Jump to content



ποσο ασφαλες ειναι το ιντερνετ?


def

Recommended Posts

καλησπερα παιδια,θα θελα να ακουσω τις γνωμες σας για το ποσο ασφαλες ειναι το DSL απο επιθεσεις χακερ,και για κλησεις που μπορουν να γινουν χωρις την θεληση μας σε ροζ γραμμες?Ενας φιλος απο δω την επαθε και του ηρθε ενας λογαριασμος φουσκομενος,να σημειωσω οτι δεν ειχε DSL αλλα απλο μοντεμ 56αρι,να σημειωσω οτι στο Pc μου εχω αυθεντικο το ZONE ALARM για ενα χρονο και αν αυτο το FIREWALL με προστατευει.Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Με το router της adsl είναι άκρως απίθανο να συμβεί κάτι τέτοιο γιατί δεν έχει σχέση με το τηλέφωνο. Με τα Modems ήταν το πιό πιθανό ειδικά αν ο φίλος σου επισκεπτόταν roz sites και δεν πρόσεχε ;)

Το internet εν γένει όμως, δεν είναι καθόλου ασφαλές κι από τη στιγμή που είσαι σε δίκτυο, τότε είσαι ευάλωτος είτε απλά είτε δύσκολα αν προσέχεις. Το θέμα είναι ποιός θα ασχοληθεί μαζί σου. Στα εκατομμύρια χρήστες δηλαδή που υπάρχουν, ποιός θα βρει εσένα να σου κάνει ζημιά. Αν τώρα μπαίνεις σε κάποιο τεχνολογικό forum και βρίζεις ή υποστηρίζεις τους AMD και σε βάλει κάποιος στο μάτι, σε βρίσκει :p

Link to comment
Share on other sites

απο οσο ξερω με την dsl δεν τιθεται θεμα dialer. αρα δεν υπαρχει κινδυνος για κλησεις. βεβαια καποιος μπορει να βαλει και φραγη για extra προστασια. το θεμα ειναι οι ιοι και τα trojan/spyware. εκει απλα προσεχεις λιγο τι κατευαζεις και ενημερωνεις συχνα το antivirus.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def

.....και του ηρθε ενας λογαριασμος φουσκομενος...

Τωρα μου θυμισες ΑΜΑΝ με τον ΟΤΕ:hehe:

Με dsl δεν γινονται κλησεις...οποτε εισαι χαλαρος σε αυτο το "ροζ"θεμα...

Καλο ειναι να εχεις παντως firewall σωστο...Το zone alarm δε μου αρεσει προσωπικα/

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan

Τωρα μου θυμισες ΑΜΑΝ με τον ΟΤΕ:hehe:/

ποοοο!!! το καλητερο ολων των εποχων! τρελο γελιο..... για το νετ συμφωνω με τους προλαλησαντες! αν εισαι λιγο υποψιασμενος θεωρω πως ειναι πολυ δυσκολο να παθεις κατι ακομα και χωρις "προστασια" αφου για να σε προστατεψει απο εναν ιο πρεπει πρωτα να γινει γνωστος και να προσβαλει καποια πισι...εκτος και αν το αντιικο σου εχει καποιο κωδικα που εντοπιζει αν κατι ειναι ιοσ αλλα δεν τον ξερει ακα panta internet security αλλα δε ξερω ποσο καλο ειναι και το παντα ειναι μαλιστα και firewall και antivirus και antispyware ειναι πληρες κπακετο οπως το kaspersky 6 αλλα τι λογιο ειναι δε ξερω...εγω παντως ποτε δεν ειχα ιο παραμονον τον blaster αν θυμαμαι καλα που σου εκλεινε το πισι μετα απο μια αντιστροφη μετρηση του 1ος λεπτου και αυτο οταν ακομα ειχα dial up....

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δυνατον το dialer να κανει την κληση ας πουμε την επομενη μερα ???

Δλδ να ειμαι σημερα στο νετ και να κανει την κληση αυριο ??? (χωρις να μπω στο νετ) ???

Μιλαμε παντα για dial up συνδεση.....

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα dialer κλείνουν τον ήχο, αλλιώς θα άκουγες το τηλέφωνο. Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι όσοι έχουν dialup δεν κάνουν μια φραγή διεθνών κλήσεων να τελειώνει η ιστορία. Και στην περίπτωση που θες να κάνεις διεθνή κλήση, σου δίνουν κωδικό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bleo8onhs

Όλα τα dialer κλείνουν τον ήχο, αλλιώς θα άκουγες το τηλέφωνο. Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι όσοι έχουν dialup δεν κάνουν μια φραγή διεθνών κλήσεων να τελειώνει η ιστορία. Και στην περίπτωση που θες να κάνεις διεθνή κλήση, σου δίνουν κωδικό.

δινεις και εκει ομως ενα μικροποσο γυρω στα 2~4 ευρά

να σημειοσω οτι υπαρχουν καποια dslmodems που και καλα και σαν μπακ υπ δουλευουν σαν 56αρια οποτε παιζει να κατσει ετσι μαμακια με dilaer

Link to comment
Share on other sites

def το adsl ειναί αρκετά ασφαλές

(Εννοείται πώς βασικό είναι να αλλάξεις το user/pass του router και να μήν το αφήσεις admin/admin);)

Πιο πιθάνο είναι να κατεβάσεις κάποιο prog ή οτιδήποτε άλλο και να έχει ιό

Προσωπικά έχω τρελαθεί στα format από όταν εβαλά adsl όσο πιο γρήγορη ταχύτητα έχεις

τοσο πιό πολλά κατεβάζεις και τις περισσότερες φόρες χώρις ουσιαστικό λόγο,και έτσι πιο πιθανό είναι να κολλήσεις κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.