Jump to content



Πως να ξεβιδώσω βίδα που γυρίζει "τρελά";


Recommended Posts

Οταν μοντάρισα την μητρική πριν πολύ καιρό, η μιά βίδα μάλλον ήταν λίγο διαφορετική απο το κανονικό και βίδωσε μεν την μητρική στη βάση του κουτιού με πολύ πίεση αλλά τώρα οταν προσπαθώ να τη λύσω γυρίζει τρελά και δεν βγαίνει. Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi [Σήμερα, στις 21:50]

Οταν μοντάρισα την μητρική πριν πολύ καιρό, η μιά βίδα μάλλον ήταν λίγο διαφορετική απο το κανονικό και βίδωσε μεν την μητρική στη βάση του κουτιού με πολύ πίεση αλλά τώρα οταν προσπαθώ να τη λύσω γυρίζει τρελά και δεν βγαίνει. Τι να κάνω;

πιθανοτατα η βιδα ηταν διαφορετικου σπειρωματος και κολλησε με τον αποστατη

με αποτελεσμα να γυριζει κι αυτος τωρα και να μην ξεβιδωνει...

(μιας και κλωτσησε το σπειρωμα πανω στο m/b tray)

πιασε λοιπον με πενσακι - μυτοτσιμπιδο τον αποστατη σταθερα

και ξεβιδωσε με δυναμη και πιεση την επιμονη βιδα....

(αρκει να μην ειναι η μεσαια απο τις εννια..)

εαν δεν συμβαινει αυτο αλλα εχει κλωτσησει η βιδα και γυρναει ελευθερα στον αποστατη χωρις να ξεβιδωνει.

απλα βαζοντας ενα τσιμπιδακι κατω απο το κεφαλι της βιδας, προσπαθησε να την ανασηκωσεις οσο γινεται

και ενω ειναι σηκωμενη (η βιδα..) εσυ ή καποιος αλλος πρεπει να ξεβιδωσει

αναγκαζοντας την να πιασει σε νεες βολτες ωστε τελικα να βγει...

εαν τπτ απο τα παραπανω δεν πιασει....

παρε ενα 2αρι τρυπανι μεταλλου και με αργες στροφες και πιεση στο σημειο

τρυπα το κεφαλι του αποστατη απο το πισω μερος του m/b tray

ωστε να διαλυθει το στελεχος του και να φυγει μαζι με την μητρικη...

μετα σκιστον μαζι με τη βιδα με οποιον τροπο θες...

του αξιζει...

Link to comment
Share on other sites

οπότε μάλλον για το τρυπάνι με βλέπω... (εχω και ένα dremel αλλά δεν έχω σκεφτεί πως θα βοηθήσει)

Και ξέρετε γιατί θέλω να τη βγάλω; Διότι θέλω να βγάλω την ψύκτρα του nf4 chipset και ή να την αλλάξω ή να της βάλω θερμοαγώγιμη αλοιφή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi [Σήμερα, στις 22:13]

οπότε μάλλον για το τρυπάνι με βλέπω... (εχω και ένα dremel αλλά δεν έχω σκεφτεί πως θα βοηθήσει)

Και ξέρετε γιατί θέλω να τη βγάλω; Διότι θέλω να βγάλω την ψύκτρα του nf4 chipset και ή να την αλλάξω ή να της βάλω θερμοαγώγιμη αλοιφή.

lol

[intel fanboy]

αργα ή γρηγορα θα την εβγαζες ετσι κι αλλιως[/]

δοκιμασε ανασηκωνοντας το κεφαλι της βιδας

ή/και σπροχνωντας την ακρη του αποστατη απο την πισω μερια του tray

καθως ξεβιδωνεις

Link to comment
Share on other sites

και γω το ειχα παθει το ιδιο και την εβγαλα με βιδολογο.εβαλα την καταλληλη κεφαλη ωστε να ταιριαζει ακριβως και με λιγο πιεση βγηκε. προσεχε πολυ ομως οτι και να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν διάφορες λύσεις:

Thermalright HR-05 SLi

Thermaltake CL-C0034 (θα το δοκιμάσω προσεχώς)

Και το Titan, στο hacshop, που είναι για VGA. Το έχω. Αφενός σε παιδεύει με την εγκατάσταση, αφετέρου είδα μόλις 3 βαθμούς διαφορά από το stock

Link to comment
Share on other sites

το πρώτο λινκ δεν νομίζω ότι κάνει για dfi(ακριβώς από πάνω θα είναι η vga και θα βρισκει)

το δεύτερο είναι αυτό που σου είπα κι εγώ, της thermalright

Το evercool μοιαζει πολύ με το Titan που σου έλεγα

Με βάση, όσα έχω ακούσει θα έπαιρνα την Thermalright. Αλλά αν θες περίμενε να σου πω τις εκτυπώσεις μου (λολ) από την thermaltake

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν τελικά πήγες σε πιο δραστικές λύσεις όπως το dremel αλλά μια άλλη εναλλακτική που στην περίπτωση μου είχε αποτέλεσμα είναι να βάλεις την μύτη ενός άλλου κατσαβιδιού κάτω από το κεφάλι της "ζόρικης" βίδας ανασηκώνοντας την για να έχεις αντίσταση και να την ξεβιδώσεις.

Link to comment
Share on other sites

ναι απο κει το πείρα και όλα μια χαρά δεν στο dfiforums για αυτό και θαμε θυμηθείς αν ψύνεσε να το βάλεις + οτι κάνει και 10 euro περίπου

Αρχική απάντηση από fonzi

που το βρήκες;;

http://www.pc-store.gr/details.asp?cat=22&subcat=50&item=779 αυτό βλέπω αλλά οι βάσεις δεν πρεπει να κάνουν...

δες και εδώ για το cooler http://www.dfi-street.com/forum/showthread.php?t=50820&page=3

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi

OK. Πιστεύω να καταφέρω να το πάρει κάποιος να μου το στείλει επαρχία...

παραγγελία το έκανα και εγώ με αντικαταβολή για επαρχία πάρε τους τηλ. και πάρε και καμιά πάστα νάχεις έτσι για να κάνεις σεφτέ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.