδεσει με τη σωστη φορα πανω στο board?

Link to comment
Share on other sites

Αφού βγάλεις το PSU από τη μπρίζα, πάτα καλά μέσα στα slots μνήμες και κάρτα γραφικών και λοιπές αν έχεις. Ξαναβάλτο στο ρεύμα και δοκίμασε.

Κανένα beep κάνει? Και μη μασάς!:p

Link to comment
Share on other sites

τσέκαρε αν έχεις τοποθετήσει σωστά τις μνήμες και την κάρτα γραφικών(τυχόν extra καλώδιο ρεύματος αν έχει) καλύτερα να τα αφαιρέσεις και να τα ξανατοποθετήσεις.

Αν δεν διορθώσει και πάλι το πρόβλημα σου προσπάθησε να ξαναστήσεις το pc έξω απο το κουτί

Link to comment
Share on other sites

πολωνέ, ο σκληρός είναι ide :(

knight, σε τι μπορεί να φταίει η infinity?

πατάει μια χαρά, γιατί την έβαλα πολύ καλά (αν και κάνει μια μικρή καμπή, αλλά την ίδια νομίζω έκανε και η ψύκτρα της intel)

τα καλώδια σωστά πρέπει να είναι κατά πάσα πιθανότητα :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris_led [Σήμερα, στις 16:04]

πολωνέ, ο σκληρός είναι ide :(

Αν εβαλες τα καλοδια αναποδα βλ. master-slave αυτο μπορει να ειναι ενας λογος που σου τα κανει....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris_led

knight, σε τι μπορεί να φταίει η infinity?

πατάει μια χαρά, γιατί την έβαλα πολύ καλά (αν και κάνει μια μικρή καμπή, αλλά την ίδια νομίζω έκανε και η ψύκτρα της intel)

τα καλώδια σωστά πρέπει να είναι κατά πάσα πιθανότητα :)

Τι καμπη?

Μπορει να μην παταει σωστα πανω στο heatspreader του cpu

με αποτελεσμα να ανεβαζει temp και για αυτο το λογο να μη μπουταρει το μηχανημα

λογω προστασιας της μητρικης.

Εχε υπ'οψη σου οτι ακομα και το πιο παραμικρο και ασημαντο πραγμα μπορει να σε κανει να παιδευεσαι με τις ωρες...

Δοκιμασε και με τη μαμισια ψυχτρα να δεις τι γινεται ,αφου το προβλημα σου παρουσιαστηκε αφου αλλαξες τη ψυχτρα οπως λες...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.