Jump to content



Intel 6300 - value for money Μητρικη για overclocking?


agganis1416003242

Recommended Posts

Δεν ξερω ποσο ρευμα εχουν. Πως θα το δω αυτο? Απο το bIOS εδωσα +0.4 . Δεν ειχε πιο μεγαλο. Απο το παιδι που ειχα παρει τις μνημες mου ειπε οτι φτανουν 460 με 2.2v (5-5-5-15).

Εκει εφτασα λοιπον, στα 460 fsb. Γι'αυτο λεω οτι με κοβουν οι μνημες.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

τώρα έχω 1.31 αλλά και 1.45 που ανέβηκα πάλι προβλήματα είχα. Τώρα έπεσα 400 γιατί και 420 μετά από 5' FEAR μου έκανε reset. Για μνήμες υποψιάζομαι. τους έχω δώσει 2,2v με multiplier 2x, timings 5 5 5 15. καμιά άλλη συμβουλή; Το reset υπάρχει περίπτωση να προήλθε λόγω τροφοφοτικού (450w) ή υπερχρονισμού της 6600gt μου; τα 3dmark 05 06 όμως δε μου παρουσιάζανε πρόβλημα...

Τά φώτα σας...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από agganis

Δεν ξερω ποσο ρευμα εχουν. Πως θα το δω αυτο? Απο το bIOS εδωσα +0.4 . Δεν ειχε πιο μεγαλο. Απο το παιδι που ειχα παρει τις μνημες mου ειπε οτι φτανουν 460 με 2.2v (5-5-5-15).

Εκει εφτασα λοιπον, στα 460 fsb. Γι'αυτο λεω οτι με κοβουν οι μνημες.

Από μένα εννοείς agganis!!

Ναι,εκεί πάνε οι μνήμες,στην Asus μου πάνε 462 με 5-4-5-15,καλά είναι για Value μνήμες...

Link to comment
Share on other sites

Τι τροφοδοτικο εχεις?

Εγω παλια με ενα Qtec 450 (εκανε 40 ευρω) δεν μπορουσα να ανεβω πολυ. Ειχα τετοια προβληματα (reset). Πηρα ενα 500W καλο (εκανε 90 ευρω) και ανεβηκα πολυ περισσοτερο και σταθερα. Ενα καλο τροφοδοτικο ειναι απαραιτητο νομιζω. Τι λενε και οι ειδικοι?

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς, όσο πιο φτηνό το τροφοδοτικό, τόσο καλύτερα ;)

Να παρακαλάς μόνο να μη χρειαστεί να ανοίξεις thread μετά από κανα-δυό μήνες με τίτλο "Help! Δεν ανάβει το PC!".

Aka: το μόνο πράγμα που σταματάει τα 220V της ΔΕΗ από το να σου κάψουνε σκληρούς, μνήμες, μητρική, επεξεργαστή κλπ είναι το τροφοδοτικό. Είναι σα να λες ότι όλοι οι πυροσβεστήρες κάνουν 70-80 πάνω κάτω, αλλά εγώ βρήκα τρομερή ευκαιρία πυροσβεστήρα στα 30. Πόσο ήσυχος θα κοιμάσαι μετά; ;)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ downfoot :

Είχαμε ενα τέτοιο της 350W της Interset (Codegen στην ουσία) σε pc με prescott 3.2, 2-3 δίσκους, 2 οπτικά, 6 80άρια φαν κτλ, 24/7 δούλευε μια χαρά. Έκατσε κατι μήνες ξεκουράστηκε, αφού παρέδωσε τη θέση του στο Enermax EPS12V 660W, και κατόπιν το έδωσα μετά σε ενα άλλο φιλαράκι με XP1800+, και συνολική κατανάλωση την μισή από το προηγούμενο pc...πριν απο κανα μήνα μου είπε οτι έτρωγε απανωτά restart, bsod κοκ...παίρνω το πολύμετρο, το κοτσάρω πάνω και η 3.3V ήταν στα 3...αλλαγή και πέταμα στα καπάκια.

Ηθικόν δίδαγμα : τα noname για φορτωμένο σύστημα και overclocking τα ξεχνάς. Σε κάποια φάση λόγω παλαιότητας-φόρτου, και δη πολύ γρηγορότερα από τα επώνυμα λόγω ποιότητας κατασκευής, θα τα τινάξουν. Και σχεδόν ποτέ δε θα πάνε μόνα τους...θα πάρουν κι άλλα στο λαιμό τους. Τώρα αν θα είναι σε 6 μήνες ή 6 χρόνια, άγνωστο. Καλύτερα λοιπόν να δώσεις από 60 (και ίσως λίγα λέω) έως όσα θες - Watt χρειάζεσαι και αντέχει η τσέπη σου, και παίρνεις ένα επώνυμο, να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και το σύστημά σου ανέπαφο, και να μην ανοίγεις θρεντ όπως πολύ σωστά λέει ο Chosen.

Ένα Enermax Liberty 500W για παράδειγμα θα σε κάλυπτε λογικά, αλλά πες μας πρώτα την πλήρη σύνθεση του Η/Υ σου...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.