Jump to content


PDF Enhancer


Recommended Posts

Καλησπερα

Εχω ενα pdf αρχειο με παρτιτουρες του οποιου η αθλια κατασταση/ποιοτητα φαινεται στη φωτογραφια. Τυπωμενο δε ειναι ακομα χειροτερα. Υπαρχει καποιος τροπος να το βελτιωσω λιγο, σε σημειο τουλαχιστον που να διαβαζεται χωρις να βγαλω τα ματια μου?

Ευχαριστω

post-2661-1416072918,7038_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spresv [05-12-2006 21:42]

Εχω ενα pdf αρχειο με παρτιτουρες του οποιου η αθλια κατασταση/ποιοτητα φαινεται στη φωτογραφια. Τυπωμενο δε ειναι ακομα χειροτερα. Υπαρχει καποιος τροπος να το βελτιωσω λιγο, σε σημειο τουλαχιστον που να διαβαζεται χωρις να βγαλω τα ματια μου?

Mια εύκολη λύση είναι μέσω του driver του εκτυπωτή. Δοκίμασε να το τυπώσεις αυξάνοντας κατά πολύ το contrast. Επειδή βλέπω ότι γνωρίζεις να κάνεις επεξεργασία εικόνας, μια δεύτερη λύση είναι με ένα πρόγραμμα επεξεργασίας φωτογραφιών. Να επεξεργαστείς κάθε σελίδα ξεχωριστά, πάλι με τον ίδιο τρόπο, κόβοντας τους λευκούς και μαύρους τόνους, δηλ. το 10% άσπρο-γκρι να γίνεται 0% λευκό.

Αν χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Και μια λίγο ποντιακή λύση.. Αν δεν είναι πολλές, ξαναγράψε τις με το χέρι σε ένα πρόγραμμα notation, όπως Sibelius, NoteWorthy, GuitarPro ή όποιο άλλο σε βολεύει / έχεις συνηθίσει.. Αν όμως είναι πολλές και η λύση του JohnG δε σου δούλεψε, τότε δεν έχω ιδέα τι καλύτερο θα μπορούσες να κάνεις..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το τελευταιο δεν το πιασα, and i would appreciate the details.

Παιδια ειναι 50-60 σελιδες, που:

α) βαριεμαι να τις γραψω :p

β) βαριεμαι και δεν εχω χρονο να τις γραψω

γ) δεν ξερω αν αυτα επιτρεπουν υποσημειωσεις για left-right κατω απο καθε νοτα...

Link to comment
Share on other sites

Aν αυτό σου κάνει στείλε το να το φτιάξω εγώ. Δε νομίζω να μπορεί να φτιαχτεί περισσότερο.

xalia.jpg Aρχικό

xalia2.jpg Τελικό

Μόνο με εκτύπωσή τους θα δεις την πραγματική διαφορά.

Αρχική απάντηση από spresv [Σήμερα, στις 20:04]

Done that, δεν προσφερει καμια αξιοσημειωτη διαφορα....

Link to comment
Share on other sites

Το corel trace είναι ένα προγραμματάκι μέσα στην σουίτα της corel το οποίο μπορεί να φτιάξει διανυσματικά γραφικά απο εικόνες.

Διανυσματικά γραφικά=γραφικά που χρησιμοποιούν μαθηματικούς τύπους ώστε να απεικονιστούν=τα μεγαλώνεις όσο θες χωρίς να χαλάνε και άλλα ωραία.

Αν δεν έχεις την σουίτα της corel δεν ξέρω που αλλού μπορείς να το βρεις

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnG

Aν αυτό σου κάνει στείλε το να το φτιάξω εγώ. Δε νομίζω να μπορεί να φτιαχτεί περισσότερο.

Μόνο με εκτύπωσή τους θα δεις την πραγματική διαφορά.

Απ' οτι φαινεται προφανως δεν το εκανα και πολυ σωστα :p Αν θελεις δωσε μου ενα mail να στο στειλω. Σ' ευχαριστω πολυ που ασχοληθηκες.

Nobig μολις μου κινησες το ενδιαφερον...

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, 50-60 σελίδες είπες ότι είναι; Αρκετά μεγάλο, εγώ έκανα επεξεργασία σαν εικόνα. Είναι αρκετά δύσκολο να εξαχθεί σε 50-60 εικόνες και να γίνει επεξεργασία. Πάντως στείλε το να δούμε ίσως γίνεται και με άλλο τρόπο κατ' ευθείαν από το pdf. info@inkdot9.gr (αφαίρεσε τον αριθμό 9 για να στείλεις email).

Σιγουρέψου ότι το τύπωσες με αύξηση του contrast (όχι brightness), γιατί έχει υπόβαθρο γκρι, και έτσι φεύγει. Κατά τα άλλα δεν έχει βελτιωθεί και πάρα πολύ στην ποιότητα εκτύπωσης.

Αρχική απάντηση από spresv [Χθες, στις 23:59]

Αν θελεις δωσε μου ενα mail να στο στειλω. Σ' ευχαριστω πολυ που ασχοληθηκες.

Link to comment
Share on other sites

Πως σου φαίνεται αυτό; Φυσικά όσο καλύτερη ποιότητα εικόνας έχεις τόσο καλύτερα

Καντο rename σε cdr και άνοιξε το με corel draw x3

Αν τελικά αποφασίσετε να το επεξεργαστείτε σαν εικόνες κάντε ένα script τι εφε έχεις χρησιμοποιείσαι και κάνε ένα batch run

graphic1.txt

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αρχική απάντηση από nobig

Το corel trace είναι ένα προγραμματάκι μέσα στην σουίτα της corel το οποίο μπορεί να φτιάξει διανυσματικά γραφικά απο εικόνες.

Διανυσματικά γραφικά=γραφικά που χρησιμοποιούν μαθηματικούς τύπους ώστε να απεικονιστούν=τα μεγαλώνεις όσο θες χωρίς να χαλάνε και άλλα ωραία.

Αν δεν έχεις την σουίτα της corel δεν ξέρω που αλλού μπορείς να το βρεις

Παλια που το ειχα δουλεψει, δεν με ενθουσιασε.

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη αν και δεν είμαι ειδήμων ,αλλά δεν υπάρχουν OCR για παρτιτούρες ???

π.χ. Google speaking .....

PhotoScore

http://www.neuratron.com/products.htm

SmartScore

http://www.musitek.com/scanningnotes.html

Vivaldi Scan

http://vivaldi-scan.allegroassai-s-p-a.qarchive.org/

.....

E.t.c.

και μετά τα εκτυπώνεις στην max ποιότητα .............

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.