Jump to content


Αξίζει να πάω σε C2D απο Χ2 4400+ αυτήν την εποχή;


man@ice

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από ea6gka [13-11-2006 02:10]

φιλε ακομα και ο 6300 των 180 ευρω ξεπερναει κατα πολυ το FX .

Δυστηχώς αυτή είναι η αλήθεια.......

Υποτίθεται πώς με τον 6300 και την 8800 gtx το 3dmark 2005 σου δίνει απουσάριστα 15500. Εγώ με τον 4400+ στα 2,9 (χθεσινοβραδινό κατόρθωμα από 2,7 σε 2,9) είμαι με το ζόρι στα 14600. Καταλαβαίνεις το χάος.. Αν έχεις όρεξη να ξηλώνεις και δεν έχεις τίποτα καλύτερο να κάνεις με τα χρήματα σου.χτύπα τον.

Link to comment
Share on other sites

3dmark sucks! :p

Κάθε διπύρηνος επεξεργαστής από 1600χ1200 με 4ΑΑ και πάνω θα σου βγάζει το ίδιο αποτέλεσμα στα παιχνίδια είτε είναι athlon X2 3800+ είτε Core Duo 2 X6800.Καλός και χρυσός ο core 2 duo αλλά αν θές πράγματι να αυξήσεις τις επιδόσεις στα παιχνίδια είναι καλύτερα να δώσεις τα λεφτά σου για δύο 8800GTS SLI.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τον fx-60 (2.6ghz, 2x1mb) και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Δεν μπορώ βέβαια να πω ότι είναι πραγματικά γρηγορότερος από έναν 6300 ή έναν 6400....Στο στη δουλειά μου έχουμε συστήματα με 6300 και 6400 και στις ίδιες εφαρμογές μου δίνει την αίσθηση ότι ότι ο fx-60 "δίνει κάτι παραπάνω" και ξέρωντας ότι με τον fx έχω και πιο αργές μνήμες. Όπως είπα βέβαια είναι απλώς μια εντύπωση γιατί στα συστήματα της δουλειάς δεν μπορώ να τρέξω κάποιο παιχνίδι αφού δεν χρειάστηκε να βάλουμε κάρτες γραφικών (χρησιμοποιούμε τις onboard της intel). Γενικά θέλω να συμφωνήσω με τον Πριονέτο....πραγματική διαφορά στα παιχνίδια θα δεις μόνο με θηρίο κάρτα γραφικών......αξίζει πιστεύω να περιμένεις τους 4πύρηνους, αφού δεν θα μπορέσεις να δεις την πραγματική διαφορά άμα πας σε 2Core.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από godslayer

Εγώ έχω τον fx-60 (2.6ghz, 2x1mb) και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Δεν μπορώ βέβαια να πω ότι είναι πραγματικά γρηγορότερος από έναν 6300 ή έναν 6400....Στο στη δουλειά μου έχουμε συστήματα με 6300 και 6400 και στις ίδιες εφαρμογές μου δίνει την αίσθηση ότι ότι ο fx-60 "δίνει κάτι παραπάνω" και ξέρωντας ότι με τον fx έχω και πιο αργές μνήμες. Όπως είπα βέβαια είναι απλώς μια εντύπωση γιατί στα συστήματα της δουλειάς δεν μπορώ να τρέξω κάποιο παιχνίδι αφού δεν χρειάστηκε να βάλουμε κάρτες γραφικών (χρησιμοποιούμε τις onboard της intel). Γενικά θέλω να συμφωνήσω με τον Πριονέτο....πραγματική διαφορά στα παιχνίδια θα δεις μόνο με θηρίο κάρτα γραφικών......αξίζει πιστεύω να περιμένεις τους 4πύρηνους, αφού δεν θα μπορέσεις να δεις την πραγματική διαφορά άμα πας σε 2Core.

Κάνε καμιά κωδικοποίηση divx κάτι τέτοιο για παράδειγμα, και πες κανένα αποτέλεσμα, πάντως αν συγκρίνεις τον 6300 με τον fx-60,λογικό είναι να βλέπεις μια έστω και μικρή διαφορά υπέρ του fx-60, 800mhz είναι αυτά, το θέμα όμως είναι τι γίνεται στις ίδιες συχνότητες και πολύ παραπάνω που τραβάνε οι intel....

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με τη σειρα μου θα σου πω να περιμενεις λιγο ακομα!Σε λιγο ειναι γιορτες λογικα κατι θα βγαλουν για να πουλησουν!Εχω opty στα 2,7 και ειναι μια χαρα.Αν τελικα το κανεις μην πας σε κατι ακριβο!Δεν υπαρχει λογος αφου η διαφορα καλυπτεται με overclock.Aσε που εχεις χ2 δεν υπαρχει λογος για αναβαθμιση αν ειναι πηγαινε σε quad με τη μια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.