Jump to content


την βοηθεια σας για ψυξη παλιάς vga


cosmic

Recommended Posts

Θα ήθελα τα φώτα σας για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω.Εχω λοιπον ενα κατεβαστήρι μεσα στο υπνοδωματιο το οποίο εχει μια παλια gforce4 ti4200 ο ανεμιστήρας της οπόιας κανει φοβερα εκνευριστικο θόρυβο.Σκέφτομαι λοιπόν να αφαιρέσω την mamisia ψυκτρα απο την gpu και να τοποθετησω μια παλια χαλκινη ψυκτρα απο athlon χωρις ανεμιστήρα.

To προβλημα μου είναι με πιο τροπο να την κολήσω πάνω στην gpu.

Eχω ακουσει γιατην υπαρξη θερμοαγώγιμης κολλητικης ταινιας διπλης οψης

αλλα αφενος δεν ξερω που θα την βρω αφετερου δεν είμαι σίγουρος αν θα αντεξει το βαρος της ψύκτρας (η μητρικη ειναι εκτος κουτιου πανω σε οριζοντια επιφανεια οποτε η ταινια θα πρεπει να συγκρατει το βαρος τησ ψυκτρας)

Μου είπαν και για θερμοαγωγιμη κόλλα αλλα με φοβίζει λιγο η μονιμότητα του

αποτελέσματος που λένε οτι επιφέρει.

Ευχαριστω προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe [Χθες, στις 20:05]

ZALMAN VF700-AL/CU VGA COOLER όπου είναι συμβατή με την κάρτα σου

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.806161

ευχαριστω mainframe αλλα θα προτιμούσα μια λυση με την υπάρχουσα ψυκτρα απο athlon

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cosmic Θα ήθελα τα φώτα σας για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω.Εχω λοιπον ενα κατεβαστήρι μεσα στο υπνοδωματιο το οποίο εχει μια παλια gforce4 ti4200 ο ανεμιστήρας της οπόιας κανει φοβερα εκνευριστικο θόρυβο.Σκέφτομαι λοιπόν να αφαιρέσω την mamisia ψυκτρα απο την gpu και να τοποθετησω μια παλια χαλκινη ψυκτρα απο athlon χωρις ανεμιστήρα.

To προβλημα μου είναι με πιο τροπο να την κολήσω πάνω στην gpu.

Eχω ακουσει γιατην υπαρξη θερμοαγώγιμης κολλητικης ταινιας διπλης οψης

αλλα αφενος δεν ξερω που θα την βρω αφετερου δεν είμαι σίγουρος αν θα αντεξει το βαρος της ψύκτρας (η μητρικη ειναι εκτος κουτιου πανω σε οριζοντια επιφανεια οποτε η ταινια θα πρεπει να συγκρατει το βαρος τησ ψυκτρας)

Μου είπαν και για θερμοαγωγιμη κόλλα αλλα με φοβίζει λιγο η μονιμότητα του

αποτελέσματος που λένε οτι επιφέρει.

Ευχαριστω προκαταβολικά.

Δοκίμασε να βάλεις λίγο WD40 στον ανεμιστήρα της Τi. Αστην να δουλέψει 1-2 μέρες και ξαναβάλε. Eδώ και 1μιση μήνα η λύση αυτή δουλεύει μια χαρα σε μένα (Ti4800) (εγινε σχεδον αθόρυβο).

Link to comment
Share on other sites

βγαλε το ανεμιστηρακι της και ασε μονο την ψυκτρα...

κανε μια πατεντουλα και βαλε εναν ανεμιστηρα 8αρη να χτηπαει την ψυκτρα...

πολυ καλα αποτελεσματα και χωρις πολλα εξοδα! :T:

DSC00100.jpg

ετσι εχω και εγω την καρτα μου!!!

(η φωτο ειναι με την παλια την καρτα, αλλα και η καινουρια ετσι ειναι απλα βαριομουν να να ανοιξω το κουτι και να βγαλω φωτο!)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ακριβώς την ίδια κάρτα.Έκανε τον ίδιο σπαστικό θόρυβο..Ανοίγεις το αυτοκόλλητο στο ανεμιστηράκι και βάζεις μέσα "λεπτό" λάδι μαζί με λίγη βαζελίνη ανακατεμένα.Αλλιώς την πατέντα του sakis_the_fraud ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ την ίδια ακριβώς κάρτα σε MSI. Να βάλεις άλλη ψύκτρα μη συμβατή με την κάρτα μαλλον είναι μεγάλο λάθος, καθώς οι καρτες αυτές είναι πουσαρισμένες, και πιστεύω θα έχεις πρόβλημα με θερμοκρασίες της μνήμης (ζεσταίνονται αρκετά παρόλο της ψύκτρας). Εγώ όταν την είχα πάρει (ήταν pc από net cafe, χιλιοδουλεμένο και με τρελη σκόνη κλπ) την είχα λύσει όλη την ψύκτρα, την είχα ξεσκονίσει τέλεια, λάδωσα τον ανεμιστήρα (βγάζεις το αυτοκόλητο, αν θες απλά βαζεις λιγο λάδι, αν μπορείς βγάζεις την ασφάλεια και βγάζεις την φτερωτή για ακόμα καλύτερο καθάρισμα), ξαναπέρασα θερμαγώγιμες, πρόθεσα και ενα ελασματακι για να σφίγγει τις 2 ψύκρες πάνω στις μνήμες (σε ορισμένα σημεια δεν παταγε τελεια) και από τότε εδω και 1μιση χρόνο η κάρτα δεν με έχει ξαναενοχλήσει ποτέ! Τελείως αθόρυβη!

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω την ιδια καρτα αλλα ειχα βαλει ψυκτρα απο northbrige με ανεμιστηρα απο ενα hubaki:P

Το εχω στηριξει με πιαστρακια ( αυτα τα πλαστικα )

Στην 9500pro ειχα ανοιξει τρυπες στην ψυκτρα για να βιδωνει.....(ψυκτρα ενος amd 2800)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι και οτι το καλυτερο να βαζεις λαδια κτλ σε ανεμιστηρες. Προσωρινα μειωνεται ο θορυβος αλλα μετα κολλαει η σκονη πανω στα λαδια και χειροτερευει η κατασταση.

Εκτος κι αν εχεις το κουτι πανω σε γραφειο ή καπου αλλου ωστε να μην τραβαει σκονη στο εσωτερικο.

Link to comment
Share on other sites

Και τι λυση προτεινεις για ενα ανεμιστηρα που εχει αρχισει να παραδιδει το πνευμα? (εκτος απο το να παρεις νεο) Εγω παντως τις περισσοτερες φορες που το εκανα ο ανεμιστηρας μου κρατησε αλλο τοσο... Αλλωστε στο WD-40 δεν κολλαει και ιδιατερα σκονη

Link to comment
Share on other sites

Απλά μια αναφορα στο ζήτημα με το λάδι και την σκόνι.Εμένα το λάδι μετα από λίγο καιρό στέγνωνε και άρχιζε τον θόρυβο και όχι τόσο με την σκόνη.Αλλά με την βαζελίνη παραμένει στην θέση του οπότε είναι αθόρυβο εδώ και 4 μήνες :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.