Jump to content



Μπαταρία κινητού: Με κορόιδεψαν;;


fonzi

Recommended Posts

Χρειάστηκε να αλλάξω την original μπαταρία του παλιού κινητού μου (το πολύ καλό 8210) διότι την είχα από το 1999 και τα έιχε ψιλοπαίξει. Ενώ έδειχνε φουλ φόρτιση όταν μίλαγες 10" έκλεινε...

Το πήγα στο Γερμανό να μου την αλλάξουν. Ομως παρατηρώ ότι ενώ η αρχική ήταν η BLB-2 600 MAh νομίζω, 3.6v, Japan made, η καινούρια είναι η BLD-3 780 MAh, Brazil made, 3.7v

Βέβαια το κινητό είναι παλιό και δεν μπορώ να βρω εύκολα πληροφορίες συμβατότητας. Αλλά με προβληματίζει το 3.7v αντί 3.6...

Τι έγινε; Με φόρτωσαν με ότι είχαν διαθέσιμο ή εντάξει είμαι;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα πρέπει να είναι συμβατή η μπαταρία συνήθως η κάθε μια έχει το κούμπωμα της οπότε για να έχουν το ίδιο κούμπωμα θα πρέπει να είναι συμβατές Tο 0,1V παραπάνω δε πρόκειται να επηρεάσει αρνητικά το κινητό σου και μάλιστα θα έχεις μεγαλύτερη αυτονομία από τα περισσότερα mAh της νέας μπαταρίας.

Πάντως μετά από τόσα χρόνια είναι λογικό να μην υπάρχει ακριβώς η ιδία μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

αν ειχε ξεμεινει και αυτη πολυ καιρο στα ραφια...ισως να θελει μερικες (2-3) καλες φορτισεις για να συνελθει...,ενναλακτικα ρωτα μηπως δικαιουσε "Rma"....να παρεις καποια αλλη δλδ..

(υποθεσεις τα παραπανω)..

ΠΑντως σαν νουμερα δεν μου φαινεται ασχημα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi [Χθες, στις 18:41]

την είχα από το 1999 και τα έιχε ψιλοπαίξει. Ενώ έδειχνε φουλ φόρτιση όταν μίλαγες 10" έκλεινε...

συνδεσε επανω της ενα λαμπακι, μεχρι 5 βολτ, αν βρεις και μικροτερο (κοντα στα 3.5) ακομα καλυτερα. περιμενε μεχρι να σβησει το λαμπακι. βρες καποιο τροπο να της δωσεις γυρω στα 5-6 βολτ για πολυ λιγο (2-3 δευτερολεπτα), ωστε να μπορεσει να κρατησει μια ταση, για να καταλαβει το κινητο οτι την εχεις επανω. ακολουθεις κανονικη διαδικασια φορτισης. αν ολα πανε καλα, η μπαταρια ειναι σαν καινουργια.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτή είναι ένας τρόπος αντιμετώπισης του φαινόμενου της μνήμης που παρουσιάζουν κυρίως οι μπαταρίες nicd.

Μετά από τόσα χρονιά είναι πολύ πιθανό όμως απλά να έχει κλείσει τον κύκλο φορτίσεων εκφορτώσεων και να έχει κορεστεί σαν υλικό

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κι αλλιώς τώρα την αγόρασα... Την παλιά θα την κρατήσω εφεδρία για τα επόμενα 6 χρόνια που λέω να κρατήσω το κινητό. :)

Το θέμα είναι ότι απορούσα μήπως το +0.1v κάνει ζημιά.

Πάντως ο γνήσιος φορτιστής του κινητού γράφει 3.7v. Οπότε να υποθέσω ότι σίγουρα είναι ΟΚ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd [Σήμερα, στις 14:37]

Μετά από τόσα χρονιά είναι πολύ πιθανό όμως απλά να έχει κλείσει τον κύκλο φορτίσεων εκφορτώσεων και να έχει κορεστεί σαν υλικό

σαν κυκλο, δε θεωρουνε το max->0?? αν ισχυει κατι τετοιο, η μπαταρια δεν εχει φτασει ποτέ το 0.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

σαν κυκλο, δε θεωρουνε το max->0?? αν ισχυει κατι τετοιο, η μπαταρια δεν εχει φτασει ποτέ το 0.

Πράγματι κάτι τέτοιο αναφέρουν οι κατασκευαστές των laptop για τις πρόσφατες μπαταρίες ιόντων λιθιου.

Αλλά γενικά αν συνδυάσουμε τον κύκλο φόρτισης με τη φθορά του στοιχειού τότε όχι ένας κύκλος ολοκληρώνεται σχεδόν κάθε φορά που φορτίζουμε την μπαταρία μας. (ειδικά αν μιλάμε για μπαταρίες νικελίου)

@fonzi

Αν η μπαταρία κουμπώνει στη συσκευή σου κάνει μια χαρά (υποτίθεται ότι αυτό έπρεπε να το δοκιμάσεις τη στιγμή που την αγόραζες)

Link to comment
Share on other sites

καλά, το ανέκδοτο με τον τοτό και τα σκούλήκια το ξέρετε;

Αυτό που ότι και να ρώταγε η δασκάλα αυτός το πήγαινε το θέμα στα σκουλήκια...

Βρε σεις θα μου απαντήσετε στην ερώτηση στο #8;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi [Σήμερα, στις 18:24]

ρε παιδιά πρακτικά πείτε μου: Κάνει η μπαταρία ή να πάω για φασαρία;;

αν η nokia τη δινει για τη συσκευη σου, τοτε ποιο το προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Παίδια δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, όλες οι μαϊμού μπαταρίες έχουνε μια μικρή τάση παραπάνω,τουλάχιστον στα χαρτιά,και σας το λέω έχοντας αγοράσει και μαϊμού μπαταρίες για σοβαρό εξοπλισμό(Canon 350D,αρκετά κινητά ,Olympus 5060) ,πάντως δεν λέει κάτι ουσιαστικό νομίζω η ενδεικτική,άλλωστε εφόσον είναι ενδεικτική είναι στο περίπου και όχι ακριβής.Και αυτό γιατί με το πολύμετρο ποτέ δεν είδα την αναγραφόμενη τάση σε πλήρως φορτισμένη μπαταρία, είτε ήταν μαϊμού είτε γνήσια.Πάντα είναι παραπάνω αρχικά και μετά πέφτει,καθώς τη χρησιμοποιείς .Πιστεύω δε θα έχεις κανένα πρόβλημα,Προσωπικά δεν είχα κανένα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

αν η nokia τη δινει για τη συσκευη σου, τοτε ποιο το προβλημα;

Αρχική απάντηση από fonzi

ότι δεν τη δίνει γιά τη συσκευή μου...

Καταρχήν η μπαταρία είναι γνήσια? γιατί μπερδεύτηκα.

Link to comment
Share on other sites

γνήσια είναι. Απλά όπως λέω στο πρώτο ποστ είδα στο σπίτι ότι έχει άλλο κωδικό και είπα να τσεκάρω τι γίνεται.

Και βρήκα ότι για το κινητό συνιστά η νοκια αυτήν που είχε ενώ αυτή που μου έδωσαν τη συνιστά σε διάφορα άλλα μοντέλλα. Κάποιος μόνο ξένος αναφέρει ότι ο αντιπρόσωπος του είπε να βάλει καλύτερα αυτή που έδωσαν και σε μένα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi

καλά, το ανέκδοτο με τον τοτό και τα σκούλήκια το ξέρετε;

Αυτό που ότι και να ρώταγε η δασκάλα αυτός το πήγαινε το θέμα στα σκουλήκια...

Βρε σεις θα μου απαντήσετε στην ερώτηση στο #8;

Ώρες ώρες αλλά κρατιέμαι

Ελληνικά ξέρεις ελπίζω και έχεις τουλάχιστον στοιχειώδη λογική

Αν η μπαταρία κουμπώνει στη συσκευή σου τότε κάνει μια χαρά (το είπα επανειλημμένα)

Αν η μπαταρία που σου δώσανε είναι αυθεντική nokia η τέλος πάντων πιστή BLD-3 780 και μπορείς να την κουμπώσεις στο κινητό σου κανει!

Αν η μπαταρία που αγόρασες δεν είναι κατάλληλη για το κινητό σου.. η μαμά nokia θα εχει φροντίσει με ένα λίγο διαφορετικό καλουπι έτσι ώστε να μη μπορείς να την κουμπώσεις.

Μετά από ένα γρήγορο google search

Σύμφωνα με αυτή τη σελίδα της nokia http://www.nokia.com.au/nokia/0,,37403,00.html#bld3

Για το κινητό σου κάνει μονό η BLB-2

Οπότε λογικά δε θα πρέπει να κουμπώνει η BLD-3 στο κινητό σου

Αλλά και να κουμπώνει οπότε απλά έτυχες σε μια άτυπη συμβατότητα σου είπαμε ότι το 0,1V δε πρόκειται να βλάψει το κινητό σου!

Κάνε ένα απλό google scearch αν θες απόλυτη απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ επειδή ΔΕΝ κρατιέμαι (και δεν επιτρέπω σχόλια τέτοιου τύπου περί ελληνικών και λογικής από άτομα της μισής μου ηλικίας και που προφανώς δεν έχουν ούτε τις σπουδές μου ούτε την εμπειρία μου):

Όταν κάποιος ανοίγει ένα θέμα σκοπός είναι να απαντήσουμε σε αυτό που ρωτάει και όχι να πλατιάσουμε τη συζήτηση. Για να ρωτάω πάει να πει ότι υπάρχει λόγος (κάτι που δεν διευκρινήστηκε ακριβώς ίσως).

Η μπαταρία φυσικά κουμπώνει γάντι στο κινητό και είναι γνήσια αλλιώς δεν θα την έπαιρνα! Οταν μου την πούλησαν νόμιζα ότι είχε αλλάξει πιθανόν κωδικό η εταιρεία ή την είχε αντικαταστήσει με νεότερο/καλύτερο μοντελο.

ΟΜΩΣ: Ψάχνοντας, όπως είδες και εσύ, είδα ότι για το κινητό η νοκια δίνει μόνο την blb-2.

Αλλά έλα που η άλλη κουμπώνει γάντι και έχει και μεγαλύτερη χωρητικότητα;

Το σερβις της νοκια εδω (μιά άσχετη ήταν στο τηλέφωνο) μου είπε μόνο την blb-2 να βάλω.

Με ένα εκτενές και όχι απλό google search βρήκα ότι σε κάποιον σε αλλοδαπό φορουμ είχε προτείνει ο τεχινκός την bld-3 να βάλει αλλά και αυτός δεν ήταν σίγουρος αν έκανε καλά.

Τώρα την έχω απο Σάββατο βράδυ και δεν έχει κατεβεί ούτε μιά γραμμή. Αν σε κάτι δεν έκανε για το κινητό τι είδους πρόβλημα μπορεί να εμφάνιζε;

sorry για τον πρόλογο αλλά δεν ξεκίνησα εγώ το ύφος αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi [Σήμερα, στις 11:42]

και δεν επιτρέπω σχόλια τέτοιου τύπου περί ελληνικών και λογικής από άτομα της μισής μου ηλικίας και που προφανώς δεν έχουν ούτε τις σπουδές μου ούτε την εμπειρία μου

να επιτρεπεις τα παντα φιλτατε, οσο γερναμε μαθαινουμε. αφου επιτρεψεις, μπορεις να καταληξεις στο συμπερασμα αν εχει δικιο ή οχι.

την bld-3 ουτε κι εγω βρηκα να την προτεινει η νοκια για το 8210, και το θεωρω φυσικο: η συσκευη εχει καταργηθει και η bld-3 ειναι για τα καινουργια. σε καποιες σελιδες, πολλοι λενε οτι δουλευει με το 8210, αλλα τιποτα παραπανω και βεβαιως τιποτα επισημο. και πολυ σωστα η κοπελια στο support σου ειπε να βαλεις τη -2.

Αν σε κάτι δεν έκανε για το κινητό τι είδους πρόβλημα μπορεί να εμφάνιζε;
αυτο κανείς δεν το ξερει. μπορει να πειραζει το μικρο overvolt, μπορει και οχι.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.