Jump to content


προβλημα με gigabyte p-ds4


ΛΑΜΠΡΟΣ

Recommended Posts

λοιπον στο ds4 εβαλα πανω μια ati x700 pro(6300+2χ1 gb ddr2 800 gskill) και οταν ανοιγω το pc κανει 2 restart μονο του το Pc χωρις να δινει η εικονα και στο 3 boot δινει εικονα και ολα καλα.

παιχνιδια παιζει μια χαρα δεν εχω κανενα προβλημα.εβγαλα την ati και ανοιξα το pc και δουλεψε χωρις να κανει καποιο restart.

δυστυχως δεν εχω αλλη vga να δοκιμασω και δεν ξερω τι γινεται.το μομπο το πηρα απο το multirama extreme και μου ειπε το παιδι οτι ειναι revision 2.0 στο οποιο εχουν λυθει καποια προβληματακια.

εχω ξενερωσει ρε γμτ.στο bios ολα ειναι normal δεν εχω πειραξει κατι και δεν εχω κανει καθολου κλοκαρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΛΑΜΠΡΟΣ [Σήμερα, στις 20:46]

λοιπον στο ds4 εβαλα πανω μια ati x700 pro(6300+2χ1 gb ddr2 800 gskill) και οταν ανοιγω το pc κανει 2 restart μονο του το Pc χωρις να δινει η εικονα και στο 3 boot δινει εικονα και ολα καλα.

μου ειπε το παιδι οτι ειναι revision 2.0 στο οποιο εχουν λυθει καποια προβληματακια.

αυτο το προβλημα ειναι παλιο κουσουρι, προφανως δε τα λυσανε ολα τα προβληματακια

Link to comment
Share on other sites

περασα και το τελευταιο bios το f6 αλλα τιποτα.τα ιδια.εβαλα την pci-e στα 100mhz παλι τιποτα.αυριο 8α περασει 1 παιδι να δοκιμασουμε 7800gtx-7950gx2 και 1950χτχ!

οποτε για να δουμε τι κανουμε με αλλη vga.

Link to comment
Share on other sites

ελεος!!εφτεγε η x700pro τελικα!γαμω το μου.σημερα ηρ8ε ενα φιλος με πραματια 7800gtx-7950gx2-ati 1950xtx!!

αφου χτυπησαμε κατι σουβλακια με αφθονη coca cola πεταμε πανω την 7800gtx και ανοιγω το pc και ως δια μαγειας ανοιξε με τη μια κανενα προβλημα βαλαμε 3dmark 05 και βγαλαμε 6500 score.

βαζω company of heros και bf2 και ολα τεζα.την ξηλωνουμε πεταμε πανω την 7950gx2 και παλι τα ιδια ολα καλα.

3dmark 05 γυρω στα 10500.

ξηλωμα μεσα στη τρελη χαρα εγω που δεν φτεει το mobo ειμουνα πεπεισμενος οτι ειναι η κολο vga και βαζουμε πανω την ati 1950xtx.3dmark 10200.

βαζουμε παλι την x700 pro πανω παλι τα ιδια.οποτε την παω πισω και περιμενω αυριο απο το πλαισιο να μου στειλουν μια albtron 6800gt στα 89 ευρω.

να και φωτο με τους φιλους μου που με εκαναν να περασω ενα τελειο βραδυ!

558078

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε Gigabyte 8I945PL-G και 6600 μου εκανε το ιδιο οταν εβαλα 2x1GBs DDR2. Την πρωτη φορα εκανε ενα restart μονο του και την δευτερη εμπαινε κανονικα. Με 2x512MBs DDR2 δεν το εκανε αυτο. Οταν αλλαξα την καρτα γραφικων με μια 8800GTS σταματησε να το κανει. Πιο πιθανο μου φαινετε πως ειναι καποια ιδιοτροπια των Gigabyte και οχι προβλημα της καρτας γραφικων.

Link to comment
Share on other sites

http://www.gigabyte.com.gr/Support/Motherboard/BIOS_Model.aspx?ClassValue=Motherboard&ProductID=2423&ProductName=GA-965P-DS4

Το λινκ είναι για το νέο Bios F8.. για δοκίμασε μήπως άλλαξε κάτι.. Πάντως το F7 μου έβγαλε πρόβλημα με τις μνήμες.. Τις έβλεπε με άλλο FSB (από 667->553) αυτόματα και δεν μπούταρε αν το άλλαζα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 01:00]

παω να το βαλω επιτοπου.....χειροτερο απο το F7 ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ.....

εαν το καταφεραν και αυτο τοτε θα την πεταξω απο το μπαλκονι.........:rant:

Το cold boot πάντως ζεί και βασιλεύει και το power on κυριεύει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mellodos [Σήμερα, στις 01:06]

Το cold boot πάντως ζεί και βασιλεύει και το power on κυριεύει.

και η DS4 θα φυγει απο το μπαλκονι.............

κοινως και με το F8 @@ φτιαξανε:rant:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

και η DS4 θα φυγει απο το μπαλκονι.............

κοινως και με το F8 @@ φτιαξανε:rant:

Το δοκίμασες το F8? Γιατί το βγάλανε τόσο νωρίς τι φτιάξανε και καλά?

Να το δοκιμάσω δλδ πρώτα το νεο bios ή να την πετάξω από το μπαλκόνι κατευθείαν να χαρώ?

Ότι μου πεις θα κάνω! :p

Link to comment
Share on other sites

προσθεσανε μια επιλογη στις μνημες που αλλαζει λεει το DLL......option1 + option2 σαν επιλογες.......κατι για 1000αρες μνημες λεει.....εαν και καλα δεν παιζουν πανω απο 1000 οι μνημες δοκιμασε με το option2......

αλλα λογια να αγα#ιομαστε δηλαδη.

απο fsb τα ιδια παει οπως και πριν η δικια μου.

απο cold boot τα ιδια οπως και πριν.......και οπως και πριν χανει τις ρυθμισεις και μπουταρει απο το προηγουμενο bios αμα δωσεις κανα τρελο νουμερο που δεν γουσταρει.....

χαλια χαλια χαλια...........Commando σου ρχομαι

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.