Jump to content



Windows desktop se mayra xalia!


B@b!s

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες...Λοιπόν έχω ένα μικρό προβληματάκι: Ξαφνικά όπως σέρφαρα στο ιντερνέτι κόλλησε το μηχάνημα, έκανα επανεκκίνηση και μόλις φόρτωσαν τα windows όλα τα εικονίδια της επιφανειας εργασιας (οι συντομέυσεις δλδ, γιατι ότι ήταν εκτελέσιμο ήταν μια χαρα) δεν μπορούσαν να βρουν το εκτελέσιμο αρχειο που προοριζονται και ζητάνε να το επιλέξω μονος μου. ΕκτοW τουτου ομως γενικά εχει γίνει ενα γενικο μπαχαλο γιατι στο tray δεν εμφανίζει σχεδον τπτ...ουτε το media player δεν ανοιγει απο την συντομευση!!!

Υ.Γ.: Στο σερφαρισμα δεν εμπαινα σε σελιδεσ που θα μπορουσαν να μου κολλησουν ιο, trojan η οτιδηποτε αλλο και υπαρχει επισης και το adware και το avast...HELP!!!! :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λογος ανησυχιας πιστευω!Απλα πηγαινε στο program files και δημιουργησε καινουριες συντομευσεις για τα προγραμματα που θελεις να εχεις στην επιφανεια εργασιας!

Link to comment
Share on other sites

Όντως. Συμβαίνουν αυτά. Αν τα προγράμματα ανοίγουν κανονικά απο τα .exe των φακελών τους στο program files τότε απλά κάνε νεες συντομεύσεις. Απο τα windows τα έχω δει όλα. Εμένα μια φορά μου είχε πέσει ο γενικός και μετα κολούσε όταν φορτώνε τα xp.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ευχαριστώ όσους απάντησαν!

Λοιπόν...νέα απο το πεδίο μάχης: Τα windows δεν φορτώνουν ούτε τα εκτελέσιμα αρχεία λεγοντας πως δεν μπορεί να βρεί το προγραμμα για να τα ανοίξει...

Βασικά και η δική μου σκεψη για ιό ηταν αλλα υπάρχει το avast και το adware που τρεχουν στο παρασκηνιο!

Τελικά λέτε να μην γλιτώσω το format??? :rip:

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως θα πρεπει να κοιταξω στους λογαριασμους χρηστων; Εννοεις να παω μεσα απο τα εργαλεια διαχειρησης > διαχειρηση υπολογιστη και να δω;

Jpavly thnx , αλλα μαπα το καρπουζι!:p Το δοκιμασα αλλά ούτε και αυτο έτρεχε!

Link to comment
Share on other sites

Αντι να παιδεύεσαι κάνε φορματ απο μένα. Και μάλιστα Low level format να ξεμπερδεύεις. Πιστεύω πως είναι κάποιος ιος (στο system volume ίσως). Φορμάτ λοιπόν και όλα καλά θα πάνε όλα καλά θα είναι. Αν βέβαια παίζει να χάσεις προγράμματα που δεν θα τα ξαναβρείς τότε πάω πάσο. Αλλιώς κράτα κανένα backup και προχώρα.

Υ.Γ (θα πρότεινα μετά το φορμάτ να εμπιστευτείς το Nod32 ή bitdefender 9-10 plus...είδικά με το Nod32 το έχω τώρα 6 μήνες no format. Αξίζει τον κόπο πιστεύω)....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από disssconected

Αντι να παιδεύεσαι κάνε φορματ απο μένα. Και μάλιστα Low level format να ξεμπερδεύεις. Πιστεύω πως είναι κάποιος ιος (στο system volume ίσως). Φορμάτ λοιπόν και όλα καλά θα πάνε όλα καλά θα είναι. Αν βέβαια παίζει να χάσεις προγράμματα που δεν θα τα ξαναβρείς τότε πάω πάσο. Αλλιώς κράτα κανένα backup και προχώρα.

Υ.Γ (θα πρότεινα μετά το φορμάτ να εμπιστευτείς το Nod32 ή bitdefender 9-10 plus...είδικά με το Nod32 το έχω τώρα 6 μήνες no format. Αξίζει τον κόπο πιστεύω)....

Τελικα του εκανα ενα format και έληξε η ιστορία! Thnx παντως! Το NOD32 είναι επι πληρωμης?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν ήταν ιός το πρόβλημα σου αλλά πρόβλημα μνήμης κατά τη γνώμη μου.

Θα το ξαναπάθεις πιστεύω.

Έλεγξε τη μνήμη σου με memtest όλο το βράδυ και μέσα από τα Windows τρέξε ένα orthos για 8 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από minus [Σήμερα, στις 18:00]

Εμενα οταν μου ειχε συμβει παρομοια κατασταση, ηταν ιος. Τρομαξα να τον βγαλω βεβαια. Ευτυχως ομως δεν χρειαστηκε format, ειχα ghost image.

Ποιος ιός ήταν που σου έκανε restart και ποιο antivirus είχες?
Link to comment
Share on other sites

Ειχα το nod32. Ποιος ιος ηταν δεν θυμαμαι γιατι παει καιρος. Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι το nod32 δεν μπορουσε -δεν ξερω γιατι- να τον πεταξει απο το συστημα. Αυτο βεβαια μου χει τυχει και με το kaspersky. Να ανακαλυψουν δηλαδη ιο, αλλα να μην μπορουν να τον απομακρυνουν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.