Jump to content



Fan 3pin splitter


lefteris

Recommended Posts

Αν συνδέσω 2 ανεμιστήρες σε μία μόνο υποδοχή της μητρικής (ή σε fan controller) μέσω fan splitter, τότε οι ανεμιστήρες θα δουλεύουν στα 12V αφού θα είναι συνδεδεμένοι παράλληλα.

Οπότε λογικά θα παρακολουθώ μέσω του ενός τις στροφές τους, ενώ θα γυρίζουν και οι δύο με τις ίδιες.

Σωστά; :...:

post-96-1416072918,535_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Το κίτρινο καλωδιάκι χρειάζεται και στα 2 φισάκια....βλέπω μόνο στο ένα. Επίσης πρόσεξε τι είδους ανεμηστήρια θα βάλεις γιατί οι υποδοχές πάνω στην μητρική δεν είναι για πολλά πολλά....λίγα αμπέρ αντέχουν.

Κατα τ' άλλα σωστά τα λές....(μάλλον:p )

Link to comment
Share on other sites

Μία φορά το έκανα αυτό σε ένα fan controller και μου κάηκε το συγκεκριμένο pin, αν σου λέει κάτι αυτό.

Εκτιμώ ότι άλλο είναι σε ένα controller των 10.00 € και άλλο στην motherboard επάνω ;)

Link to comment
Share on other sites

darkCount όσα splitter έχω δει, έχουν μόνο ένα κίτρινο καλώδιο, γιατί θεωρητικά αρκεί να παρακολουθείς τις στροφές του ενός ανεμιστήρα (όταν είναι ίδιοι).

Σκοπέυω να βάλω 2 Yate Loon D12SL-12 (12V - 0.30 A - 1.8 W), οπότε δεν θεωρώ ότι θα ζοριστεί η μητρική.

jpavly ελπίζω να ήσουν απλώς άτυχος και να μην αποτελείς τον κανόνα... :whistling

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πραγματάκι της Zalman πάντως είναι πολύ εύχρηστο...και μάλιστα οι άσπροι υποδοχείς που φαίνονται στην φότο παρέχουν 7 Volt ;) Οπότε για 2 μην το διακινδυνεψεις κ καεί τπτ απο την μητρική...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shadow Keeper [Σήμερα, στις 21:26]

Αυτό το πραγματάκι της Zalman πάντως είναι πολύ εύχρηστο...και μάλιστα οι άσπροι υποδοχείς που φαίνονται στην φότο παρέχουν 7 Volt ;) Οπότε για 2 μην το διακινδυνεψεις κ καεί τπτ απο την μητρική...

Όχι 7. 12 και 5 δίνει... Απλά δεν μπορείς να δεις τις στροφές...

Link to comment
Share on other sites

Τα κίτρινα καλωδιάκια είναι οι παλμοί που δίνει το φανάκι στη μητρική ή στο φαν-κοντρολλερ για να μετράμε τις στροφές, Δεν μπορείς έτσι απλά να τα βραχυκυκλώσεις, γιατί:

- Πιθανώς να καεί το κύκλωμα που δίνει τους παλμούς απο το ένα ή και τα δύο φανάκια, με αποτέλεσμα το λιγότερο να μην μπορείς να διαβάσεις τις στροφές απο το συγκεκριμένο φαν, το χειρότερο να καεί το φαν.

- Ο κοντρόλλερ ή η μητρική τι παλμούς ακριβώς θα διαβάζει αν τα βραχυκυκλώσεις?

Λουκινγκ φορ ΦΑΝ?

Link to comment
Share on other sites

gsmaster συμφωνώ για το κίτρινο καλώδιο που λες.

Τί εννοείς ότι δεν μπορώ να το βραχυκυκλώσω;

Εγώ θέλω να χρησιμοποιήσω το splitter που δείχνω στη παραπάνω φωτογραφία.

Η μητρική θα διαβάζει τις στροφές από τον ένα μόνο ανεμιστήρα, ενώ θα παρέχει την ίδια τάση και στους δύο.

Διαφωνείς με αυτή τη διάταξη;

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω συνδεμενο δυο ανεμιστηρες σε μια 3πινη έξοδο και αυτην την συνδεσα με την μητρικη. Οποτε ελεγχω τις στοφες και των δυο απο την ιδια εξοδο της μητρικης. Δεν ξερω τι amp μπορει να δωσει η μητρικη αλλα μεχρι τωρα δεν ειχα προβλημα.

Μη συνδεοντας το κιτρινο καλωδιο θα εχεις λογικα τις μεγιστες στροφες που μπορει να δωσει ο ανεμιστηρας χωρις βεβαια δυνατοτητα ελεγχου.

Link to comment
Share on other sites

kallileo με μπέρδεψες λιγάκι... Έχεις συνδέσει τα κίτρινα καλώδια και των δύο ανεμιστήρων ταυτόχρονα στην ίδια πρίζα της μητρικής;;;

Πάντως ανεξάρτητα από το αν έχει ο ανεμιστήρας τρίτο καλώδιο (κίτρινο), ώστε να παρακολουθείς τις στροφές του, μπορείς να τον δουλέυεις σε όποια τάση θες μέσω της μητρικής ή ενός fan controller.

Το κίτρινο καλώδιο δεν σου δείνει έλεγχο (απ' ότι έχω καταλάβει), σου δείνει ...feedback.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από lefteris

kallileo με μπέρδεψες λιγάκι... Έχεις συνδέσει τα κίτρινα καλώδια και των δύο ανεμιστήρων ταυτόχρονα στην ίδια πρίζα της μητρικής;;;

Πάντως ανεξάρτητα από το αν έχει ο ανεμιστήρας τρίτο καλώδιο (κίτρινο), ώστε να παρακολουθείς τις στροφές του, μπορείς να τον δουλέυεις σε όποια τάση θες μέσω της μητρικής ή ενός fan controller.

Το κίτρινο καλώδιο δεν σου δείνει έλεγχο (απ' ότι έχω καταλάβει), σου δείνει ...feedback.

εχω δυο fan με 3 καλωδια. Εκοψα το βισμα στο ενα και το συνδεσα τα τρια καλωδια αντιστοιχα στο ιδιο βισμα με το αλλο οποτε εχω ελεγχο και των δυο απο την ιδια εξοδο της μητρικης.

Σωστο αυτο που λες για το κιτρινο. Εκανα εγω λαθος.

Το κιτρινο ειναι μονο για διαβασμα των στροφων. Η εφαρμογη του PWM γινεται στο καλωδιο της τροφοδοσιας. Μεταβαλλοντας την διαρκεια παλμου μεταβαλλεις και την ταχυτητα.

Οποτε οι παλμοι που στελνονται μπουρουν να ελεγχουν τις στροφες οποιοδηποτε ανεμιστηρα.

Το θεμα ειναι οτι ας πουμε η DFI Ultra D ειχε 5 εξοδους για fan απο τους οποιους μονο οι 3 ειχαν δυνατοτητα ελεγχου στροφων.

Η καταραμενη η DS4 εχει μολις 3 εξοδους και μια απο αυτες με 4 pin. Τωρα για εχει 4 δεν ξερω ακομα.

Link to comment
Share on other sites

:unsure: το ότι έχεις συνδέσει και τα δύο κίτρινα καλώδια στην πρίζα της μητρικής, μου ακούγεται περίεργο, γιατί δεν ξέρω πώς μετράται η ένδειξη των στροφών.

Είσαι σίγουρος ότι η μέτρηση που παίρνεις είναι η σωστή;

Τα 4πιν είναι για τη "νέα γενιά" ανεμιστήρων...

http://www.thelab.gr/showthread.php?threadid=32436

http://www.silentpcreview.com/forums/viewtopic.php?t=35814

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως τις βλεπω πρεπει να συμπεφτουν οι μετρησεις με την εικονα που εχω στα ματια μου...

Απλα για μενα ο καλυτερος μετρητης ειναι το αυτι μου.....και σε αυτον βασιζω την ρυθμιση των στροφων.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.