Jump to content



γιατι μου το εμφανιζει bad και προβλημα με εγκατασταση suse


magicman

Recommended Posts

λοιπον σημερα εκανα φορματ και ξαναπερασα τα win,πριν ειχα win και suse 9.3 χωρισμενο σε 2 partition σε ενα δισκο 80αρη. τωρα θελω να βαλω τα suse 10 και θελω να κανω μικροτερο τον χωρο για το suse 10. παω στο partition magic και βλεπω οτι μου βγαζει το δισκο κιτρινο και γραφει bad? :...: υπαρχει προβλημα? τωρα πως θα βαλω τα suse 10?

επισης δοκιμασα να κανω νεο partition και δεν αφηνει. :confused:

για βοηθηστε γιατι εχω μπερδευτει....

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν νομίζω να έπαθε τίποτα ο δίσκος. Μου το είχε βγάλει κι έμένα μια φορά όταν έχα 4-5 partition στον δίσκο. Δεν ξέρω τι είναι, αλλά εμένα όταν μου το είχε βγάλει είχε φάει χοντρό σκάλωμα και δεν έκανε φορματ ούτε στο partition των windows. Τελικά διέγραψα όλα τα partition ξαναπέρασα windows και ξανάφτιαξα τα partition. Τέλος πάντως αυτό που σε ενδιαφέρει εσένα είναι ότι ο δίσκος ήταν μια χαρά, άσχετα με το τι έλεγε το partiton magic.

edit: Τώρα που διάβασα καλύτερα το μήνυμα σου μάλλον το ίδιο με εμένα έπαθε και ο δικός σου δίσκος. Κι εμένα δεν με άφηνε να βάλω το suse (αλλά ούτε και τα xp)

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις το θέμα στην κατηγορία linux, ενώ το πρόβλημα το αντιμετωπίζεις με το partition magic.

Δοκίμασες κάποιον άλλο partioner; Στο cfdisk φαίνεται κανονικά ο δίσκος;

Link to comment
Share on other sites

το εβαλα εδω δεν μου εμφανιζει το bootloader να επιλεξω, επισης βαζω μετα το dvd του suse 10 και δεν ξεκιναει....

θα το δοκιμασω τωρα και αλλο προγραμμα και θα σου πω τι δειχνει

Link to comment
Share on other sites

εβαλα το acronis. και βλεπει τα δυο partitions κανονικα. c αυτο με τα win και στο αλλο λεει reizerFS...

που παω τωρα για να μειωσω το partition του reizerFs ? και τι ειναι αυτο το reizer Fs??

Link to comment
Share on other sites

Reiserfs είναι το όνομα του file system που έχεις βάλει στο partition με το linux. Με ένα googlάρισμα θα σου λυνόταν αμέσως η απορία. Τώρα για αυξομείωση partition size με το acronis δεν ξέρω να σου πω, καθώς δεν το έχω χρησιμοποιήσει και γενικά δε θα εμπιστευόμουν τέτοια ενέργεια σε κάποιο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.