Jump to content



Intel 6300 - value for money Μητρικη για overclocking?


agganis1416003242

Recommended Posts

Ποιες ειναι καλυτερες μνημες για overclock?

Αυτες....

http://www.pixmania.com/gr/gr/333769/art/ocz/ii-ic-pc-platinum-xtc-ser.html#fichetechnique

η αυτες....

http://www.pixmania.com/gr/gr/333810/art/ocz/ii-ic-pc-gold-gamer-extre.html

Καποιες αλλες σε αυτη την τιμη?????

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από agganis

Βασικα θελω 2Χ512mb. Καλυτερα δεν ειναι απο το να εχεις 1Χ1GB? Να ειναι σε dual chanel.

Ναι αλλα για Vista λιγα ειναι..τα 2χ512....για αυτο παρε μια 1χ1GB και μετα παιρνεις αλλον ενα...κριμα ειναι να χαραμιζεις τοσο δυνατο μηχανημα. Ετσι κι αλλιως το dual channel δεν δινει πανω απο 4-5%.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo

Ναι αλλα για Vista λιγα ειναι..τα 2χ512....για αυτο παρε μια 1χ1GB και μετα παιρνεις αλλον ενα...κριμα ειναι να χαραμιζεις τοσο δυνατο μηχανημα. Ετσι κι αλλιως το dual channel δεν δινει πανω απο 4-5%.

Απο Conroe δεν ξερω αλλα....

οταν αφαιρεσα το ενα στικακι (1γβ) απο το συστημα μου (υπογραφη) το συστημα σερνοτανε.

Ορατοτατη διαφορα ακομα και εξω απο τα παιχνιδια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller -> Απο Conroe δεν ξερω αλλα....

οταν αφαιρεσα το ενα στικακι (1γβ) απο το συστημα μου (υπογραφη) το συστημα σερνοτανε. Ορατοτατη διαφορα ακομα και εξω απο τα παιχνιδια.

’λλο είναι από 2χ512MB να πάς σε 1χ512MB κaι άλλο από 2χ1GB σε 1χ1GB (όπως στην περίπτωσή σου), αφού τα windows θέλουν ΜΝΗΜΗ και σίγουρα στα AMD είναι χειρότερα από ΙΝΤΕL. Σύγκριση μπορείς να κάνει μόνο σε 2χ512MB & 1χ1GB στην ίδια συχνότητα και στα ίδια timmings. To έχει δοκιμάσει κανείς πχ SPi 4M ??

@agganis κοίτα και http://www.memory-configurator.com (5 Ευρώ ταχυδρομικα για Ελλάδα)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη η σελιδα. Καλες τιμες....

Ποιες μνημες να παρω ομως?

Θελω για πολυ overclock. Αυτες που εχω πανε μεχρι 460 (πολυ καλα για την τιμη τους).

Θελω καποιες να φτανουν περιπου στα 530-540. Να μην ειναι και πολυ ακριβες.

Value for money . Και επισης μια καλη ψυκτρα ειναι αναγκαια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικα μετα απο καιρο πηρα μια crusial Balistix (800) αλλα και παλι δεν μπορω να "ανεβω" πανω απο τα 460. Bootara στα 470 χωρις ρευματα αλλα δεν εμπαινε στα windows. Ανεβασα λιγο τα ρευματα αλλα δεν μπουταρε καθολου. Ειναι λογικο αυτο? Τι μπορει να φταιει? Οι μνημες φυσικα ανεβαινουν παρα πολυ (τις εχω χαλαρες τωρα) , ο επεξεργαστης μπορει να παει πανω απο 500. Αρχιζω να σκεφτομαι μηπως με κοβει τελικα η μητρικη. Μηπως τερματιζει εκει η μητρικη? Πως θα το βρω αυτο?

Εχει κανεις την ιδια να μου πει τα ορια της?

Ποια να παρω για καλυτερη (αν φταιει η μητρικη)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.