Jump to content



Αν καποιος θυμαται


Σκίουρος

Recommended Posts

Θημαμε παλια καποιο μελος του thelab ειχε διξει μια καρτα γραφικων η οποια χρησιμοποιουσε υγρο μεταλο για ψυξη.Μπορει καποιος που θυματε που βρισκεται αυτο τo post να μου δοσει ενα linkaki γιατι δεν μπορωνα το βρω:D

Link to comment
Share on other sites

Ναι εδω και αρκετα χρονια μπορω να πω :) Ξερει μιπως κανης κανα site με ηλεκτρομαγνιτικιες αντλιες ?Απλα προγραματιζω απο τωρα το πολυτιμο μου καλοκαιρι και σκεφτικα πως γινεται να φτιαξω μια μεγαλη ψυξη με υγρο μεταλο, αλλα αποτι διαβασα ειναι δυσκολο το θεμα:o

Link to comment
Share on other sites

δυσκολα μας βαζεις. δεν εχω βρει κατι μεχρι τωρα, αλλα με τις γνωσεις ηλεκτρολογιας που εχω (κοντα στο απολυτο μηδεν), ισως και να μπορεις να το κανεις μονος σου.

απο τη στιγμη που οι σωληνωσεις σε ολο το κυκλωμα θα ειναι μεταλλικες σωληνες, αν σε καποιο σημειο του δημιουργησεις ενα ηλεκτρικο πεδιο τυλιγοντας ενα καλωδιο γυρω απο τη σωλωνα, το υγρο μεταλλο θα κινηθει.

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγορασει ειδη ενα σωληνα διαμετρου 1,5 εκατοστα(νικελομενο) , δεν βρισκω ακομα πιο μεταλο να χρισημοπιοισω, ο υδραργιρος αποτι εμαθα παραγει διλητιριοδες οζμες. Σκεφτομε απλα να ακουμπισω 24v στην μια και στην αλλη ακρη να δω αν ειναι τοσο απλο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Σκίουρος

Εχω αγορασει ειδη ενα σωληνα διαμετρου 1,5 εκατοστα(νικελομενο) , δεν βρισκω ακομα πιο μεταλο να χρισημοπιοισω, ο υδραργιρος αποτι εμαθα παραγει διλητιριοδες οζμες. Σκεφτομε απλα να ακουμπισω 24v στην μια και στην αλλη ακρη να δω αν ειναι τοσο απλο :hehe:

και μετα θα σε τρεχουμε στα νοσοκομεια

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά αν γύρω απο το σωλήνα τυλίξεις πολλές σπείρες σύρματος μαζεμένες (κάτι σαν σωληνοειδές) και εφόσον το υγρό σου μαγνητίζεται Θα πρέπει να κινηθεί. Στο σωληνοειδές θα δώσεις DC ρεύμα.

Το θέμα είναι τι θα χρησιμοποιήσεις για υγρό.

300px-Solenoid.svg.png

http://en.wikipedia.org/wiki/Solenoid

Link to comment
Share on other sites

Το εσκαψα λιγο το θεμα και ειναι αρκτετα απλο μπορω να πω.Το μονο προβηιμα ειναι οτι αμα θελω πχ να μετακινισω 100γ υγρου μεταλου σε σωληνες με στροφες θα χριαστει μια πολυ ισχυρη αντλια ή πολλές:baby:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και άσχετο αυτο που θα πώ, μερικά ακριβά ηχεία χρησιμοποιούν ενα μαγνητικό υγρό μέταλλο για την ψύξη των πηνείων τους γνωστό και σαν Ferrofluid... Το ferrofluid το είχε ανακαλύψει η NASA σαν ενα τρόπο ελέγχου της ροής των καυσίμων σε συνθήκες 0 g... Λογικά δεν είναι τοξικό και ισως η μαγνητική του ιδιότητα να σε βολέψει σε οτι αφορά την κυκλοφορία του... Το αν και κατα πόσο μπορεί κάποιος ιδιώτης να βρεί ferrofluid και σε τι τιμή κλπ δεν το γνωρίζω.. Ενδιαφέρον ακουγεται όμως..

Δείτε και ενα πολύ ενδιαφέρον video clip με τις ιδιότητες του ferrofluid.

Και απο εδώ μπορείτε να αγοράσετε ferrofluid... Καπου 50 Ευρώ τα 125ml βγαίνει... Καλη φάση!

http://www.amazingmagnets.com/index.asp?PageAction=VIEWPROD&ProdID=108

Επίσης στο Youtube κυκλοφορούν πολλά εντυπωσιακά videos απλα γράψτε ferrofluid...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LevelOne [Σήμερα, στις 01:39]

Μπορεί να είναι και άσχετο αυτο που θα πώ, μερικά ακριβά ηχεία χρησιμοποιούν ενα μαγνητικό υγρό μέταλλο για την ψύξη των πηνείων τους γνωστό και σαν Ferrofluid... Το ferrofluid το είχε ανακαλύψει η NASA σαν ενα τρόπο ελέγχου της ροής των καυσίμων σε συνθήκες 0 g... Λογικά δεν είναι τοξικό και ισως η μαγνητική του ιδιότητα να σε βολέψει σε οτι αφορά την κυκλοφορία του... Το αν και κατα πόσο μπορεί κάποιος ιδιώτης να βρεί ferrofluid και σε τι τιμή κλπ δεν το γνωρίζω.. Ενδιαφέρον ακουγεται όμως..

Δείτε και ενα πολύ ενδιαφέρον video clip με τις ιδιότητες του ferrofluid.

Και απο εδώ μπορείτε να αγοράσετε ferrofluid... Καπου 50 Ευρώ τα 125ml βγαίνει... Καλη φάση!

http://www.amazingmagnets.com/index.asp?PageAction=VIEWPROD&ProdID=108

Επίσης στο Youtube κυκλοφορούν πολλά εντυπωσιακά videos απλα γράψτε ferrofluid...

Δεν νομιζω οτι κανει αν κρινω απο τα συστατικα του.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ferrofluid

http://www.youtube.com/watch?v=U7ExHO4532A&eurl=

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με καφηγιτη μου,o οποιος εχει εργαστηριο.Του εδηξα το site με τις τιμες που αναφερε ο .38-.45 και μου ειπε ο,τι αυτος που πουλαει το συγκεκριμενο προιον τα βγαζει χρησα.:devil: Επισης μου ειπε, οτι μπορει να με βοηθησει σε μερικα θεματα , το ενα απο τα οποια ειναι να μου δωσει 2 Κιλα(οχι 2 λητρα) υδραργιλου για ΑΡΧΗ.Επισης ειπε ,πως στην κοινοτητα στην οποιο περιφερεται η τιμη του ειναι εξεφτελιστικη μπροστα σε αυτιν στο site.

Παραπερα εχω σκεφτει διαφορετικους τροπους μετακινησης του υγρου ,εκτος απο την ηλεκτρμαγνητικη αντλια.:D Το πολυ σε 2 βδομαδες θα σας εχω αναλυσει αυτους που ζδεκουν :hehe:

ΥΓ συγνομι γιατιν ορθγραφία και τα λοιπα,απλα μολις γυρισα απο το school και πιναγα και ειθελα να το γραψω γρηγορα :o

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο...νόμιζα οτι η ΓραμμικήΒ δεν χρησιμοποιείται στις μέρες μας:blink:

Κοινώς....προσπάθησε να γράψεις Ελληνικά βρε συ Σκίουραααα....;) Μιλάμε προσπάθησα φιλότιμα να διαβάσω τι έγραψες...και ίσως να έχασα και καμιά πρόταση....

Link to comment
Share on other sites

Αααα διαβάχω....εμ πες έτσι....απο την γνωστή φυλή των Νάβαχω φαντάζομαι ε? Πως είναι το κυνήγι αυτές τις μέρες? Βρίσκεται αρκετούς Σκίουρους για γούνες?

(αυτό ήταν φλάντζα σίγουρα....παω να σχολάσω παιδιά...δεν βγαίνει...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount

Αααα διαβάχω....εμ πες έτσι....απο την γνωστή φυλή των Νάβαχω φαντάζομαι ε? Πως είναι το κυνήγι αυτές τις μέρες? Βρίσκεται αρκετούς Σκίουρους για γούνες?

(αυτό ήταν φλάντζα σίγουρα....παω να σχολάσω παιδιά...δεν βγαίνει...)

Λοοολ...........Εγραψες....:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.