Jump to content



Intel 6300 - value for money Μητρικη για overclocking?


agganis1416003242

Recommended Posts

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

’ψογος! εύγε :T:

Πώς γίνεται οι προβληματικές Giga 965 να βαράνε 500fsb "out of the box" ρε παιδιά? έστω και τα 480 έρχονται χαβαλέ, χωρίς καθόλου ζόρι και χωρίς πολλά ρεύματα - δεν χρειάζεται καν να πας σε Ε6400... άρα ακόμη καλύτερο value for money

Μπορεί ίσως να χρειάζεται μια extra κίνηση με το setfsb ή το easytune μέσα στα windows για τσίτα fsb, αλλά και τι έγινε? Αυτό θα με χάλαγε σε μία μητρική των 200+ ευρώ, αλλά όχι σε μία των 110...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kbilly13

’ψογος! εύγε :T:

Πώς γίνεται οι προβληματικές Giga 965 να βαράνε 500fsb "out of the box" ρε παιδιά? έστω και τα 480 έρχονται χαβαλέ, χωρίς καθόλου ζόρι και χωρίς πολλά ρεύματα - δεν χρειάζεται καν να πας σε Ε6400... άρα ακόμη καλύτερο value for money

Μπορεί ίσως να χρειάζεται μια extra κίνηση με το setfsb ή το easytune μέσα στα windows για τσίτα fsb, αλλά και τι έγινε? Αυτό θα με χάλαγε σε μία μητρική των 200+ ευρώ, αλλά όχι σε μία των 110...

Πως γινεται να μην παιζουν με γαματες μνημες που αντεχουν 2.6volt και οταν παω να δωσω 2.1* να κρασαρει το συμπαν...??

Εσενα σου καθησε,ειναι αλλοι τοσοι που δεν τους εχει καθησει,μην τα γενικευεις ολα!Και εγω που σου μιλαω ευχαριστημενος ειμαι με 445,σε αλλους δεν πηγε ουτε 400.

*πολυμετρημενα δινει 2.04 και στα 2.3 που την εχεις εσυ πχ εγω βλεπω στο πολυμετρο μου 2.33.Φαινεται να εχει 0.04 οvervolt

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio [Χθες, στις 18:17]

Εσενα σου καθησε...

σε αλλους δεν πηγε ουτε 400...

όπως "μου κάθησε" 200fsb σε ΚΤ400, 247 σε ΚΤ600, 304 1:1 σε nf3-250 (όχι με tccd), 355 σε nf4, και 350 σε 945P για παράδειγμα??

Να ήμουν κάποιος "χθεσινός", να το δεχόμουνα

Τι θα πει έκατσε? Τίποτα δεν κάθεται από μόνο του - καινούρια "μόδα" είναι αυτή? Μόνο η μητρική ευθύνεται για όλα τα καλά και όλα τα κακά? (να είναι "faulty", εντάξει το καταλαβαίνω, σημαίνει ότι θα παραδώσει το πνεύμα αργά ή γρήγορα - τυχαίνουν και αυτά).

Δλδ ο χρήστης δεν παίζει ρόλο? ο σωστός συνδυασμός δεν παίζει ρόλο? η υπομονή δεν παίζει ρόλο? Τα tips? Ακόμα και οι "λεπτομέρειες" δεν παίζουν ρόλο?

Τώρα αν κάποιοι "κατάφεραν" να μην πιάσουν ούτε 400 με αυτήν τη μητρική είναι πολλοί οι πιθανοί λόγοι... ας μην το σχολιάσω καλύτερα

Και για να μην ξεφύγουμε πολύ, επί του θέματος θα μπορούσες να προτείνεις κάποια άλλη value μητρική για E6300 που θα είχε πιθανότητες για 500fsb on air και αμοντάριστη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφισβητησα την ικανοτητα σου.Σου εκατσε το combo μνημης-μητρικης,γιατι οχι και μητρικη που να πηγαινει καλυτερα.Δεν μπορει σε 10 ατομα να μην παει και σε 1-2 να παει και να εχουν λαθος οι 10 και δικιο οι 2.Ακομα και 3 στους 10 να εχουν κανει σωστα settings παλι δεν βγαινει.

Δεν μπορω να προτεινω καμια μητρικη value που να πηγαινει 500 αμονταριστα για καθε μερα γιατι καμια δεν παει εκτος της p5b deluxe και μου το εχει πει ανθρωπος που το εχει ψαξει περισσοτερο απο αρκετους εδωμεσα.Σε μενα παντως η ιδια μητρικη με την δικια σου δεν λεει να δωσει πανω απο 2 βολτ στις μνημες.Οι μνημες ειναι δοκιμασμενες μεχρι 2.6-2.7 αν θυμαμαι καλα.Νομιζω 2.65 πηγαιναν μετα πεταγαν λαθη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio [Σήμερα, στις 06:16]

το combo μνημης-μητρικης,γιατι οχι και μητρικη που να πηγαινει καλυτερα.Δεν μπορει σε 10 ατομα να μην παει και σε 1-2 να παει και να εχουν λαθος οι 10 και δικιο οι 2.Ακομα και 3 στους 10 να εχουν κανει σωστα settings παλι δεν βγαινει.

μήπως υπερβάλλεις λίγο? δλδ οι 2-3 στις 10 πάνε καλά? και δεν λέω για 500fsb - και 470 είναι πολύ καλά

και άλλο το "πάει καλύτερα" π.χ. 500 αντί 470, και άλλο το "δεν πάει καθόλου" - ούτε 400..

Αν μου φέρεις μια μητρική από αυτές που δεν πάνε ούτε 400, λες να μην πιάσω 470-480? εγώ σου λέω θα πάει

Μάλλον θα εννοείς ότι δεν πάνε με κάποιες μνήμες, και σ'αυτό συμφωνώ - ίσως με κάποια συγεκριμένα micron (όχι όλα) - έχω δει καλά αποτελέσματα και με micron

Mε elpida που μάλλον είναι και οι δικές μου μνήμες, σκοτώνουν - και με samsung πάνε καλά - μην είμαστε αχάριστοι, φθηνή μητρική είναι

Και για να είμαστε ρεαλιστές, μιλάμε για value σύστημα - δεν θα έβαζα μαμάτες μνήμες των 300φεύγα ευρώ σε τέτοιο σύστημα - θα επέλεγα 975 (και mods, γιατί όχι?) με Ε6600 για να "δέσει το γλυκό" - για να δω διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.