Jump to content



dell 3007WFP και πιθανα προβληματα


cptkoulis

Recommended Posts

θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας για το παρακατω προβλημα:

σκεφτομαι πολυ σοβαρα να αγορασω την παραπανω οθονη για να χρησιμοποιηθει 1.ως μονιτορ στον Η/Y της υπογραφης και 2.ως τηλεοραση με τη χρηση TV tuner(και χρηση home cinema βεβαια)

το pc χρησιμοποιειται για σερφαρισμα και gaming(κυριως WoW και racing) και θελω αν ειναι δυνατον να παιζω και απο τον καναπε(σε σαλονι θα μπει)

μαρεσουν οι μεγαλες αναλυσεις και τα μικροσκοπικα icons και μπορω να καθομαι λιγο πιο πισω αν ειναι πολυ μεγαλη για χρηση γραφειου

υποψιαζομαι οτι με το συστημα της υπογραφης δε θα μπορω να παιζω σε 2560χ1600 αλλα ειμαι ετοιμος να περασω σε C2D,680 και 8800 SLI αν χρειαστει(αφορμη ψαχνω για αναβαθμιση :D )

αλλες εναλακτικες που εχω σκεφτει ειναι η σχεδον συμβατικη 24 της dell ή true HD τηλεοραση με πανελ 1920χ1080(λογικα θα ειναι κουραστικη ως monitor)

αυτο που προσπαθω να κανω ειναι να αποκτησω μια συσκευη για ολες τις δουλειες και να μην αγορασω και TV και monitor

οποιος ξερει ας βοηθησει λιγο,ειναι καιρος να αντικατασταθει αυτη η ...CRT :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να κανεις,η καλυτερη λυση ειναι να παρεις μια lcd-tv και μια οθονη lcd για το pc.Αν συνδυασεις και τα δυο σ'ενα τοτε θα υποστεις τους περιορισμους πχ αναλυση,εικονιδια,προβληματα με αναλυσεις παιχνιδιων κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την αισθηση οτι η 30αρα θα ειναι πολυ κουραστικη για να τη δουλευεις με το pc... και παλι, ποσο μακρια μπορεις να κατσεις??

Γνωμη μου, τετοιες οθονες ειναι περισσοτερο για γραφιστες και αλλες τετοιες εργασιες παρα για καθημερινη χρηση. Καλυτερα να βρεις μια 24αρα (που και παλι ειναι μεγαλη) και να παρεις και μια lcd για τηλεοραση (οπως ειπε και ο steve_m)

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα με μια true HD ...(sharp,toshiba στις 37 ειναι πολυ κατω απο τα 2000€ ενω η 42αρα toshiba νομιζω ειναι στις 2000€ (και αλλη μια).......Υπαρχουν και κορυφαιες philips αλλα και σονυ αλλα στις 37" και 40" δινεις 3000€+++)

...Νομιζω ειναι μια χαρα για τη χρηση που θες..

Αν δεις οτι δεν σε βολευει σαν μονιτορ για τον υπολογιστη (μαλλον λογω μεγεθους εννοεις οτι 8α σε κουρασει εεε?) παιρνεις μια 26αρα (για υπολογιστη..οχι ΤV) που λογικα θα σκασουν μυτη οπου να ναι για τον υπολογιστη και σου μενει στο σαλονι η true HD στις 37-40-42inches

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Qparadox

Εχω την αισθηση οτι η 30αρα θα ειναι πολυ κουραστικη για να τη δουλευεις με το pc... και παλι, ποσο μακρια μπορεις να κατσεις??

Γνωμη μου, τετοιες οθονες ειναι περισσοτερο για γραφιστες και αλλες τετοιες εργασιες παρα για καθημερινη χρηση. Καλυτερα να βρεις μια 24αρα (που και παλι ειναι μεγαλη) και να παρεις και μια lcd για τηλεοραση (οπως ειπε και ο steve_m)

+1

Link to comment
Share on other sites

η ποιοτητα των τηλεορασεων που αναφερεται ειναι δεδομενη και δειχνουν υπεροχα απο τα 2+ μετρα για παρακολουθηση τηλεοπτικου προγραμματος ή ταινιων

ομως ειναι εξισου καλες και απο μικρη αποσταση σε σημειο που να μπορουν να αντικαταστησουν επαξια ενα monitor για σερφαρισμα και games?γιατι καλο το διπλο απο τον καναπε αλλα καποια στιγμη επιβαλλεται να ερθεις πιο κοντα για να παιξεις το παιχνιδι σου ή να διαβασεις ενα κειμενο στο δικτυο

τη λυση monitor+TV την ειχα σκεφτει κι εγω,προσπαθω ομως να αποφυγω περιττα καλωδια και συσκευες και να ειναι ολα συγκεντρωμενα σε ενα συστημα

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου και εγώ είμαι στην ίδια μοίρα μαζί σου και θέλω μόνιτορ για το σαλόνι, το 30'' αν και είναι πολύ σέξι :inlove: πιστεύω θα είναι κουραστικό για gaming όταν κάθεσε στο γραφείο, ειδικά για fps που παίζω αρκετά. εδώ το 24άρι που δοκίμασα είναι πολύ οριακό, στα όρια του εμετικού θα έλεγα, μέχρι να το συνηθήσεις :D

αν δεν παίζεις fps πιστεύω πως το monitor καρα-αξίζει, αν παίζεις ή θα πρέπει να κάθεσαι στο 1,5 μέτρο ή πέρνεις δραμαμίνες :D

πάντως το μονιτορ κυριολεκτικά 'τα σπάει' όπως λέει και η νεολαία :D

Link to comment
Share on other sites

Την εκανα την "αμερικανια" :tomato: μου τελικα.Τα πραγματα ειναι εντελως διαφορετικα και το desktop ειναι πλεον ατελειωτο.

Την εστησα λιγο στα γρηγορα και δοκιμασα WoW στα 2560χ1600 με ολα φουλ(καπου 40fps με τον 4400@2600,vga default-το παιχνιδι βεβαια δεν ειναι πολυ απαιτητικο).Η αισθηση ειναι οτι εισαι πλεον Μ Ε Σ Α στο παιχνιδι αλλα μια ψιλο-ναυτια την εχω!

Περισσοτερα νεα προσεχως,αν δε βαρεθω θα βαλω και καμια φωτο.Η πρωτη εντυπωση παντως ειναι θεική(δεν ημουν σιγουρος αν μου κανει αυτο το μονιτορ...)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αρχική απάντηση από cptkoulis

Η αισθηση ειναι οτι εισαι πλεον Μ Ε Σ Α στο παιχνιδι αλλα μια ψιλο-ναυτια την εχω!

κούλη άμα βρεις την άκρη και βγεις απο την οθόνη (είναι και 30 ίντσες μην τη ματιάσω) ανέβασε φώτο

thanks

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.