Jump to content


FS 22'' wide TN panel


aggelopas

Recommended Posts

O λογος που κανω αυτο το thread ειναι επειδη πολλα διαβαζω τελευταια για sips,mva κλπ,μην παρεις ΤΝ ειναι αθλιες και απορω αν οποιοι τα λενε αυτα εχουν δει συγχρονες ΤΝ.

Εγω λοιπον το ''ρισκαρα'' και πηρα μια 22'' ευρειας οθονης με ΤΝ πανελ χωρις 0 pixel εγγυηση.Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω μεχρι στιγμης ειναι ποσο ανωτερες ειναι τελος παντων οι sips 20αρες των 400+ευρω η ποσο χαλια ειναι η δικη μου.

Με 3 μερες λειτουργιας δεν εχω βρει καποιο καμμενο pixel,η φωτεινοτητα στο 50 μου φαινεται αρκετη,οι γωνιες μια χαρα εκτος οταν μιλαω στο τηλεφωνο στο διαδρομο,το μαυρο ικανοποιητικο αν και εχει λιγο backlight leak που συμβιβαζομαι,το design της οθονης πιστευω οτι ειναι προτυπο με τοσο λεπτο πλαισιο,ομορφη βαση και ενσωματενα ηχεια.

Μεινοκτημα για καποιους η απουσια dvi αλλα με 350 ευρω αυτο παιρνεις.

Ακολουθουν μερικες φωτο να δειξω γιατι μιλαμε αν και ειναι ψιλοχαλια ποιοτητα ελεω qtek 9100 και αδικουν λιγο την οθονη.

image00118fe3.jpg

image00119op6.jpg

image00120gf3.jpg

image00121rz8.jpg

image00122uc8.jpg

image00123ca8.jpg

Link to comment
Share on other sites

'Ελα ντε. Χάλια χρώματα λένε, μικρές γωνίες θέασης. Εγώ χάλια χρώματα δεν βλέπω στις φωτογραφίες, (παίρνοντας υπόψιν βέβαια ότι δεν είναι και οι καλύτερες), άνθρωπο που θα κάτσει να δει ταινία απο 45 μοίρες (σε σχέση με την κάθετο) δεν ξέρω (και αν υπάρχει τότε δεν ξέρει να βλέπει ταινίες), οπότε τζάμπα τις ξεψειρίζουμε νομίζω.

Καλορίζικη φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Thanks guyz!

Η οθονη ειναι η fujitsu-siemens scaleoview l22-1w και την εχει μονο το pixmania απ' οσο ειδα.

Εχω αλλη μια παλια eizo l355 με ΤΝ πανελ και σε αυτη πραγματι οι γωνιες ειναι περιορισμενες καθετα και οριζοντια,πραγμα που σε αυτη απλα δεν υπαρχει.170/160 λενε τα specs και απο οτι ειδα ισχυουν κιολας.

Καλυτερες φωτο εχει εδω http://forum.hardware.fr/hardwarefr/HardwarePeripheriques/Edit-LCD-22pouces-chez-PlanetSaturn-Fujitsu-Siemens-L22-1W-sujet-29988-1.htm σε διαφορες σελιδες.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι ειναι ενα απλο TN απο το εργοστασιο.Μηπως εχει βαλει και λιγο το χερακι της η FS με καμια moda?Δε εχω ακουσει τιποτα για αλλαγες πανω στα TN αλλα ειδικα απο γωνια δε μου κανει για κλασικο TN αλλα μαλλον προς P-MVA

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειαζεται να σου πω φιλε οτι με εψησες ασχημα.Τι native αναλυση εχει?Αν εχει ιδια με τις 20αρες wide eχει παρατηρησει καθολου παραμορφωση η γενικα κακη αισθηση λογω μεγαλης αναλογιας κοκκου?

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει μεχρι 0.28 ειναι λογικα πιστευω.Εκτος αν δουλευες καμια ULTRA DUPER CRT με 0.22 ξερω γω και εχεις 10/10 οραση και παιζεις και απο 15 εκατοστα απο την οθονη.Παντως ξερω ατομα που τα ενοχλει ο "κοκκος" της 19αρας που αντιστοιχει σε 1280*1024.

Link to comment
Share on other sites

καλοδουλευτη αλλα τη διαφορα που λες θα τη δεις παραπανω απο μεγαλη οταν βαλεις διπλα μια wide με spva, overdrive,hdcp κτλ

Δεν ειναι χαζοι οσοι σκανε 600 ευρω για μια 21αρα με ολα τα παραπανω

Στα λεφτα της παντως ειναι πολυ καλη επιλογη

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά ουσιαστικά αν τη διαφορά δεν τη βλέπεις αν δεν τη συγκρίνεις άμεσα με μια καλύτερη, τότε γιατί να δώσεις παραπάνω χρήματα??? (Το δικηγόρο του διαβόλου κάνω)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris [Χθες, στις 15:07]

Εδώ DVI δεν έχει... :TD:

Υπαρχει η L22-W-2DV με DVI αλλα δεν τη βρηκα διαθεσιμη.

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl- [Χθες, στις 15:19]

καλοδουλευτη αλλα τη διαφορα που λες θα τη δεις παραπανω απο μεγαλη οταν βαλεις διπλα μια wide με spva, overdrive,hdcp κτλ

Δεν ειναι χαζοι οσοι σκανε 600 ευρω για μια 21αρα με ολα τα παραπανω

Στα λεφτα της παντως ειναι πολυ καλη επιλογη

Συμφωνω εν μερει απλα μου φαινονται πολλα αλλα 150 , για κατι μικροτερο σε μεγεθος και δεν πιστευω οτι η διαφορα ειναι μεγαλη.Απο τη philips τουλαχιστον την 20.1 που την εχω παρατηρησει για αρκετο χρονο δεν βρισκω κατι το ιδιαιτερο.

Αρχική απάντηση από NoDsl [14-11-2006 19:14]

Για μένα ένα έιναι το τεστ. Έμπα hotmail και πες μου αν ξεχωρίζεις με ευκολία το χρώμα των νέων Mail απο των παλιών. Αν φαίνεται εύκολα μεγειές. Καλή αγορά! :D

Εχω Live mail και φαινονται κανονικα,δεν ξερω αν ειναι ιδιο με το hotmail. :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aggelopas [Σήμερα, στις 14:03]

....

Απο τη philips τουλαχιστον την 20.1 που την εχω παρατηρησει για αρκετο χρονο δεν βρισκω κατι το ιδιαιτερο.

.....

Ημέρα με την νύχτα είναι τα tn panel με το panel της philips...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.