Jump to content



Αν καποιος θυμαται


Σκίουρος

Recommended Posts

Στην ουσία ειναι το μονο ''γνησιο'' υγρο μεταλο. Ακριβος αυττο σκεφτομε να δοκιμασω:D

Στην αρχη θα δοκιμαστει το φενομενο των solenoidon δλδ μαγνητικο πεδίο που θα σπροχνει το υδραργυρο μεσα απο τους σωληνες.Εδω ομως ειπραχουν δυο αποριες που θα λοιθουν συντομα πιστευω.Ειπαρχει πιθανοτητα σαν ολα τα καλα μεταλλα και ο υδραργυρος να αποκταει μαγνητικη δυναμη,πραγμα που χαλαει τα σχεδια.Και δευτερον ειπαρχει προβλημα με το μαγνητικο πεδίο ,διοτη αυτο επηρεαζεται απο το μαγνητικο πεδίο της γης.Πχ οι πιξιδες χρησιμοποιουν το φενομενο των solenoidon,αναλογα απο την κατευθινση που τις τοποθετουμε αλλαζει ο δηκτης,το ιδιο μπορει να γινεται και στην κατευθηνση της ροης που θα παραγει η αντλία;) Αν και πιστευω πως αμα δοσουμε λιγο παραπανω ενεργεια σαυτην, τοτε το πεδίο της γης θα κανει απεροελαχιστες παρεμβασεις.

Τα πολλα λογια ειναι φτωχια οποτε δεν κοβω τπτ απο τωρα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από γνήσιο μέταλλο είναι και το ποιο δραστικό μέταλλο στην φύση.Οπότε δεν ενδεικνύεται για παιχνιδάκια τέτοιου είδους.Απορώ δλδ και πως θα σου δώσει και ο καθηγητής σου όπως λες...

Μια μπιλίτσα υδραργύρου είναι ικανή να σε...:getlost:

Link to comment
Share on other sites

Προφανος επειδη ο καθηγητης με εμπιστευται πολυ, συν το οτι θα με βοιθησει σε μερικα βηματα. Τα μεγαλα παιδια ποτε δεν μεγαλονουν.Εγω εχω εναν σκοπο.Να φτιαξω ενα pc το οποιο να ειναι το ιδιο για τον εαυτο του ψυξη,να εχει 0 ανεμιστηρες μεσα,να ειναι κατη που το εφτιαξα Εγω και οχι κατι που πηρα ετοιμο απο το ραφη.:)

Αμα τα καταφερω και η πατεντα δουλεψει θα συνδιασω την ψυξη αυτη με αυτο το κουτι η με ενα αλλο παρομοιο http://www.zalman.co.kr/

TNN 500A

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κανένας δεν κατακρίνει την προσπάθεια σου.Απλά είναι πολύ επικίνδυνο...γνώμη μου.

Κάτι άλλο που ίσως πρέπει να σκεφτείς (αν καταφέρεις να κανείς κάτι σε πρώτο στάδιο)...είναι το βάρος του υδραργύρου+σωληνώσεις του όλου συστήματος.Νομιζω θα είναι αρκετά βαρύ...:confused:

Ψάξε λίγο να βρεις...σχετικά με το ειδικό βάρος του υδραργύρου που είναι ~13.7,αν θυμάμαι καλά..;)

Link to comment
Share on other sites

Το συνολικο βαρος του υδραργηρου που θα χρειαστω ειναι περιπου 3κιλα :hehe:

Το εσωτερικο παχος των σωληνων θα ειναι περιπου 5-7 χιλιοστα σε διαμετρος.

Θα χρειαστω σιγουρα την βοηθεια του eleven στην κατασκευη των blocks.Μακαρη να εχει την διαθεση να ασχολιθει και παν απολλα να μπορω να επικοινονησω μαζη τοu :o

Link to comment
Share on other sites

Οπως έχουν ηδη πεί τα παιδιά πρόσεχε πολύ με τον υδράργυρο γιατι είναι άκρως τοξικός και έχει και αναθυμιάσεις (επίσης τοξικές)... Αποψη μου είναι πως δεν αξίζει να ρισκάρεις την υγεία σου...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.