Jump to content



ATI x1950pro 512MB ή nVidia 7950GT 512MB ?


stark

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους

Εχω βάλει στο μάτι εδώ και καιρό την x1950pro 512 MB της ATI και συγκεκριμενα την παρακάτω:

Gecube X1950 Pro 512 MB

η οποία έχει ακριβώς τα χαρακτηριστικά που θέλω.

Τιμή μέχρι 280 euros, One-slot size (σημαντικο για να χωρεσει στο PC μου), HDTV και γενικα καλές επιδόσεις.

Μοντέλο GC-HV195PG3-E3

Σύνδεση PCI e 16X

Chipset RV570

Μέγιστη Ανάλυση 2048 x 1536 @ 85Hz

ΜΝΗΜΗ 512 MB

Engine Clock 575Mhz

Memory Clock 1380 Mhz

Memory Interface 256 bit

RAMDAC 400 Mhz

Slot PCI EXPRESS

Ειδικά Χαρακτηριστικά hdtv ready avivo ready crossfire ready TV - out DVI

Λόγω όμως της ΜΗ υποστήριξης των drivers της ΑΤΙ για "1:1 Pixel Mapping για Widescreen Monitors" (αλλά και της μη επίσημης υποστήριξης της GeCube από τους drivers της ATI) αποφάσισα να δω τι παίζει και σε nVidia και βρήκα την παρακάτω:

MSI NX7950GT-VT2D512EZ-HD

* Chipset: nVIDIA, 7950GT

* Interface: PCI-E

* Core Clock: 550MHz

* Memory Clock: 1400MHz

* Memory Size: 512MB

* Memory BUS: DDR2

* Memory Type: 256bit

* DirectX: 9,0

* OpenGL:2.0

* TV Out, 2DVI, VIVO, Dual VGA

* Extra: Zero Noise, HDTV Ready

Mε ίδια περίπου τιμή (στην πραγματικότητα χαμηλότερη).

Nα σημειώσω ότι η ATI έχει GDDR4 ενώ η nVidia GDDR3 μνήμη

και οι 2 φαίνονται να είναι one-slot sized και τα specs σχεδόν ίδια.

Παρεπιπτόντως... στην nVidia θα πρέπει να με ανησυχεί το passive cooling που έχει..;

Διάβασα αυτό και με έβαλε σε σκέψεις:

The memory microcircuits are not equipped with radiators, but the absence of fan on video must have negative affect conditions for their cooling.

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια από τις 2;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

H Ati εχει ddr3 και αυτη και χρονισμενη χαμηλότερα απο της 7950 . [Μονο η Χ1950ΧΤΧ 512 εχει gddr4] Kατα τ'αλλα πάνω κάτω οι ίδιες είναι περίπου . [Αν και προσωπικά δεν θα έπερνα την Χ1950προ επειδή ειναι gecube υλοποιηση]

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 06:50]

H Ati εχει ddr3 και αυτη και χρονισμενη χαμηλότερα απο της 7950 . [Μονο η Χ1950ΧΤΧ 512 εχει gddr4] Kατα τ'αλλα πάνω κάτω οι ίδιες είναι περίπου . [Αν και προσωπικά δεν θα έπερνα την Χ1950προ επειδή ειναι gecube υλοποιηση]

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Βασικά την πληροφορία για τις μνήμες την βρήκα εδώ

http://www.rojakpot.com/showarticle.aspx?artno=88&pgno=0

αλλά ίσως τα έχουν λάθος εκεί.

Απλά στη συγκεκριμένη κάρτα της MSI με φοβίζει λίγο το passive cooling. Δεν είναι λίγο επικίνδυνο σε τέτοιου επιπέδου κάρτες το passive cooling;

Η μήπως δεν θα έπρεπε να ανησυχώ;

Link to comment
Share on other sites

Eiναι τα specs που δίνει ο κατασκευαστης αυτά που linkares. Ο 3rd Party [msi , asus , gainward , leadtek klp] κανει οτι θέλει , Εχει ανακοινώσει για την 1950PRO και την ΧΤΧ1950 256 ddr4 αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω δεί κάτι . Με την τελευταία που είδα σε review [x1950xt 256] να ειναι μια Χ1900ΧΤ 256 με τσιμπημένα τα ρευματα σε πυρηνα και μνημες. <-- ddr3.

Καλό θα ήταν να αποφύγεις την παθητική ψύξη σε vga τέτοιας κατηγορίας.

asus 1950pro 210e > saphire 1950pro > gecube

και 512mb 512mb

Link to comment
Share on other sites

Βασικα οι ΑΤΙ κρατανε παντα καλυτερα σε βαθος χρονου....και θα πανε καλυτερα οσο βγαινουν καινουργια παιχνιδια με πολυπλοκα shaders.

αν ομως οντως δεν παιζουν οι Ατι 1:1 pixel σε widescreen ειναι μεγαλο μειονεκτημα..

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατέληξα στην ASUS EN7950GT/HTDP/512M

http://www.asus.com/products4.aspx?l1=2&l2=6&l3=306&model=1350&modelmenu=1

Αλλά έχω κολλήσει σε κάτι. Αν προσέξετε το καλωδιάκι που πρέπει να συνδέσει την κάρτα με το τροφοδοτικό έχει 2 4πινες απολήξεις...

Αυτό τι σημαίνει; Οτι θέλει ουσιαστικά *και* τα 2 "ρεύματα" να τα συνδέσω με το τροφοδοτικό ή αρκεί μόνο το 1 ? :blink:

Για να καταλάβετε τι εννοώ δείτε εδώ:

http://www.gamepyre.com/images/reviews/777_p4_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από steve_m [Σήμερα, στις 11:32]

Λογικα το ενα θα ειναι αρσενικο και το αλλο θηλυκο.Το ενα χρειαζεται. (κατω απο φυσιολογικες συνθηκες)

Kαι τα δυο θηλυκά είναι - γι αυτο έχω κολλήσει τωρα και δεν ξέρω τι να κάνω.

:unsure:

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με την ερωτηση για τα βυσματα,βαλε απευθειας το καλωδιο pcix του τροφοδοτικου σου,αν εχεις τετοιο και εισαι ΟΚ.Παντως μια 7900 gt που καταλαθος λειτουργουσα με το 1 βυσμα αντι για τα δυο επαιζε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tsakonas [Σήμερα, στις 11:36]

σχετικα με την ερωτηση για τα βυσματα,βαλε απευθειας το καλωδιο pcix του τροφοδοτικου σου,αν εχεις τετοιο και εισαι ΟΚ.Παντως μια 7900 gt που καταλαθος λειτουργουσα με το 1 βυσμα αντι για τα δυο επαιζε...

Δεν έχω τέτοιο καλώδιο... δυστυχώς.

Είναι δυνατόν ρε παιδιά τέτοια κάρτα να θέλει 2 ρεύματα;

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ δοκίμασα και φαίνεται μια χαρά με το ένα καλώδιο.

2 πράγματα δεν μου άρεσαν

1) Πλέον στα supported refresh rates του monitor μου δεν υπάρχει επιλογή για 75 Hertz ενώ με την ΑΤΙ Χ700 υπήρχε... Μου εμφανίζει μόνο τα 60Hertz σαν supported και οταν αποεπιλεγω το "supported" μου δίνει επιλογή για 75 Hertz...

αλλα υποθέτω είναι επικίνδυνο να έχω unsupported refresh rate σωστα;

2) Στις αναλύσεις πάντα δούλευα με την 1152x864

πλέον οι επιλογές μου είναι λιγότερες και με αφήνει να πάω κατευθείαν από τα 1024x768 στα 1280x1024

έχει κανείς ιδέα πως μπορώ να εμφανίσω και τις ενδιάμεσες αναλύσεις;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες με τα καλώδια το έχω ξανασυναντήσει είναι για να ενώνεις και της 2 γραμμές τροφοδοσίας του τροφοδοτικού για ισοζυγισμένο ρεύμα

Το άλλο που λες για της αναλύσεις πρέπει να σχετίζετε με την έκδοση drivers που χρησιμοποιείς παρεπιπτών τη drivers χρησιμοποιείς

Εγώ χρησιμοποιώ τους 93,71 και μου δίνει πολλές ενδιάμεσες αναλύσεις μεταξύ 1024Χ768 και 1280Χ1024

Link to comment
Share on other sites

Οταν έγραψα το παραπάνω post είχα τους drivers που ήταν στο CD της κάρτας.

Τώρα έχω κι εγώ πλέον τους τελευταίους 93.71 και πάλι δεν μου δίνει ενδιάμεσες επιλογές.

Μάλιστα τώρα δεν μου εμφανίζει καν αναλύσεις μεγαλύτερες από 1280x1024 ενώ πριν μου τις εμφάνιζε ως επιλογές.

Αυτό το τελευταίο βέβαια είναι μάλλον καλό και λογικό αφού 1280x1024 είναι η max / native ανάλυση που υποστηρίζει το monitor μου.

To θέμα όμως με τις ενδιάμεσες αναλύσεις που δεν εμφανίζονται ως επιλογές παραμένει και δυστυχώς είναι πολύ αρνητικό...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να σημειώσω τα εξής:

- Με τα default settings της κάρτας στο Doom 3 / 1280x1024 παίρνω γύρω στα 63 FPS

- Στα requirements της κάρτας έχει: PSU >350W - 12V / 22A

ενώ το τροφοδοτικό μου έχει 500W - 12V / 18A

λέτε να μου δημιουργήσει προβλήματα αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από stark

αλλά και της μη επίσημης υποστήριξης της GeCube από τους drivers της ATI

Αυτό το διάβασα και σε post άλλου user εδώ και μου φάνηκε από την αρχή πολύ παράξενο. Το να ισχύει για συγκεκριμένο μοντέλο (πχ.Χ1950pro), το θεωρώ δεκτό γιατί γενικά στους catalyst δεν το έχουν υποστηρίξει ακόμα και έχουν πρόβλημα και χρήστες με κάρτες άλλης εταιρίας. Πιστεύω ότι είναι κάτι που θα διορθωθεί σύνοτμα πάντως. Από εκεί και πέρα, από τη στιγμή που δεδομένα parts δόθηκαν με ΑΤΙ chipsets, το θεωρώ απίθανο να μην υποστηρίζονται από τους catalyst γενικά. Και εγώ gecube έχω πάντως και υποστηρίζεται κανονικότατα από όλες τις πρόσφατες εκδόσεις catalyst.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.