Jump to content


Μια noob..ικη ερώτηση!


biker

Recommended Posts

Ευχαριστώ ρε παιδιά :T: :T: Είναι για ένα budget συστηματάκι ενός φίλου και επειδή μου άρεσε αυτή εδώ η μητρική (ε... και θέλω να είναι "λίγο" αναβαθμίσιμος) , φοβήθηκα ότι παίρνει ddr1...

Είστε express service:D Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από biker

Ευχαριστώ ρε παιδιά :T: :T: Είναι για ένα budget συστηματάκι ενός φίλου και επειδή μου άρεσε αυτή εδώ η μητρική (ε... και θέλω να είναι "λίγο" αναβαθμίσιμος) , φοβήθηκα ότι παίρνει ddr1...

Είστε express service:D Ευχαριστώ!

Η μητρική αυτή δεν είναι και πολύ αναβαθμίσιμη, πχ δεν δέχεται conroe και σε 6-12 μήνες δεν θα υπάρχουν οι σειρές 8χχ, 9χχ, 5χχ, 6χχ αν θες να αγοράσεις. Με κανα 30-40 ευρώ παίρνεις Μ/Β που να δέχεται core 2 duo (conroe) CPU.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστές οι προτάσεις σας παιδιά. αλλά το φιλαράκι είναι ΤΕΛΕΙΩΣ άσχετος από υπολογιστές και επειδή διανύει περίοδο λιτότητας δεν ανεβάζει το budget (ετοιμάζεται να ανακαινίσει το σπίτι του :cry: ). Να φανταστείτε τον πίεσα για να πάμε στα 69 για την μητρική.

Εκτός αυτού η ενασχόληση του θα είναι μουσική και ταινίες...:D (άντε και internet αργότερα) γι αυτό και καταλήξαμε σε κάτι ΠΟΛΥ φθηνό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1

Όχι απαραίτητα.

Αν μπει σε τετοιο Μ/Β http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528354 παίρνει ή DDR 1 ή DDR 2.

Και από ότι βλέπω, έχει και agp και pciex !

Ιδανική φαίνεται αλλά :

1. Δεδομένου ότι δεν παίζει imc, μήπως το chipset VIA χαντακώνει πολύ τις επιδόσεις;

2. Ορισμένες από αυτές τις μικτές λύσεις, είχαν συνδεδεμένο το agp slot στο pci bus...nooot good...η συγκεκριμένη δεν ξέρω αν ανήκει σε αυτές τις υλοποιήσεις.

3. Η VIA ποτέ δεν τα πήγαινε πολύ καλά με τις ΑΤΙ...

4. To συγκεκριμένο mobo νομίζω έχει pciex 4x...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς και σε games...? Εαν ναι, απλά στάθηκες τυχερός με το συγκεκριμένο συνδυασμό via και ati...μπορεί πλέον να έχει βελτιωθεί η κατάσταση. Πολλοί έχουν παράπονα με αστάθεια του συστήματος. Και προσωπικά, παλιότερα-επί 9χχχ- με via μου είχε αλλάξει τα φώτα...μία με πέταγε στο desktop...μια crashάριζε όλο το σύστημα-πάντα με error από ati-όσα clean installs και να έκανα...με το που έβαλα την ίδια κάρτα σε nforce όλα λύθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.