Jump to content



x850xt ??


koukounis

Recommended Posts

Έχω βρει μεταχειρισμένη x850xt με 130 για να με καλύψει κανένα 8μηνο εν αναμονή dx10 καρτών, vista, games κλπ. Με τα ίδια λεφτά (ταβάνι 140) βρίσκω μια albatron 7600gt από το πλαίσιο. Είναι καλή η τιμή της ati ή είναι ακριβή σε σχέση με την 7600GT?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πάντα πολύτιμες συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε...αν δε σε ενδιαφέρει το sm3, ναι είναι πολύ καλύτερη επιλογή η x850xt, στα χρήματα που τη βρήκες. Ειδικά δίνοντας βαρύτητα στους παράγοντες φίλτρα και shaders...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από steve_m [Σήμερα, στις 22:31]

130 για χ850 ειναι πολλα.Σκεψου μονο οτι 150 πουλαγαμε τις x1800xl.

+1 Σωστα, και εγω νομιζω οτι ειναι πολλα χωρις αυτο βεβαια να σημαινει οτι η καρτα

δεν ειναι καλη;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Bigi

Πάρε την 7600 για εμένα.Έχει sm3 και είναι και καινούρια, που εκτός των άλλων λογικά θα πουληθεί ευκολότερα πιο μετά.

Επίσης, δεν είναι πιο γρήγορη η x850xt.

Δεν πιστεύω να μη θεωρείς αξιόπιστο benchmark το Oblivion σε max detail 1280*1024 8xAF

Ή το Half-life2- lost coast max detail 1280*1024 4xAA 8xAF

Και γενικά η εικόνα είναι η ίδια σε οποιοδήποτε παιχνίδι έχει πολλούς shaders (πολλά τελευταία...)...Μόνο σε opengl είναι μπροστά παραδοσιακά...

Link to comment
Share on other sites

Από τον Tom όχι.

Μιλάω για reviews που έχουν γίνει στο ίδιο σύστημα και όπου όπου και αν κοιτάξεις θα δεις την 7600gt agp πιο γρήγορη σαφώς από μια 7800gs.Όταν η τελευταία μέχρι πρότινος θεωρείτο η πιο δυνατή agp κάρτα, δε χρειάζεται να σχολιάσω τα αποτελέσματα των reviews και ούτε να βρω κάποιο λόγο που να μην ισχύει το ίδιο και σε pci-e.

Link to comment
Share on other sites

cold hard numbers του στυλ

7600GT

memory bandwidth : 22.4 GB/sec

shader operations : 6720 Operations/sec

pixel fill rate : 4480 MPixels/sec

texture fill rate : 6720 MTexels/sec

vertex operations : 700 MVertices/sec

X850XT

memory bandwidth : 34.56 GB/sec

shader operations : 8320 Operations/sec

pixel fill rate : 8320 MPixels/sec

texture fill rate : 8320 MTexels/sec

vertex operations : 780 MVertices/sec

μήπως έρχονται να ενισχύσουν την υπεροχή της Χ850ΧΤ...(βασικά της ρίχνει στα αυτιά όπως βλέπεις) ; Και πέρα από το ποια είναι καλύτερη...ε όχι και δεν αξίζει 130euro η X850XT, όταν έχει ακριβότερη μια x1600pro...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να χαλάσω το όλο σκεπτικό της αρχικής ερώτησης αυτό είναι ένα από τα παραδείγματα που θαρρώ δεν έρχεται σε αντίθεση με ότι ισχυρίστηκα πριν.Ξαναλέω, η 7800gs είναι πιο γρήγορη από οτιδήποτε κυκλοφορούσε σε x800/850.Πώς λοιπόν η 7600 όντας ακόμα πιο γρήγορη από την πρώτη, είναι πιο αργή από τις τελευταίες; :rolleyes:

Τα benches του tom επίσης, τα έχω για να σκάει λίγο το χειλάκι μου όταν έχω τις μαύρες μου.

Πουχου: titan quest@1280.x800xl (pci-e) και x850xt agp 23 fps.Δηλαδής: 3 πάνω από: 7900gt top, 4 από x1800xl/7900gs/x1800xt, 5 από x1900gt, 6 από 7800gt και συνεχίζει με πολλά άλλα όμορφα...:worship:

Γι' αυτό ό,τι άλλο εκτός από τα charts αυτά.Είναι απλώς αστεία.

Οι απόλυτοι αριθμοί επίσης δεν απεικονίζουν πάντα την πραγματική αλήθεια.’λλωστε αν ήταν έτσι δε θα υπήρχαν ούτε δοκιμές.Τα αποτελέσματα θα τα βγάζαμε κοιτώντας τα νούμερα και δεν θα υπήρχαν ανατροπές.Τώρα για το αν αξίζει, εν μέρει συμφωνώ μαζί σου.Εν μέρει όμως.Απομονωμένη σαν κάρτα για 130 ευρώ είναι καλή.Συγκρινόμενη με κάρτες όπως αυτές που ανέφερες επίσης είναι μονόδρομος.Αλλά από την άλλη, στα 130-140 παίζουν και οι μεταχειρισμένες 7800gt...Οπότε, το αν αξίζει είναι πολύ σχετικό και εξαρτώμενο από το τι είναι αυτό με το οποίο συγκρίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ θα σου έλεγα να τον παζαρέψεις λίγο, αν θέλει ας την δώσει κανά 100άρικο, γιατί με τα 140 παίρνεις καινούργιο πράμα που είναι σχεδόν ίδια σε επιδόσεις αλλά κλοκάρει πολύ καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

+1 σε αυτο που ειπε ο εργοτελης

και φυσικα το πολυ σωστο που αναφερ8ηκε οτι μια 7600xx/7800xxx που 8α αγορασεις τωρα,ακομα και μεταχειρησμενη,8α μπορεις να την πουλησεις πολυ πιο ευκολα μετα απο 8 μηνες που σκπευεις να παρεις μια καλη.στην τελικη αν ειναι να δωσεις 130 βαλε αλλα 50 και παρε καινουρια του κουτιου μια x1950pro...

ειναι πολλα τα 130 για αυτην την ομολογουμενως πολυ δυνατη καρτα

Link to comment
Share on other sites

Δική μου βλακεία που δεν το διευκρίνισα στο αρχικό post αλλά μιλάω για pci-e. Τελικά βλέπω ότι αυτή τη στιγμή με 140 η 7600gt φαίνεται καλύτερη επιλογή λόγω το ότι νεώτερη (προβλήματα μεταπώλησης λόγω αναβάθμισης σε dx10 και άλλα λοιπά που αναφέρατε). Λόγω διακοπών χριστουγέννων η αγορά μάλλον θα αναβληθεί για τη νέα χρονιά όπου απ' ότι ακούω οι νέες εκδόσεις nvidia και ATI αναμένεται να ρίξουν τις τιμές στις dx9.

Ευχαριστώ όσους μου απάντησαν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.