Jump to content



Intel 6300 - value for money Μητρικη για overclocking?


agganis1416003242

Recommended Posts

Θελω να "ανεβασω" τον επεξεργαστη (INtel 6300). Ποια ειναι η καλυτερη μητρικη για αυτη την δουλεια? Αναζητω μια μητρικη που "ανεβαινει" αλλα να ειναι kai οικονομικη. Ψαχνω δηλαδη την value for money Μητρικη για overclocking.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Αποριες....

1) Εκανα αναβαθμηση στο ΒΙΟS (F6). Δεν βρισκω που μπορω να πειραξω-χαλαρωσω τις μνημες.

2) Απο το BIOS μολις ανεβασα μονο το fsb στα 275 το μηχανημα δεν ανοιγε και εκανε μπιπ μπιπ μπιπ. Γιατι?

3) Με ενα προγραμμα που εχει η μητρικη (Εasy Tune 5) ανεβασα χωρις καμια δυσκολια το FSB στα 355 με θερμοκρασιες κοντα στους 58-59 βαθμους. Στα 360 τα windows κολλαγαν. Ολα αυτα με το προγραμμα. Λιγο δεν ειναι?

4) Τι να κανω τωρα? Ν δωσω λιγη ταση?

Οι μνημες (samsung ανεβαινουν μεχρι τα 450-460 με 5-4-5-15).

5) Θελω να αλλαξω την ψυκτρα αλλα δεν θελω να βγαλω την μητρικη και να κανω τετοιες φασαριες. Θελω μια που να κουμπωνει επανω στην μητρικη οπως η original. Υπαρχει κατι?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αφου εψαχνα , εψαχνα εψαχνα.... το βρηκα... Δεν μου ειπε κανενας οτι εχει κρυφο μενου με ctrl + F1.

Τις βρηκα τις ρυθμισεις στο ΒΙΟS. Ενταξει ανεβηκα αρκετα χαλαρα μεχρι τα 390 fsb. Εκει ειμαι σταθερος. Στα 400 ομως δεν οταν μπαινει στα windows κανει restart μονο του. Θερμοκρασιες εχω 62-64 με την stock ψυκτρα. Τις μνημες τις δουλευω με 5-4-5-15 με 2.2v και τον cpu με 1.45v

Τι πρεπει να κανω τωρα?

Λιγη βοηθεια παρακαλω....

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα λιγο πιο πανω αλλα τιποτα. Μαλλον με κοβουν οι μνημες.

Το δουλευω σταθερα λοιπον στα 460 fsb. Τωρα τρεχω διπλο Stress Prime (ORTHOS) και Super pi ταυτοχρονα και εχω Θερμοκρασιες max 64-65 βαθμους. Αυτα με την stock ψυκτρα. Τι λετε να την αλλαξω?

Ποια να παρω ομως? Δεν θελω να βγαλω την μητρικη τωρα. Υπαρχει καμια που να κουμπωνει επανω οπως η original?

Link to comment
Share on other sites

965chipset + μικροτερος του 1/1 διαιρετης δεν υπάρχει . 1ον .

2ον το cpu μου ειναι αυτό ? Αν ειναι αυτο να ξέρεις εκανε με 1.35 γύρω στα 3.4g [με νερο ομως ] για να ξερεις που πηγαίνεις . . .

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα μιτρικοθλα για τα λεφτα της............

Μπορεις να βαλεις μια THERMALTAKE SONIC TOWER με ενα αθορυβο 12αρι ανεμιστιρα και να εχεις αρκετα χαμηλες θερμοκρασιες..............:)

αντε και στα 3,6GHz σου ευχομαι.........(με νερακι)...........:)

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά τα κατάφερες βλέπω!! άψογος είσα! δύσκολα πάντως θα πας παραπάνω από αυτό που έχεις ήδη πετύχει και για να το καταφέρεις ούτως ή άλλως, θες άλλες μνήμες!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.